İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin ikiz gebelik olup olmadığı en erken ultrasonografide gebelik kesesinin görüldüğü dönem anlaşılır. Vajinal bakımda 4. Haftada, üstten bakım yani karından bakılan ultrasonda ise bir hafta geç olarak 5. Haftada anlaşılmaktadır. Genel olarak söylenmek gerekirse 5. Ve 6. haftalarda ikiz gebelik olup olmadığı kesinleşmektedir. Bazı durumlarda gebeliğin çoğul gebelik olup olmadığı 7. ya da 8. Haftada kendini gösterebilmektedir.

Çoğul gebeliğin tekil gebelikten farkı nedir?

İkiz Gebelik

İkiz gebelik tek bebeğe gebeliğe nazaran birtakım farklılıklar içermektedir. İlk üç ayda hormonal değişime bağlı olarak yaşanabilen bazı problemlerin yaşanması çoğul gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Çoğul gebelik tekil gebeliğe göre bulantı konusunda on katı daha güçlüdür. Çoğul gebelikte yoğun kusma ve bulantıların yaşanması son derece normal bir durumdur. İkinci fark ise, çoğul gebeliğin anne karnında giderek artmasından kaynaklı yaşanan baskı ve sık idrara çıkma probleminin daha fazla olmasıdır.

Çoğul gebeliklerde rahatsızlık belirtileri nelerdir?

Çoğul hamilelik

Çoğul gebelikte bebeklerin çok fazla baskı yapması nedeniyle, anne adayı kabızlık problemi ve basur sorunu yaşayabilmektedir. Bağırsak problemleri ile ilgili hamilelik süresinde hastalık geçirebilmektedir. Tekli gebelik yaşayan bir anne adayı son haftalarda nefes alma problemi yaşarken, çoğul gebelik yaşayan anne adayları 5. aydan sonra nefes problemleri ve sırt ağrısı yaşamaktadır. Duruş ile ilgili omur rahatsızlıkları sıklıkla karşılaşılan semptomlar arasında yer almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.