Hamilelikte Kansızlık Ve Demir İhtiyacı

Hamilelikte Kansızlık Ve Demir İhtiyacı

            Hamilelikte Gelişen Kansızlık

Hamilelik süresince oksijen harcaması artar, buna bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinde de artış gözlenir. Total eritrosit hacmi, demir preparatı alan kadınlarda %30 almayalarda artar. Bu artış plazma hacmindeki artış kadar olmadığından, hemotokrit ve hemoglobin düzeylerinde göreceli bir düşüşe neden olur. Bunu şöyle hayal edebilirsiniz, gebe kalmadan önceki kanınız yogurt iken ayrana dönüşmüstür. Buna hamilelikte fizyolojik anemi denir ve gerçek anemiye işaret etmez geçicidir.

Hemoglobin değeri 10,5 gr/100ml altına ya da hemotokritin %33 altına düşmesi demir eksikliğine bağlı anemiyi işaret eder. Hamilelikte kansızlık ve demir ihtiyacı ortaya çıkar.

 Demir İhtiyacı

Demirin vucutta başlıca görevi oksijen taşınması ile ilgilidir. Demir, hemoglobinin yapısında vardır ve akciğerlerden hücrelere oksijen, hücrelerden akciğere karbondioksiti taşır.

Hamilelikte demir ihtiyacının artmasının nedeni, fetal ve plasental büyüme ve annenin kan volümündeki artmadır. Gebelikte kansızlığın temel nedeni düşük demir deposudur. Ayrıca bebeğin karaciğeri özellikle gebeliğin son 3 ayında demir depolar. Bu depolanan demir, doğumdan sonra ilk 4 ayda daha fazla olmak üzere bir yıl içinde yeni doğanın demir ihtiyacını karşılar. Çünkü anneden alacağı sütte demir düzeyi yeterli degildir.

Anemiyi önlemek için kişinin demir yönünden zengin beslenmesi gerekir. Gebelikte en iyi demir kaynağı kırmızı ettir. Bunun yanında yumurta, pekmez, kuruyemişler, yeşil sebzeler, kuru baklagiller en önemlisi mercimek, kuru fasulye ve kabuklu deniz ürünleri demir bakımındam iyi birer kaynaktır.

Hayansal demir kaynakları emilim yönünden daha iyidir. Sebzelerde ve diğerlernde emilimi arttırmak için etle ya da C vitaminiyle zenginleştirmek öneriler arasındadır. Bunun yanında yemekle birlikte veya sonrasında çok çay-kahve içmek, fazla aspirim alımı emilimi azaltmaktadır.

 Demir İhtacımızın Ne Kadardır?

Normal bir diyette alınan demir miktarı günlük 15-18 mg’dır. Hamilelikte 30 mg demir alınmalıdır. Bu nedenle gebelikte artan demir ihtiyacını karşılamak ve demir eksikliğine bağlı aneminin önüne geçmek için, gebeliğin 12. haftasından başlayarak günlük 30-60 mg demir tuzlarının kullanılması önerilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.