• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelikte Dış Sağlığı Konusunda Yanlış Bilinenler

Hamilelikte Diş sağlığı
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelikte Dış Sağlığı Konusunda Yanlış Bilinenler

 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE AĞZIMDA DEĞİŞME OLUR MU?

 

Hamilelikte Diş sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelik döneminde hormonlardaki hızlı artış diş eti iltihaplarına neden olabilir. Eğer ağız ve diş sağlığına özen gösterilmeyip diş ve diş etlerindeki plaklar temizlenmezse kolaylık iltihap ve hamilelikte görülen diş eti tümörü oluşabilir. Hamilelikten önce tedavi edilmemiş diş etleri hamilelik sırasında erken doğum veya düşük yapma riskini arttırır. Bu yüzden hamile kalmadan önce diş eti tedavisinin yapılmış olması ve ağız bakım rutinini oluşturmuş olmanız gerekiyor.

 

Özellikle gebeliğin ilk haftalarında görülen kusma, asitli bir özellik taşıdığı için ağız içinde çürüme, hassasiyet ve dişlerde aşınmalara neden olabilir. Hatta kusmanın hemen arkasından dişlerimizi fırçalamak yanlış bildiğiniz bir durumdur. Çünkü bu diş yüzeyindeki aşınmaları daha da arttırabilir. Bu nedenle kusmanın hemen ardından ağız bol su ile çalkalanıp durulanmalı yarım saat geçtikten sonra da dişler fırçalanmalıdır.

 

Aynı zamanda hamilelik sırasında tükürükte asitli özellik taşıyabilir. Bu durum dişleri çürümeye daha yatkın hala getirebilir. Doktorların da tavsiye ettiği doğru ağız bakımı yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bu sebeple anne adaylarının hamilelikten önce mutlaka ağız bakım rutinini düzene oturtmalıdır.

 

Diş etlerinde rahatsızlığı olan ve diş etleri kanayan anne adayları dişlerini fırçalamaktan kaçınabilirler. Ağız hijyeninin sağlanamadığı bu konularda diş eti rahatsızlıkları görülebilir. Aynı zamanda diş çürümelerine neden olan diğer hususlarda değişen beslenme alışkanlığı ve çürümeye yardımcı olan besinleri tüketimidir. Siz mutlaka araştırmanızı yapın ve ona göre davranın. Peki, hamilelikte dış sağlığı konusunda yanlış bilinenler nelerdir?

 

 DİŞ HEKİMİ KONTROLÜNÜZÜ İHMAL ETMEYİN!

 

Gebelik döneminde ağzımızda oluşan hormonlardan kaynaklanan değişiklikler nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkları engellemek amacıyla üç ayda bir diş hekimi uzmanına başvurmalısınız.

 

 HAMİLELİK SIRASINDA TEDAVİ GÖREBİLİR MİYİM?

 

Hamilelik dönemlerinizde diğer tedavilerinizi ihmal etmediğiniz gibi diş tedavilerinizi de aksatmamaya özen gösterin. Hamileliğin her ayında görüştüğünüz doktorla güçlük derecelerine göre tedavilere karar verilebilir. Ancak hamileliğinizin 3 ve 6. aylarında diş tedaviniz yapılabilir.

 

 HAMİLELİK DÖNEMİNDE ANESTEZİ UYGULANABİLİR Mİ?

 

Anne adaylarının herhangi bir şeye alerjisi veya hamileliğinde büyük bir problem yoksa hamileliğin takibini yapan uzman doktorla görüşerek de anestezi yapılması mümkündür.

 

 GEBElİK DÖNEMİNDE DİŞ RÖNTGENİ SAKINCALI MI?

 

Hamilelik dönemlerinde uzman doktorlarında tavsiyesiyle röntgen ışınlarından kaçınılması gereklidir. Ancak tedavi için çok gerekli bir durumsa kurşun önlükler yardımıyla ağızdan röntgen filmi yaptırılabilir.