Yumurta Dondurma Hakkında Merak Edilenler

Yumurta Dondurma Hakkında Merak Edilenler

Yumurta dondurma, en verimli çağlarında kadınlardan alınan yumurtaların özel işlemlerden geçirilerek ileride kullanabilmek adına -196 derecede muhafaza edilmesi anlamına gelir. Bu işlem esnasında yumurtalara kriyoprotektan adı verilen koruyucu maddeler uygulanır. Bu işlem genellikle yumurta rezervlerinin azaldığı doktor raporu tarafından onaylanan ya da kanser tedavisi ve çikolata kisti gibi sağlık problemlerinin yaşandığı kişiler için uygulanır. Özellikle kanser tedavisi sürecinde hastaya uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi işlemler kadınların üreme yeteneğinin azalmasına yol açabilir. Ancak yumurta dondurma işlemi ile birlikte bu tür durumların önüne geçilebilir.

Yumurta Dondurma Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Yumurta dondurma yöntemi ilgili kadına ileri yaşlarda bile anne olabilme fırsatını verir. Bu işlem için regl döneminden sonraki on günlük süre esas alınır. Alınan yumurtalar bir yıl süreyle saklanır. Bu sürenin bitiminde tekrar yumurta sahibinden imza alınarak muhafaza işlemine devam edilir. Saklanmak istenen sürenin beş yıldan fazla olduğu durumlarda bu işlemi yapacak olan merkez sağlık müdürlüğü ile sağlık bakanlığına özel bir dilekçe gönderir. Bu sayede gelecek yıllarda anne olmak isteyen kadınlar yumurta dondurma ile bebek hayallerine kavuşabilir. Uygulanan yumurta dondurma yönteminin herhangi bir dezavantajı olmadığı ifade edilir. Ancak nadiren de olsa bazı kadınlarda ilaca karşı reaksiyon, alerji gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma işleminin kırk yaşından önce yapılması gerektiği belirtilir. Verilen yumurta sayısı arttıkça buna bağlı olarak gebelik şansı da artar. Yapılan dondurma işleminden yüzde 95 civarında olumlu sonuç elde edilir. Bu uygulama için ilgili kişiye regl tarihinden sonra on günlük süre içerisinde karın bölgesinden iğne ile ilaç verilir. Bu ilacın dozu kişiye göre farklılık gösterebilir. İlaç kullanıldığı süre boyunca yumurtaların gelişimi ultrason ile takip edilir. İstenilen ebata ulaştıktan sonra çatlama iğnesi ile birlikte genel anestezi yapılarak yumurtalar toplanır. Toplama işlemi bittikten sonra bu yumurtalar özel tanklar içerisinde muhafaza edilir.

Türkiye’de Yumurta Dondurma İşlemi

Dünya çapında yumurta dondurma işlemi 1980li yıllardan itibaren yapılmaya başlanmıştır. Giderek yeni tekniklerin kullanılması bu işlemdeki başarı oranını daha da artırmıştır. Türkiye’de ise bu yöntem ilk etapta sadece kanser tedavisi gören kadınlara uygulanmıştır. 2014 yılından itibaren ise daha geniş amaçlarla uygulanmaya başlanmış, devlet ve özel merkezlerde bu işlemin yapılma sıklığı yükselmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.