• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Prematüre Bebeklerde Akciğer Ve Kalp Sorunu

Eeken Doğum
  • 1 Star
    Loading...

Prematüre Bebeklerde Akciğer Ve Kalp Sorunu

 

Hamileliğin otuz yedinci haftasından önce ya da belli bir kilonun altında doğan bebeklere prematüre bebekler denir. Prematüre bebekler anne karnındaki gelişimlerini tamamlayamadıkları bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar.

Prematüre doğan bebekler başta akciğer olmak üzere kalp ve diğer organlarda çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Bu durum anne bebek ne kadar erken doğduğuna göre bu sağlık sorunlarının sıklığı ve şiddeti artar.

 

 Akciğer sorunları nelerdir?

 

Sürfaktan denen madde henüz tam olarak gelişmemiştir çünkü prematüre bebeklerde akciğer gelişimi tamamlanmadan doğum gerçekleşmiştir. Bu sorun bebeklerde kısa süreli solunum durmasına yol açabilir. En önemli solunum problemi Respiratuar Distres Sendromudur kısa ismi RDS’dir. RDS hastalığının temel nedeni akciğer yetersizliğidir. Fakat ilaçlarla tedavi edilebilir.

 

 Akciğer hastalığının şiddet dereceleri

 

Hafif akciğer hastalığı; Bebeğin doğumdan sonra hastane de yattığı 36.haftaya kadar oksijen ihtiyacı devam etmesine rağmen taburcu olurken oksijen ya da solunum desteği ihtiyacı olmayan bebeklerdir. Orta akciğer hastalığında; oda şartlarında bebeğin oksijen ihtiyacı normalden düşüktür. Oksijeni normal değerlerde tutabilmek için oksijen desteğine ihtiyaç vardır. Bazı bebekler de evde sürekli oksijen desteği kullanma ihtiyacı var iken bazı bebeklerde yalnızca gece veya beslenme sırasında oksijen desteği kullanma ihtiyacı görülür.

Ağır BPD de ise oda değerlerinde oksijenin normal şartlarda olabilmesi için yüzde otuz daha fazla oksijene ya da bazı özel cihazlar yardımı ile daha fazla oksijene ihtiyacı olan bebeklerdir.

 

 Bebek eve giderken nelere dikkat edilmeli?

 

Bebeğin uyku, beslenme ve dinlenme sürelerinde oksijen ihtiyacı olup olmadığı belirlenmelidir. Bazı bebeklerin her zaman, bazı bebeklerin ise uyku ve beslenme sürelerinde oksijene ihtiyaçları vardır.

Bebeğin solunumun da zaman zaman durmalar meydana geliyorsa hastaneden ayrılmadan önce mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Bebeğin kilo almaya başlamış olması önemlidir.

Ağızdan beslenemeyen bebekler de burundan ya da mideden beslenebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmış olması gerekmektedir.

Eve gönderilen bebekler de ailenin vereceği bakım oldukça önemlidir. Ailenin yapısı, ailenin bebeğe bakması ve buna benzer birçok faktör gözden geçirilmelidir.

Bebeğin bakımından sorumlu olan kişi bebeğin bakımı, beslenmesi, kullanması gereken ilaçlar, enfeksiyonu kontrol altına almak, bebeğin rengi, solunum şekli, ısısı, nabzı, solunum sayısı gibi çeşitli faktörleri takip edebilmek için bilgilendirilmiş ve ya eğitim almış olmalıdır.

Ailenin ise acil durumlar da yapılması gerekenler ve yeniden canlandırma hakkında bilgi alması gerekir.

 

 Kalp sorunları nelerdir?

 

Prematüre bebekler de en sık görülen önemli kalp sorunu PDA’dır. PDA, kalp yeterince gelişemediği için görevini yerine getiremiyor demektir. Doğum öncesinde işlevsiz olan akciğerin kalp ile arasındaki bağlantı doğum sırasında kapatılmalıdır. Erken doğan bebekler de bu kapatma işlemi yapılmadığında PDA oluşur, dolaşım bozukluğu ve solunum sistemi sıkıntıları meydana gelir. Bu durum öncelikle ilaçla düzeltilmeye çalışılır, yeterli gelmediği takdir de cerrahi müdahale ile düzeltilir. Gerekli tedaviler yapılmazsa sağlık sorunu kalp yetmezliğine kadar ilerleyebilir.