• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelikte Göz Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelikte Göz Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Hamilelikle birlikte gelen hormonal ya da fiziksel değişiklikler görme düzeyinizi etkileyebilir. Hamilelik döneminde ortaya göz sorunları genellikle ciddi olmayan, geçici durumlardır. Doğum yaptıktan sonra görüşünüz normale dönecektir. Fakat gebelikle ilişkili bazı sorunlar tıbbi yardım almanızı gerektirebilir.

 

 

Dikkat etmeniz gereken dört husus var:

 

 1. Gözlerde Kuruluk

 

Gözlerinizin her zamankinden daha kuru olduğunu fark edebilirsiniz. Bu konuda şu çözüm etkili olabilir: Gözlerinizi ıslatmak ve kuruluğu ortadan kaldırmak için suni gözyaşları kullanın. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, bu damlaların lensinizle uyumlu olduğundan emin olmak için etiketini mutlaka okuyun. Bazı göz damlaları yumuşak kontakt lenslere zarar verebilecek koruyucu maddeler içerir. Ayrıca bu konuyu doktorunuzla da görüşmeniz gerekir.

 

 2. Bulanıklık

 

Hamilelik dönemindeki çoğu kadın bu sorunu yaşayabilir. Bu ortak sorun, korneanın kalınlığını ve şeklini değiştirebilir. Bu durum görüntünün bulanıklaşmasına sebep olabilir. Bulanıklık genellikle doğumdan sonra veya emzirmeyi bıraktıktan sonra ortadan kaybolur. Gözlerdeki bulanıklık sorunu için, eğer sizi rahatsız etmiyorsa herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Doğum sonrasında kendiliğinden geçecektir. Eğer rahatsız oluyorsanız o zaman doktorunuzla konuşabilirsiniz. Çoğu göz uzmanı lazerli göz ameliyatlarına karşı çıkar. Çünkü hamilelik bittiğinde gözler normale dönecektir.

 

 3. Preeklampsi

 

Görme değişiklikleri, az sayıdaki gebe kadın için potansiyel olarak ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu sorun şunları içerebilir:

 

-Geçici görme kaybı

-Işığa karşı hassasiyet

-Görüntüde bulanıklaşma

-Işıklı ortamlarda, ışığın yanıp sönüyor hissi vermesi

 

Eğer yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuza başvurun. Preeklampsi çok hızlı biçimde ilerleyerek gözlerde kanamaya ve diğer bazı ciddi sorunlara yol açabilir.

 

 4. Gestasyonel Diyabet Rahatsızlığı

 

Şeker hastalığına bağlı olarak yüksek kan şekeri seviyeleri, retinanızı besleyen küçük damarların zarar görmesine yol açabilir. Bazen gebelik diyabetleri olarak adlandırılan anne bebek sağlığını etkileyebilecek geçici diyabet rahatsızlığı, bulanık görmeye sebep olur. Eğer şeker hastalığınız varsa Gestasyonel Diyabet Rahatsızlığına yakalanabilirsiniz. Kan şekeri düzeyinizi kontrol altında tutmanız gerekiyor. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

 

 Hamileyken Düzenli Göz Bakımı Alabilirsiniz

 

Hamilelik süresince, göz muayenenizi durdurmanız gerekmiyor. Eğer glokom, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi önceden var olan ve gözlerinize etki eden rahatsızlıklarınız varsa, göz doktorunuza hamile olduğunuzu belirtmeniz çok önemlidir. Bu durumda göz doktorunuz hayatınızdaki bu heyecan verici zaman boyunca görme değişikliklerinizle daha yakından ilgilenebilir.

 

 Refraktif Değişiklikler

Hamilelik sırasında, hormon düzeylerindeki değişimler, gözlüklerinizin veya kontakt lenslerinizin gereken gücünü değiştirebilir. Bu durum genellikle endişelenmeyi gerektirmemesine rağmen, reçetenizi değiştirip değiştirmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilecek bir göz doktoruyla görüşmek iyi bir fikirdir. Doktorunuz, doğumdan sonra birkaç hafta beklemenizi tavsiye edebilir.

 

 Migrenden Kaynaklı Baş Ağrıları

 

Hamilelerde hormonal değişikliklerle birlikte migren baş ağrıları yaygın olarak gözükür. Bazı durumlarda migren, gözleri ışığa karşı daha duyarlı hale getirir. Eğer hamileyseniz ve migrenden kaynaklı ağrılardan şikâyetçiyseniz doktorunuzla konuşmanız önemlidir.