• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

NST Nedir? Gebelikte NST Yaptırmaya Dair Her Şey

Gebelikte NST
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte NSTNST Nedir? Gebelikte NST Yaptırmaya Dair Her Şey

 

 Hamilelik döneminde bebeğin kalp atışlarını belirli bir süre içerisinde takip ederek kayıt etmek ve bebek hareketlerini incelemek adına yapılan teste NST denir. Bu test ile öncelikli olarak bebeğin oksijensiz kalma olasılığı kontrol edilir. Açılımı olan nonstres kelimesi, doğum olayında stres olmaması anlamını taşır. Doğum başlamadan önce belirli aralıklarla istenmesinin sebebi budur. Test için kullanılan aletin adı da kardiyotokografi cihazı olarak bilinir. Bebeğin kalp atışları ile birlikte, anne adayında tespit edilen kasılmaları da kağıt üzerine kaydeder.

 

Hangi Durumlar İçin NST Uygulanır?

NST, bebekte gelişimsel anlamda sıkıntı riskinin görülme olasılığı yüksek olan durumların değerlendirilmesi ve fetal distres durumundan şüphe edilmesi için uygulanır. Bu işlem birinci basamakta test şeklinde gerçekleştirilir. Bazı hekimler yalnızca riskli durumlar tespit ettiği zaman NST uygulaması talep ederken, bazı hekimler ise belli bir gebelik döneminden sonra her muayene içerisinde rutin bir şekilde NST testi ister. Böylelikle bebeğin gelişimi ve hareketleri de belli bir düzen içerisinde takip edilebilir.

 

Önemli bir sorun olmadığında rutin haftalık uygulamalar yapılmasının yanında, gün geçmesi, rahim kısmında görülen gelişme eksikliği ve gebelik zehirlenmesi gibi bebekte oksijensizlik durumuna neden olabilecek risklerin tespit edilmesinde üç günde bir dahi NST istenebilir. Aynı zamanda bebeğin erken gelme durumuna karşı da NST ile hareketleri takip edilir ve bu şekilde doğuma karar verilir. NST ile bebeğin doğuma hazır olup olmadığı da test edilebilir.

 

 

 NST Uygulaması Nasıl Olur?

 

Anne adayları klinik içerisindeki bir yatağa alınır. Karın kısmına bebeğin kalp atışlarının en baskın olduğu yere kardiyotokografi cihazı koyulur. Bu cihaz, kalp atışlarını algılama konusunda kalp probuna bağlanmış olur. Buradan algıladığı atışları kaydetmeye başlar. Aynı zamanda gerekli görüldüğü takdirde rahim kasılmalarının kaydedilebilmesi için karın kısmının en tepe noktasına da cihaz koyulabilir. Rahim kasılması probu olarak bilinen bu cihaz toko adı ile de geçmektedir. Anne adaylarının eline bir çubuk verilir. Bu çubuk üzerinde bir düğme yer almaktadır. Test devam ederken bebekte hareket hissedildiği anda bu düğmeye basması istenir. Ortalama 20 dakika süre boyunca alet ile bebeğin kalp atışlarında görülmekte olan değişimler kaydedilir ve kağıt üzerine aktarılır. Bu kağıdın adı da NST trasesi olarak bilinir.

 

NST Sonuçlarının Yorumlanması

 

Fetal distres durumunda görülmeyen, yani sağlık açısından iyi durumda olduğu tespit edilen, normal durumdaki bir bebeğin NST sonucunda oldukça tipik bulgulara rastlanmaktadır. Bebeğin kalbi bir dakika içerisinde 120 -160 aralığında atacaktır. Kalp atışlarında zaman zaman dalgalanmalar da görülebilir, bu oldukça normaldir. Değişkenlik adı ile tanımlanan bu dalgalanmaların, bebeğin son derece sağlıklı olduğunu anlattığı bilinmelidir. Hatta en önemli gösterge olarak kabul edilir. Bu sonuca ek olarak bebeğin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdiği vücut hareketleri sırasında kalp atımında hızlanmalar tespit edilebilir. Belirli bir süreden sonra kalp atışları yeniden normal hızına dönecektir. NST sonucunda,meydana gelen kalp atım hızlarının da çıktığı görülecektir. Bu kalp atışı yükselmelerinin adı da akselerasyon olarak geçer. Anne karnında beklenen ve oldukça normal karşılanan sonuçlardır. Hekimler, gelen NST sonuçlarını anne adaylarına da yorumlar. Görülebilecek herhangi bir sorunda yeni bir test ya da muayene gerekebilir.

 

 Anne adaylarının mutlaka hekimlerinin her istediği NST işlemini yaptırması gerekir. Rutin olarak yapılacak her kayıt ile bebeğin hareketleri düzenli bir şekilde takip edilmiş olacaktır. İleride beklenmeyen bir duruma karşı da hazırlıklı olmayı sağlar.