İki Tüp Bebek Uygulaması Arasındaki Zaman Ne Olmalı

İki Tüp Bebek Uygulaması Arasındaki Zaman Ne Olmalı

Her evli çiftin en büyük hayalinden birisi de çocuk sahibi olmaktır. Doğal yoldan çocuk sahibi olamayan veya çiftlerden birisinde yaşanan kısırlık sonucu, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Gelişen teknoloji neticesinde her geçen gün ülkemizde de tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olan aile sayısında artış yaşanmaktadır.

Tüp Bebek Uygulama Yöntemi

 Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği konu, uygulamanın nasıl olduğudur. Tüp bebek tedavisi iki yöntem olarak uygulanmaktadır. Birincisi klasik yöntem olarak bilinmektedir ve klasik yöntemden olumlu sonuç alınamadıktan sonra başvurulan ikinci yöntem ise, ICSI yöntemidir. Bu yöntem uygulanan klasik yöntemden başarısız olunması sonucu uygulanan modern yöntemdir. Kısaca; klasik yöntem, kadın rahminden özel yöntemlerle alınan yumurtanın, yapay ortam da özel iğnelerle erkek spermi ile döllendirilmesi ve embriyonun yine özel yöntemlerle kadın rahmine yerleştirilmesi olarak adlandırılır. İkinci yöntem olan ICSI yöntemin de ise, seçilen tek bir spermin, özel olarak uygulanan yöntemlerle, yumurta ile buluşturulması şeklinde tanımlanır.

 İlk deneme de başarılı sonuç alamayan çiftlerin, tekrar ki denemeler de başarılı olma oranları daha yüksektir. Çünkü; ilk deneme de neden başarısız olunduğu, yumurtalıklar da sorun olup olmadığı veya yumurtalık rezervleri doktor tarafından bilineceğinden, tekrar uygulanan tedavi daha dikkatli ve hazırlıklı olarak uygulanacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşı Önemli mi?

 Bilindiği gibi kadının en iyi yumurtlama dönemi 20 ve 30 yaş arası dönem olmaktadır. Ancak; eğitim, kariyer ve yaşam şartlarında ki değişim sonucu, evlenme yaşı ilerlemiştir. Özellikle, 30 ve 35 yaş arası tedavi için uygun görünse de, 40 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. 35 yaş ve üstü kadınlarda iki tüp bebek arası uygulama süresi kısıtlı olmaktadır. Mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanılmalıdır. Çünkü, yaş ilerledikçe yumurtalıklar da azalma olacağı bilinmektedir.

İki Tüp Bebek Uygulaması Arasında ki Zaman Ne Olmalı

 Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin, tedavi süreci uzun sürebilir. Başarısız olunan tedavi sonrası çiftlerin psikolojik ve fizyolojik durumları da göz önüne alınarak, tekrar tedaviye hazır oldukları zaman başlanılmalıdır. İki tüp bebek arasında ki zaman yaklaşık 2 ay olabilir. Bu süreçte özellikle annenin tekrar tedaviye hazır olması oldukça önemlidir.

 Çiftler tedaviye başlamadan önce, sonucun başarılı veya başarısız olmasına kendilerini hazırlamaları gerekir. İlk tedavinin başarısızlıkla neticelenmesi sonucunda annenin kendini hazır hissedeceği süreye kadar beklenilebilir ancak; eğer anne adayı 3 yaşından büyük ise çok beklenilmeden tekrar tedaviye başlanılmalıdır. Çünkü, yaş ilerledikçe yumurta rezervlerinin azaldığı bilinmektedir. Her ne şekil de olursa olsun imkanlar el verdiği ölçü de, iki tüp bebek uygulaması arasındaki süreyi çok açmamak gerekir. Kadın 35 yaşından küçük ve yumurtalık rezervleri iyi durumda ise, biraz daha uzun beklenilebilir ancak; araştırmalar ve sonuçlar aranın çok açılmaması yönündedir.

 Son yapılan araştırmalara göre, ilk tüp bebek denemesin de başarısız olan çiftlerin, ikinci veya daha sonraki denemeler de başarılı olma oranları daha yüksek olmaktadır. İlk deneme de; embriyonun rahime tutunamaması, anne adayının için de bulunduğu ruhsal ve psikolojik durum gibi nedenlerden dolayı başarısızlık yaşanabilir. Bu durum diğer denemeler de daha dikkatli olunması için de tecrübe olmaktadır. Anne adayının en az bir kez adet görmesi, tüp bebek tedavisinin tekrar başlaması için yeterlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.