Gebelik Haftası Hesaplama

Tüp Bebek Sahibi Olmak

tüp bebek tedavisi
  • 1 Star
    Loading...

Tüp Bebek Sahibi Olmak

tüp bebek tedavisi

 Korunma yöntemlerini kullanmadan çiftlerin bir sene boyunca düzenli cinsel ilişkiye girmesi ancak çocuk sahibi olamaması durumuna tıpta infertilite, yani kısırlık adı verilir. Her 100 çiftin ortalama 15 ve 20 tanesinde meydana gelen kısırlık durumu, yaş ilerledikçe çok daha sık şekilde görülmektedir. İnfertilite, üreme sistemlerine bağlı bir sağlık sorununu işaret eder. Tek bir sebepten dolayı meydana gelebilmesinin yanında, birden fazla etkenin birleşmesi ile de görülebilir. Kısırlığın üstesinden gelmek için etkili ve güvenli bazı tedavi yöntemleri bulunur. Bu tedaviler sayesinde birçok çift çocuk sahibi olabilmiştir. Hem kadın hem de erkekten dolayı görülebilecek kısırlık sorunları için neden belirleme konusunda bazı vakalar sonuç dahi vermemektedir. Her hasta için farklı tedavi yöntemleri gerekebilir.

 

 Tüp Bebek Tedavisine Dair Her Şey

Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Kullanımı

 Tüp bebek tedavisi, kadının üremesini sağlayan yumurtalar ile erkeğin üremesini sağlayan spermlerin alınarak, uygun bir laboratuvar içerisinde bir araya getirilmesi ve döllendirilmesi ile birlikte bebek oluşumunun sağlanmasını kapsayan tedavi sürecini işaret eder.

 

 Laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanan yumurtaların bir süre sonra bölünmeye başlaması ve embriyo adındaki gelişim halini alması sonucunda artık anne adaylarının rahmine yerleştirilmesi aşamasına geçilir. Bu süreçten sonra meydana gelen gebelik, doğal yöntemlerle olan gebeliklerden farklı değildir. Doğal gebelikten tek farkı, döllenmenin laboratuvar ortamında yapılması ve daha sonra anne rahmine yerleştirilmesidir. Geri kalan süreç aynı şekilde ilerleyecektir.

 

 Tüp Bebek Sahibi Olmanın Aşamaları

 

 Tüp bebek ile tedavi olma konusunda çiftler bir tercih yapamaz. Ancak doktor onayı alındığı takdirde bu tedaviye başlanabilir. Çiftlerin tüp bebek tedavisi hakkına bilgi almak ya da bu tedaviye uygun görülmek için öncelikle aşağıdaki belirtileri kendilerinde sorgulaması beklenir.

 

 Bir kadın 30 yaşından büyükse ve gebe kalmayı düşünüyorsa, bununla birlikte en az 6 ay boyunca adet kanaması olmamışsa,

 Adet dönemi çok ağrılı ve düzensiz geçiyorsa,

 İki ya da daha fazla düşük problemi yaşanmışsa,

 Düşük sperm sayısı tıbbi ortamda tespit edildiyse,

 Testislerle ilgili bir sağlık problemi yaşanmışsa çiftler bu konuda tıbbi destek almalıdır. Uygun görüldüğü takdirde de her çifte tüp bebek tedavisi önerisi sunulacaktır.

 

 Tüp Bebek Yönteminin Çalışma Türleri

 

Tüp bebek yönteminde döllenme işlemini sağlayan iki türlü çalışma bulunmaktadır. Tıbbi ortamında döllenme uygulaması için ilk çalışmada spermler yeterli sayıdaki yumurtanın yanına koyulur ve zamanla spermlerin kendiliğinden yumurtanın içerisine girerek döllemesi beklenir. Bu çalışma, en klasik tüp bebek yöntemi olarak geçer. Diğer çalışmada ise, mikroskop alanında spermlerin bir pipet kullanımı ile yumurtaların içerisine direkt enjekte edilmesi sağlanır. Bu şekilde döllenmesi beklenir. Bu yöntem de mikroenjeksiyon adı ile geçer. Hangi yöntemin kullanılacağı tamamen çiftlerin özel durumuna bakılarak belirlenir. Her iki çalışmada da amaç, çiftlerin bebek sahibi olabilmesini sağlamaktır.

 

 Çiftler, tüp bebek tedavisinde ne kadar bekleyeceğini merak etmektedir. Tüp bebek tedavisinde süre, doktorların çiftler için uygulayacağı tedavi yöntemine bağlı olarak değişebilir. Genellikle 15 ile 25 gün aralığında sürmektedir. Bu süreç; ilaçların kullanılmaya başlanmasından embriyonun anne karnına yerleştirilmesine kadar olan aşamaları kapsar. Anne rahmine yerleştirildikten sonra hastanın birkaç saat hastanede dinlenmesi yeterli olacaktır. Daha sonra günlük yaşamlarına dönebilirler. Sperm ve yumurtaların alınması ile daha sonra anne rahmine yerleştirilmesi aşamalarında hastalar hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmez. Ağrı oluşmaması adına doktorlar gerekli ilaçları da verecektir.

 

 Tüp bebek tedavisi olan ya da olmayı düşünen çiftler, en çok da bebeklerinin sağlıklı bir şekilde gelişip gelişemeyeceğini merak etmektedir. Tüp bebek tedavisi sonucu hayat gelen bebeklerin yaşayacağı genetik normal ya da anormal durumların, doğal yöntemlerle doğan bebeklerden hiçbir farkı olmaz. Eğer sperm sayısının yetersizliğinden dolayı tüp bebek tedavisi uygulandıysa, genetik danışmanlık hizmetlerinden faydalanılması önerilir. Çünkü bu durumdan dolayı meydana gelebilen genetik sorunlar olabilir. Önüne geçmek ve zamanında tedbir almak için tıbbi destek alınabilir.

 

 Tedavi sürecinde alınacak ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Bu etkiler sağlık açısından hiçbir tehlike arz etmez. Mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi oluşabilecek etkiler zamanla geçecektir. Özellikle yumurtlamanın sağlanması sonrasında etkilerin tamamen ortadan kalkacağını söylemek mümkündür.

 

TÜP Bebek Tedavisinin Riskleri Var Mı?

 

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de bazı riskler söz konusudur. Yumurtalıkların gereğinden fazla uyarılması sorunu başta gelmektedir. Gerekli zamanda gerekli önlemler alınmadığı takdirde ciddi sonuçları olabilir. Bu risk tüm hastaların toplamda %1’inde görülen bir durumdur. Karın ağrısı, idrara çıkamama gibi etkiler ile kendisini göstermektedir. En büyük risklerden birisi de çoğul gebeliklerde görülmektedir. Verilen embriyoda sayı artışı görüldüğü takdirde, ikiz ya da daha fazla gebelikler meydana gelebilir. Erken doğum riski ile birlikte farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Tedavi sürecini olumsuz etkileyecek herhangi bir durum tespit edildiğinde, doktorlar gerekli görürse tüp bebek tedavisini sonlandırabilir.

 

 Tüp bebek tedavisine dair kulaktan dolma bilgiler ile kesinlikle hareket edilmemelidir. Her çift, bebek sahibi olma konusunda bir sorun olduğundan şüpheleniyorsa, hemen uzman bir doktora giderek muayene olmalıdır. Her çift için bebek sahibi olma konusunda tüp bebek tedavisi uygulanmayabilir. Bu kararı da yine yalnızca doktorlar verebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde çiftler her sonuca karşı hazırlıklı olmalıdır. Aynı şekilde tedaviye karşı psikolojik açıdan hazırlanarak gelinmesi çok önemlidir. Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebeklerin, normal doğum yöntemleri ile dünyaya gelen bebeklerden hiçbir farkı olmayacaktır.