Gebelik Haftası Hesaplama

Normal Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Normal doğum evreleri
  • 1 Star
    Loading...

Doğum başlıyor

İlk kez hamile kalan ve dünyaya ilk bebeklerini getirecek olan annelerin hamileliklerinin son zamanlarına doğru en çok merak ettikleri konulardan birisi de doğumun başladığını en doğru şekilde nasıl anlayabilecekleridir. Normal doğumun başlaması konusunda büyük bir endişe ve merak içerisinde olan anneler, çoğu zaman normal doğum ile alakalı yeterince bilgi sahibi olmadıkları için çevrelerinden duydukları şeyler neticesinde doğumla ilgili ciddi korkulara kapılmakta ve bu da gereksiz yere kaygı yaşamalarına neden olmaktadır.

Esasen normal doğumun başlaması önceden bazı sinyaller verdiği ve yavaş yavaş ilerlediği için bu sinyallere dikkat edildiği takdirde doğumun başlangıcı kolaylıkla tespit edilebilir. Annenin doğum için hazır olması anlamına gelen bu vücut tepkileri, uzman doktorların yanı sıra anne ve babanın önceden bilgi sahibi olması sayesinde de rahatlıkla anlaşılabilir.

Normal Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Normal doğumun başlamasının ilk belirtilerinin şiddetli sancı, lekelenme ve halk arasında suyun gelmesi olarak da bilinen amniyon kesesinin kendiliğinden açılması olduğu söylenebilir. Ancak bu aşamada hissedilen şiddetli sancıların gebeliğin son aylarında anne karnının sık sık sertleşmesi ve ağrı yapması sonucunda meydana gelen yalancı doğum sancıları ile karıştırılmaması önemlidir. Gerçek doğum sancıları, yalancı sancılara göre daha düzenli ve şiddetli olmalarının yanı sıra daha sık aralıklarla meydana gelmeleri ile de ayırt edilebilir. Buna göre 10-20 dakikalık aralıklar ile ya da daha kısa sürelerle şiddetli sancı yaşayan anneler, doğuma hazırlanmaya başlayabilir.

Doğumun Başladığını ve Ne Zaman Hastaneye Gideceğimi Nasıl Tespit Edebilirim?

Doğumun başlangıcını tespit etmek için karındaki sancı takibinin yanı sıra lekelenme belirtilerine dikkat etmek gereklidir. Lekelenme belirtileri, rahim ağzının açılmaya başladığının ve bebeğin artık dünyaya gelmeye hazır olduğunun göstergesidir.

Normal doğumun başlangıcını tespit edebilme konusunda başka bir önemli belirti olan vajinal akıntıya da önem gösterilmelidir. Zira anne vücudundaki amniyon kesesinin kendiliğinden açılması, vajinal akıntı olarak kendini göstermekte ve bu da kanama ya da sancı olmasa dahi birçok durumda doğumun çok yüksek ihtimalle başlamak üzere olduğuna işaret etmektedir..

Amniyon kesesinin kendiliğinden açılması bazen doğumun başlaması gereken normal süreden çok daha önce de vuku bulabilir. Böyle anlarda erken doğum tehlikesi yaşanabileceğinden ötürü olabilecek en hızlı şekilde en yakın hastaneye gitmek gereklidir.

Doğum İçin Hastaneye Gidildiğinde Başlangıçta Neler Yaşanır?

Doğum için hastaneye gidildiği zaman başlangıçta neler yaşandığını merak eden annelere, ilk olarak uzman bir doktor tarafından vajinal muayeneye tabi tutulacakları söylenebilir. Daha sonra muayene esnasında sancıların başlangıç süresi ve amniyon kesesinin açılarak vajinal akıntıya neden olup olmadığı ile ilgili sorular annelere yöneltilir. Bundan ötürü şiddetli sancıların ve vajinal akıntının başladığı anda saate bakmak ve bunları akılda tutmak doğumun muhtemel başlangıcını belirleyebilmek açısından oldukça önemlidir.

Yapılan muayene işlemlerinden sonra ise uzman doktorlar annenin hazır olduğu ve artık normal doğumun başlaması gerektiği konusunda hemfikirse hastaneye yatış işlemleri başlatılır. Doğumdan önce anneye serum takılır ve gerekli görülmesi halinde lavman işlemi uygulanır. Annenin tansiyonu ölçüldükten sonra karın bölgesindeki kasılmaların seviyesini tespit etmek ve bebeğin kalp atışlarını kontrol edebilmek amacıyla tokogram cihazı anneye bağlanır. Tüm bu süreç esnasında bir yandan da anne ile konuşularak sakinleşmesi ve kendini stres altında hissetmeden daha rahat bir şekilde doğuma başlayabilmesi için psikolojik destek verilir.

Normal doğumun başlamasından önce son aşamada ise annenin gebelik boyunca kapalı kalan rahim ağzının bebeğin sorunsuz şekilde doğabilmesi adına yeterince kasıldığından ve genişlediğinden emin olunur ve sonrasında bebeği dünyaya getirme işlemlerine büyük bir titizlikle başlanır.