• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamileyken Ne Nasıl Yapılır

Gebelikte yüzmek
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte Merak Edilen Sorular?

 

Kadınlar, hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren biyolojik olarak vücudunda bazı değişiklikler baş gösterir. Bu süreç içerisinde bebeğin gelişimine olumlu etki edecek faktörler kadınların ilgisini oldukça çeker. Hamile kadınlar, günlük yaşamındaki bazı aktiviteleri bırakmak zorunda kalabilir. Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi anne adaylarının davranışları neticesinde şekillenmektedir. Bu nedenle gebelik birçok kadının rutin alışkanlığı terk etmek zorunda olduğu ve bazı kurallara dikkat edilmesi gereken özel bir dönemdir. Ancak toplumda genel olarak kulaktan kulağa yayılan bazı bilgiler ise hamilelikte herhangi bir olumsuz yaratmaz. Hamilelik dönemi boyunca fayda sağlayacak ve herhangi bir etki yaratmayacak davranışları mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

Hamileyken Saç Kestirilir Mi?

Hamilelik sürecinde birçok kadın saçlarını kestirmek istemez. Toplumdan yaygın olan bir kanı olarak vücuda giren besinlerin saça yarar sağlayacağı için bebeğin besinsiz kalacağıdır. Ancak anne adayının saçına giden besinler ile bebeğin besinsiz kalmasına yol açmamaktadır. Toplumda yanlış bilinen bir bilgi olan hamilelikte saç kestirmenin bebeğe zarar verdiği, bazı kadınlarda psikolojik olumsuz etkilere de yol açabilmektedir. Özelliklere saç bakımına önem veren kadınların, uzun süre saçlarını kestirememesi ve bakımlarını yapamaması kendileri hakkında olumsuz düşünceler üretmelerine sebep olabilir. Sonuç olarak doktorlar hamilelikte saç kestirmenin ne bebek ne de anne üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadığını ifade etmektedir.

 

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

 

Saç boyaları, kimyasal maddelerden yapılan bir üründür ve vücudun doğal işleyişi üzerinde negatif etkilere yol açabilmektedir. Bu nedenle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde saç boyatmak bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Boyanın içerisinde bulunan kimyasallar derinin içinden geçer ve kanınıza karışır. Bebeklerin 3 aylık dönemi ise gelişim sürecidir. Plasenta bebeğin gelişim sürecini tamamladığı için bebeğin savunma mekanizması tam olarak gelişmiş değildir. Bundan dolayı ilk 3 ayda anne adaylarının saçlarını boyamaları risklidir. Ancak 4’üncü aydan itibaren saç boyamanın vereceği riskler azalmış olsa da yine de0 dikkat edilmelidir.

 

Hamileyken Ihlamur İçilir Mi?

 

Ihlamur, grip, soğuk algınlığı ve sindirim sorunlarına iyi gelen bir bitkidir. Doğal bir ürün olduğu için hamilelik sürecinde kullanılabilir. Öte yandan kabızlık ve sindirim sorunları olan anne adaylarının rahatsızlıklarının giderilmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda sakinleştirici etkisi de bulunan ıhlamur, özellikle uyku problemleri yaşayan kadınların rahat uyumalarını sağlamaktadır. Kas gevşetici etkisinden dolayı ıhlamur, hamileliğin son 3 ayında doğum kasılmalarında olumsuzluklara yol açabileceği için tüketilmemelidir. Ayrıca ıhlamur, terlemeyi arttıran ve vücudun su kaybetmesine neden olabilir. Su kaybına bağlı olumsuzlukların yaşanmaması için ıhlamur tüketildikten sonra anne adayları, mutlaka su içmelidir.

 

Hamileyken Ağrı Kesici Kullanılır Mı?

 

İlaçlar, kimyasal yapılarından dolayı hamilelik sürecinde tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır. Bilinçsiz ilaç tüketimi hem anne adayı hem de bebeğin gelişimi üzerinde önemli yan etkilere yol açabilmektedir. Hamileliğin uzun bir süreç olduğu düşünüldüğünde ise anne adayları migren, baş ağrısı, kas ağrısı gibi vücudun birçok bölgesinde şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu noktada doktora başvurarak bazı ağrı kesiciler içilebilmektedir. Hafif etkilere sahip olan Parasetamol, Minoset gibi ağrı kesiciler doktorlar tarafından hamilelik sürecinde tavsiye edilmektedir. Ancak özellikle bebeğin gelişiminin hızlı olduğu ilk 3 aylık süreçte mümkün olduğunca ilaç kullanılmamalıdır. Genel olarak doktorlar ikinci 3 aylık süreç içerisinde anne adaylarının ağrı kesiciler ile tedavi edilmesini uygun görmektedir.

 

Hamilelikte Nane Limon Faydalı Olur Mu?

 

Nane ve limonun kaynatılması sonucu ortaya çıkan nane limon, bitkisel bir ürün olduğu için gebelik sürecinde olan kişiler bazı faydalar sağlar ve yan etkileri de yok gibidir. Ancak tüketimi sürecinde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir ve doktora danışılmalıdır. Özellikle ilk aylarda anne adayların olan kusma ve mide bulantısına nane limon iyi gelmektedir. Mide bulantısını tam olarak ortadan kaldırmamasına rağmen kusmaya yardımcı olan bir içecek olduğundan dolayı mideyi rahatlatmaktadır. Aşırı kullanımında ise vücuttaki asit dengesini bozan nane limon mide yanması gibi yan etkilere yol açmaktadır.

 

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

 

Öncelikle karının büyümesi ile bebeğin büyüklüğünün aynı olduğu düşüncesi toplumda yanlış bilinen bilgilerden biridir. Bebeğin gelişmesi ile karnın büyümesi arasındaki ilişkinin kanıtlanmış bir yanı yoktur. Anne adaylarının karnının belirmeye başlaması ve gebeliğin dışarıdan fark edilmesi yaklaşık 20. haftayı bulmaktadır, çıplakken ise 4. aydan sonra karnın büyüdüğü fark edilmektedir. Karın büyümesi annenin fizyolojik koşulları ile bağlantılıdır. Anne adayının boyu, kilosu, karın yağ oranı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Örneğin, zayıf ve kısa boylu anne adaylarının karnının büyüdüğü daha çabuk fark edilmektedir.

 

Hamilelikte Denize Girilir Mi?

Gebelik sürecinde denize girmek anne adaylarının ve bebeğin gelişimine olumlu katkı sunmaktadır ve hiçbir yan etkisi yoktur. Hamilelikte denize girmenin zararlı olduğu düşüncesi de toplumda yanlış bilinen bilgiler arasında yer almaktadır. Ancak denize girilen bölgenin temiz olması ve mikrop barındırmaması önemlidir. Çünkü anne adayları istedikleri ilaçları kullanamadıkları için hasta olmaları oldukça zararlıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca mavi bayraklı sularda denize girilmelidir. Ayrıca kıyı kesimleri de daha fazla mikrop barındırdığı için tercih edilmemelidir.

 

Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

 

Halk arasında kadın hamile kaldıktan sonra cinsel ilişkiye girmesinin bebeğe zarar verdiği görüşü yaygındır. Ancak bilim insanları kadınların hamileyken cinsel ilişkiye girmelerinin ne bebek ne de anne adayı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını söylemektedir. Bazı riskli hamileliklerde ise cinsel ilişki süreci doktora danışılmalıdır.