Sezaryen Sonrası Normal Doğum 

18.12.2018
122
Sezaryen Sonrası Normal Doğum 

SSVD yani sezaryen sonrası vajinal doğum, (normal doğum) mümkündür. Sağlık Bakanlığının ön gördüğü koşulları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sezaryenin alt segment transvers insizyonla yapılmış olması,
  • Rahmin sezaryen dışında başka ameliyat ya da anormallik olmaması,
  • Pelvis yani çatı darlılığı olmaması,
  • Fetüsün 4000 gramın altında olması,
  • 24 saat fetal monitorizasyonun gerçekleşeceği uygun koşulların bulunması,
  • Acil risk durumunda gereken anestezi ekibi ve ameliyathane koşullarının bulunması,

Türkiye’deki sezaryen doğumların neredeyse tamamında alt transvers kesi yapıldığı için, birçok sezaryen olmuş anne adayı normal doğum için gerekli koşulları kapsar. Burada kişiye düşen en önemli konu “bilinçli normal doğum talebi”dir. Bu bilinçli talep oluşmadığı sürece size normal doğum önerisi zaten gelmeyecektir.

 Sezaryen Sonrası Normal Doğum Riskleri

Ülkemizdeki en büyük sorun, hamileliklerin birçoğunda olduğu gibi kaygıya bağlı risklerdir. Yani “abartılmış riskler sonucu” annelerin kaygıya sürüklenmesidir.

Abartılan risk kavramları miat aşımında, kilo olarak büyük bebeklerde, hafifçe yüksek çıkan kan şekeri değerlerinde karşımıza çıkar. Sezaryen sonrası normal doğum konusunda annelerin önüne gelen en büyük risk, doğum esnasında eski dikiş yerindeki açılma sonucu meydana gelebilecek istenmeyen durumlar olmaktadır. Türkiye’de bazı doktorlar tarafından sezaryen sonrası normal doğumun çok riskli olduğunu, bu doğum şekli ile bebeğin hayatının çok tehlikeye girebileceğini beyan ederek annelere ve anne adaylarına hatta aileye büyük bir korku yaratırlar. Ancak gerçek şudur ki; sezaryen sonrası normal doğum yapan kadınların birçoğunda bu abartılan riskin oranı sadece yüzde , 5-1.5 arasındadır. En ufak bir riskte bile sezaryen kararı alınacağını da hesaplayacak olursak eğer bu oran daha da düşecektir.

Doğumlara bağlı olarak bebek kayıpları, sezaryen sonrası normal doğumda yaklaşık 10.000 de 2-3 olarak saptanmıştır. İlk doğumunu yapan bir hamilede de aynı risk olduğu göz önüne alındığında, sezaryen sonrası normal doğuma bağlı risklerin abartıldığı gibi yüksek olmadığını görüyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.