Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Hamile Kalma İhtimalinin En Yüksek Olduğu Günler

 

Kadınlarda hamile kalma yetisi her gün için mevcut değildir. Çünkü yalnızca belirli zamanlarda, diğer anlamıyla adet sürecinin belirli günlerinde yumurtlama gerçekleşmektedir. Adet kanamasının olduğu ilk gün, aynı şekilde adet döngüsünün başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Mevcut adet döngüsü, diğer adet kanamasının başladığı gün son bulmaktadır. Bu gün itibariyle yeni adet döngüsü başlangıcı takip edilmelidir.

 

 Yumurtlama Günleri Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

 Diğer Hesaplamalar İçin Tıklayınız.

 

Adet döngüsünün orta zamanları, hamile kalabilmek için en uygun zamanları temsil eder. Bu hesaba göre, ayda bir kez düzenli şekilde adet kanaması olan bir kadının adet kanaması olmaya başladıktan yaklaşık 14-15 gün sonrası uygun olan zamanları gösterir. Adet olma aralığı bir aydan daha fazla olan kadınlar için şayet bir sonraki adet kanaması başlangıcının tarihi tahmin edilebilirse, yumurtlama tarihi için de adet kanamasının başlamasından yaklaşık 14 gün öncesi olacak şekilde hesaplanır.

 

Yumurtlama günü yaklaştıkça, kadınlarda rahim ağzı (diğer adıyla serviks) salgılarında artma görülür, gelen sıvılar çok daha akışkan bir hal alır. Bunun sebebi, kadın bedeninin spermlerin rahim içine rahat bir şekilde ilerleyebilmesi olarak belirtilir. Adeta kadın bedeninin gebe kalmaya hazır hale gelmek için sıvı ürettiği söylenebilir.

 

 Hangi Günlerde İlişkiye Girilirse Gebe Kalma İhtimali Artar?

 

Öncelikle her kadının kendi adet dönemine göre yumurtlama günü belirlenir. Bu günün 3 gün öncesi ile birlikte 3 gün sonrası aralığında ilişkiye girilmesi, gebe kalınma ihtimalini arttırır. Bu hesaba göre gün aşırı ilişkiye girilmesi gerekir. Cinsel ilişki sonrası yaklaşık 15 dakika boyunca sırt üstü yatış pozisyonunda kalınması tavsiye edilir. Çiftlerin her gün cinsel ilişkiye girerek ihtimali arttırabileceği düşüncesi yanlıştır. Çünkü bu şekilde sperm sayısı her ilişki sonrası azalma gösterir. Bu nedenle iki günde bir cinsel ilişkide spermlerin yenilenmesi sağlanır. Adet olmanın başlangıcı olan bu günden itibaren hesaplandığında, 10. ve 19. günlerin arasındaki dönem, gebe kalma ihtimalinin en fazla olacağı zamanlardır.

 

Adeti düzenli olan her kadının yumurtlama dönemi, adet döneminin başlangıcından 14 gün öncesidir. En kolay şekilde yumurtlama dönemi bu hesapla belirlenir. Bu hesaba göre; adet süreci 28 gün devam eden bir kadının yumurtlaması, adetin 14. gününde gerçekleşir. Bu günün 2-3 gün öncesi başlanarak 1 hafta süre gün aşırı cinsel ilişkiye girmek gebe kalma ihtimalini arttırır.

 

Adet kanaması içerisindeyken bir kadının gebe kalma ihtimali daha düşüktür. Ancak imkansız değildir. Çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftler, bu dönemlerde de korunmaya devam etmelidir. Sperm yenilenmesi ve kadınlardaki doğurganlık döneminin etkisi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin ise, bu dönemlerin de ihtimaller içerisinde olduğunu unutmaması gerekir.

Diğer Hesaplamalar İçin Tıklayınız.

Gebelik Haftası Hesaplama Tıklayınız
Tüp Bebek Haftası Hesaplama
Tıklayınız
Bebek Doğum Tarihi Hesaplama
Tıklayınız
Sonraki Adet Tarihini Hesaplama
Tıklayınız
Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Gebe Kalabileceğiniz Muhtemel Günler

Tıklayınız
Çocuk Aşı Takvimi Hesaplama
Tıklayınız
Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama
Tıklayınız
Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama
Tıklayınız
Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama
Tıklayınız