Gebelik Haftası Hesaplama

Normal Doğum ve Evreleri

Normal doğum evreleri
  • 1 Star
    Loading...

Normal Doğum ve Evreleri

 Normal doğum tüm evreleri tamamlanmış hamileliğin herhangi bir cerrahi müdahale olmaksızın, vajinal yolla, ıkınarak yapılan uzun süreli bir doğum şeklidir. Normal doğum üç evreden oluşmaktadır.

Normal doğum evreleri

Normal Doğumda İlk Evre

 İlk evre rahim ağzı olarak adlandırılan ve açıklığı 9 ile 10 cm arasında açıklığa kavuşan serviks’in doğum sinyalidir. Bu evrede gebe kişi 6 – 14 saat öncesinden belli, belirsiz kasılmalar ve aralıklı yoğun sancılar yaşar. İlk evre iki kısımdan oluşur. Bunlar Latent Faz ve Aktif Fazdır. Latent Faz eylemin başlaması ile rahim ağzının 3 – 4 cm açılması süresidir. Bu evre doğumun en uzun evresidir. Aktif Faz ise rahim ağzının 4 cm ile tam açıklığı arasındaki süredir. Bu evrede anne kusma yaşayabilir. Makatta baskı sonucu dışkı ve idrar kaçırabilir.

 

 Rahim ağzı yavaşça açılmaya başlar. Normal şartlarda rahim ağzı arkaya dönüktür. Ancak doğum yaklaştığı anda yumuşamaya incelmeye başlar ve öne doğru döner. Rahim ağzının yön değiştirmesi durumunda rahim içi boşluğunu kaplayan sümüksü tıkaç atılır. Buna halk dilinde su gelmesi denir.

 

Rahim ağzının açılmasını sağlayan kasılmalar başlar. Kasılmalar rahim ağzının açılmasına sebep olur ve rahim ağzı ortalama olarak 10 cm açıldığında ise (bebeğin başı geçebilecek kadar) doğum başlamış demektir.

 

İlk evre 6 ile 14 saat kadar uzun bir süreyi kapsayabilir. Bu durum oldukça normaldir. En önemli husus doğum kasılmaları hissedildiğinde en yakın hastane ya da doktora gidilmesidir.

Normal doğum

Normal Doğumda İkinci Evre

 İkinci evre serviks’in, yani rahmin tam açılmasından bebeğin doğumuna kadar olan süredir. Bu sürede ıkınmalar son derece önemlidir. Gebe kişi bu evrede yorgun düşebilir ya da baygınlık geçirebilir.

 

 Bu evrede kasılmalar daha az oluşmaktadır. Rahim ağzının 10 cm’yi bulması ile başlayan doğum 30 dakika ile 2 saat gibi sürelerde sona erebilmektedir. Ikınmalar makatta basınç oluşturabilir, bağırsaklar istemsiz olarak boşalabilir ve idrar kaçırma olayı yaşanabilir.

 

Doğum Gerçekleşmesi

Normal doğum bebeğin çıkışıBebek pelvisi (çatı kemiği) doğum kanalının girinti ve çıkıntılarına uyum sağlayabilmek için ilerlerken birtakım hareketlenmeler hissedilir. Henüz oluşumu tamamlanmamış bebeğin kafatası kemikleri bu esnada kayarak birbiri üzerine yerleşir ve doğum kanalına uyum sağlar. Bebeğin başı vajinanın içerisindedir ve dış kısımdan doktorun görebileceği durumda değildir. Bu vaziyette annenin ıkınması gerekmektedir.

 

Ikınma bebeğin makata yapmış olduğu bası ile doğal olarak oluşan olaydır. Bu durumda anne büyük tuvalet ihtiyacı hissi yaşar. Bu his ıkınmasını gerektiren bir histir. Ikınma fiziksel olarak ağız ve burundan havanın tutulması ve alta doğru baskı yapılması işlemidir. Ikınma esnasında ara ara anneye oksijen takviyesi yapılmalıdır.

 

Annenin yorgun düşmesi ve diğer durumlarda, yardımcı gereçler (vakum vb.) kullanılmaktadır. Bu durumda ebe hafifçe annenin karnından bebeği aşağı doğru itmektedir. Annenin ıkınması esnasında bebeğin kalp ritmi düşebilir. Ikınma, vakum ihtiyacı, ebe yardımı vb. durumlar ne yazık ki önceden tahmin edilebilir durumlar değildir.

 

Bebeğin saçları göründükten sonra, makat ile vajina arasındaki duvarın (perine), bebeğin başının çıkmakta zorlandığı durumlarda doktor yardımı ile kesilir. Baş vajinadan çıktıktan sonra anne ıkınmayı kesmelidir. Bebek yüzü yere dönük olarak doğar. Başından ve omzunda hafifçe tutularak aşağı doğru çekilir ve ayaklarından tutularak baş aşağı sarkıtılır. Ağız ve burun etrafındaki sümüksü salgılar temizlenir. Son işlem ise göbek kordonu kesilir.

Normal Doğumda Üçüncü Evre (Plasenta Ayrılması)

 

  Üçüncü evre bebeğin doğumundan başlayan ve plasenta yırtılmasına kadar olan süredir. Bebeğin doğumunun ardından kasılmalar neredeyse tamamen bitmiştir. Son birkaç kasılma ile Plasenta (doğum kesesi) yapıştığı yerden ayrılır. Doğumun bu üçüncü evresi ortalama 5 ile 30 dakika arasında olan bir süreçtir. Bu süre aşıldığı takdirde rahim ağzı kapanır ve doktor müdahalesi gerekir. Doktor el ile içeri girer ve Plasentayı ayırır. Bu işlem anestezi ile uygulanan bir işlemdir. Plasenta ayrılırken kan kaybı oluşur bu normal bir durumdur. Rahmin toparlanabilmesi için Plasenta tamamı ile ayrıldıktan sonra kalçadan iğne yapılır. Üşüme ve titreme hissi normaldir. Üçüncü evrede plasentanın çıkmasına yardımcı olmak için el ile itilerek yardımcı olunabilir.

 

Plasenta hamilelik boyunca anne ve bebek arasındaki, 20-23 cm çapında, 2-3 cm kalınlığında, yassı şekilde, şeffaf görünümlü bir kesedir. Bu kese yumurta hücresi ve sperm hücresi döllenip birleştikten sonra, bölünerek çoğalan hücre topluluğudur. Yani aslında plasenta da bebek gibi döllenmiş yumurtadan oluşmaktadır.

Yeni doğan bebek ve doğum sonrası anne

Yeni doğan bebek

yeni bebek