Yumurtlama Döneminde Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı ?

Yumurtlama Döneminde Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı ?

Hamileliklerin birçoğu genellikle çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin korunmayı bıraktıktan belli bir sonra hamile kalması ile gerçekleşir. Ancak günümüz koşulları insanların daha fazla planlı programlı olmalarını gerektirir. Ebeveynlerin hem daha bilinçli olmaları hem de ne zaman çocuk sahibi olmak istediklerine karar vermeleri açısından yumurtlama dönemi hesabı oldukça önem taşır.

Yumurtlama Döneminde Hamile Kalmak

Kadının yumurtlama dönemi, hamile kalması için şartların ve koşulların oluştuğu dönemdir. Bu dönemi kişiler vücudunu tanıyarak rahatlıkla takip edebilirler. Yumurtlama döneminde hamile kalmak için öncelikle periyodik regl döngüsünün hesaplanması ve yumurtlama zamanının bilinmesi gerekir. Bunun içinde ovulasyon takvimi denen bir takvim oluşturulmalıdır. Kadınlar periyodik olarak her ay üreyebilecek biçimde doğal bir döngünün içindedir. Bu dönemde yapılması gereken tek şey sperm ile yumurtanın birleştirilmesi için uygun zamanın ayarlanmasıdır.

Kaliteli Sperm Elde Etmek

Kaliteli sperm elde etmek için en ideal zaman, regli kanamasının bitiminden 2-3 hafta sonra cinsel ilişkiye girmektir. En kaliteli sperm elde etmek için jinekologların da önerdiği gibi gün aşırı cinsel ilişkiye girmektir. Bu döngü içinde gerçekleştirilen cinsel ilişkideki sperm kalitesinin daha verimli olduğu söylenmektedir. Ancak bunun hesaplanabilmesi için kadının kendi periyodik adet döngüsünü iyi bilmesi gerekir. Bazı kadınlar 21 gün ile 35 gün arasında regli olurken bazıları çok düzensiz regl olur. Kadınlarda bu süre değişiklik gösterir. Bu nedenle yumurtlama döneminin doğru hesaplanabilmesi için kadının adet döngüsünü iyi bilmesi gerekir.

Yumurtlama Testi İle Doğrulama

Yumurtlama zamanını takip eden kadınlar gebe kalabilecekleri uygun zamanı yakalamak için eczanelerde satılan yumurtlama testlerine başvurur. Yumurtlama ovulasyon testi olarak bilinen bu testler ovülasyondan yaklaşık olarak 24 ile 36 saat içinde idrarda LH seviyesini ölçerek yumurtlama zamanını bildirir.

Ovulasyon Takviminin Tutulması

Kadınlarda periyodik adet dönemleri birbirinden farklı olarak gerçekleşir. Yumurtlama her kadında aynı süre içinde gerçekleşmez. Bazı kadınlarda 28/32/ 27 günde bir adet kanaması gerçekleşirken, bazı kadınlarda ise bu 29/31, 28 gün gibi değişiklik gösterir. Bu durumda yumurtlama döneminin hesaplanması şu şekilde olmaktadır; öncelikle yumurtlama zamanının adetten 14 gün önce olduğunu bilinmelidir. Bu bütün kadınlarda değişmeyen kesin bilgidir. Bunu temel alarak en üretken olan dönem 12-13 ve 14 gün olarak bilinir. Kadında 21 günde bir periyodik adet döngüsü varsa o zaman yumurtlama 7. günden itibaren 21- 14 = 7 olarak bulunur. Bu durumda da yumurtlama dönemi âdetin 5-6-7. günleridir diyebiliriz. Bunun dışında birbiriyle çok örtüşmeyen düzensiz adet gören kadınlarda ise iki veya üç günde bir cinsel ilişkide bulunmaları ovulasyonun yakalanması açısından önerilmektedir. Dolayısıyla sonuç olarak kadınların her ay düzenli olarak cinsel ilişkiye girmeleri zaten gebe kalma şansını her zaman arttırmaktadır. Yumurtlama dönemi kadının ovulasyon açısından en verimli olduğu dönemdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.