• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

MUCİZEVÎ ANNELER

  • 1 Star
    Loading...

MUCİZEVÎ ANNELER

 

EN ÇOK ÇOCUK DOĞURAN ANNE; BAYAN VASSİLYEV

 

 1700’lü yıllara birden fazla çocuk doğuran anneler adını yazdırmıştır. O yıllarda tıbbın gelişmemiş olması ve imkânların çok sınırlı olması nedeniyle annelerin ard arda çok fazla çocuk doğurmaları mucizevî bir olaydır. Çok fazla çocuk doğuran kadınların bedenlerinde meydana gelen deformasyonların o dönemlerde kısıtlı imkânlarla giderilmesi mümkün olmamaktadır. Buna rağmen toplamda 69 çocuk doğurup Guinness rekorlar kitabına adını yazdıran anne, Rus bir çiftçinin eşi olan Bayan Vassilyev’dir.

 

 Feodor Vassilyev’in eşi olan ve toplamda 69 çocuk dünyaya getiren annenin adı maalesef tarihe geçmemiştir. Çocuklarını 1725-1765 yılları arasında doğurmuştur. Bir kadının 30 yıl boyunca yumurtalıklarının çalıştığını ve 45 yaşından sonra hamile kalma riskinin azaldığını düşünürsek, Bayan Vassilyev, 50 yaşlarında bile çocuk doğurarak sınırları zorlamıştır. Vassilyev ailesi, Rusya’nın Shuya kentinde çiftçilik yaparak yaşamışlardır. Bayan Vassilyev, 27 kez hamile kalmış ve hiçbir zaman tek bir çocuk dünyaya getirmemiştir. Doğumlarında en az ikiz çocuklar dünyaya getirmiş ve toplamda sadece iki çocuğu hayata tutunamamış ve ölü doğmuştur. Vassilyev, 4 kez dördüz, 7 kez üçüz ve 16 kez ikiz çocuk dünyaya getirmiştir. 69 çocuk doğurup, o günün şartlarında doğumda kanama ve benzeri risklerle karşılaşmadan uzun yıllar yaşamayı başaran Bayan Vassilyev, yaşı geldiğinde eceli ile vefat etmiştir. Daha sonra Bayan Vassilyev’in kocası Feodor, ikinci evliliğini gerçekleştirmiş ve o evliliğinden de toplam 18 çocuğu olmuştur. Feodor Vassilyev’in toplamda 82 çocuğu bulunmaktadır.

 

 Bayan Vassilyev, dünyanın en çok çocuk doğuran annesi olarak tarihe geçmiştir. O yıllarda yaygın olan fazla doğum, 1950 yıllarından sonra anne başına 5 çocuğa düşerken, 2010 yılından sonra bu sayı anne başına 2 çocuğa düşmüştür. Bu nedenle rekor hala Bayan Vassilyev’dedir.

 

 DÜNYANIN EN KÜÇÜK YAŞTA HAMİLE KALAN ANNESİ

 

1939 yılında dünya tarihinde bir ilk gerçekleşmiş olup 5 yaşında bir çocuk hamile kalmıştır. İmkânsız gibi görünen bu olay aslında, 8 yaşından küçük kızlarda ergenliğe erken girmeyle beraber görülen bir rahatsızlık olduğundan, tıbben mümkündür. 5 yaşında karnının ve göğüslerinin büyümesi sonucu, ailesinin tümörden şüphelenip hastaneye kaldırdığı Lina Medina’nın, 7,5 aylık hamile olduğu ortaya çıkmıştır. Uzmanları şaşkınlıklara uğratan bu olay Peru’da meydana gelmiştir. Henüz kendisi de bir çocuk olan Lina, sezaryenle doğum yapmış ve 2 kilo 700 gram bir erkek çocuğu doğurmuştur. Doktorların “Puberte Prekoks” adını verdikleri bu hastalık sonucu oluşan çocukların sağlıklı doğma oranı imkânsız olmasına rağmen, Lina’nın doğurduğu Gerardo isimli bebek 40 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde yaşamıştır. Bebeğin ismini Lina ile ilgilenen doktorun ismi ile aynı koymuşlardır.

 

 Gerardo, 10 yaşına gelene kadar öz annesini ablası olarak tanımıştır. Gerardo 40 yaşına kadar sağlıklı bir hayat geçirmiş olup 40 yaşında ilik kanserine yakalanıp ölmüştür. Lina, 1972 de Paul Jurado isimli biriyle evlenerek ikinci çocuğunu 33 yıl sonra doğurmuştur. Nasıl ve kimden hamile kaldığı hiçbir zaman bilinmeyen Lina günümüzde 84 yaşında olup Mexico’da hala yaşamını devam ettirmektedir.

 

122 YIL YAŞAYAN ANNE

 

En uzun yaşayan anne

 Jeanne Calment, , 21 Ocak 1875’de Fransa da doğup, 4 Ağustos 1997 yılında yaşama gözlerini kapatmıştır. Uzun yaşamına çok fazla çocuk bırakamasa da çok fazla anı bırakmıştır. 21 yaşındaki kuzeni ile evlendirilmiş olup bu evliliğinden bir kız çocuğu doğurmuştur. Ancak acı bir şekilde kızını ve torununu bir trafik kazasında kaybetmiştir. Jeanne, hayata sıkı sıkı bağlanan ve gülümsemesini eksik etmeyen bir kadın olarak hafızalara kazınmıştır. Hayattaki felsefesi, “elinden bir şey gelmiyorsa, kendini yorma” şeklindedir. 122 yıllık hayatında her doğum gününde bir liste hazırlayıp yapılacak şeylerini sıralamıştır.

 

 Uzun yaşamının sırrını soranlara, pozitif olma tutumum diye yanıt veren Jeanne oldukça aktif ve hareketli bir yaşam geçirmiştir. 85 yaşına kadar eskrim sporuyla, 100 yaşına kadar ise bisiklet sporu ile uğraşmıştır. Ölmeden 5 sene öncesine kadar sigara içtiği de bilinen Jeanne, kahkaha atmanın ve hareketli olmanın uzun yaşamanın sırrı olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca Bayan Calment, sarımsak, sigara, çikolata, kırmızı şarap ve zeytinyağını bolca tüketmiştir. Zeytinyağını bolca yedikten sonra arta kalanını da vücuduna sürdüğünü dile getirmiştir. Bu sayede uzun yıllar kaliteli bir yaşam geçiren Jeanne Calment dünyanın en uzun yaşayan annesi unvanına sahip olmuştur.