Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğiniz zarar görmez. Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı onu birçok dış etkenden korumaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Çiftler bir çocuk beklediklerini öğrendiklerinde fazlasıyla sevinip havalara uçarlar. Artık iki kişinin bir parçası olan yeni bir canlının dünyaya gelmesi için geri sayım başlamıştır. Öte yandan hamilelikte cinsel yaşam bir tabu olduğu için lohusalığın sonuna kadar cinselliğin bittiği düşünülür. Ancak gerçekte hamilelikte cinsel ilişki normal bir şekilde sürdürülebilir. Sadece daha dikkatli olmanız gereken bazı noktalar vardır. Bunun dışında eşler arasında hiçbir şeyin değişmesine gerek kalmaz.

Cinsel Birliktelik Tehlikeli mi?

Gebelikte cinsellik hamilelikte cinselli,k güvenli midir?

Gebelikte anne ya da bebek için herhangi bir risk faktörü bulunmadığı müddetçe cinsel birliktelik yaşamak için herhangi bir engel yoktur. Dolayısıyla cinselliğin hamilelikten sonra tehlikeli olacağı düşüncesi sadece toplumsal bir önyargıdır. Öte yandan hamile kaldıktan sonra kadınlarda ortaya çıkan mide bulantısı, halsizlik ve hormonal değişiklikler cinsel isteklilik bakımından sorun yaratabilir. Kadınlar ilişki için daha az istekli hissederken alınan kilolar ve ciltteki değişimler de partnerlerinin kendilerini beğenmeyeceğini düşündürür. Hamilelikte cinsel yaşam bir tehlike arz etmese de sırt ağrısı ve diğer belirtiler ilişki yaşamayı zorlaştırabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşük Sebebi mi?

Özellikle anne adaylarını çok fazla tedirgin eden bir diğer konu da gebelik sırasında cinselliğin düşüğe sebep olabileceği düşüncesidir. Bir canlı dünyaya getirmek hem süreç boyunca hem de sonrasında çok zorlu bir iştir. Düşük ihtimali ise doğum yaklaşıncaya kadar daima var olduğu için çiftleri fazlasıyla telaşlandırır. Bu yüzden bu ihtimali artıracak her şeyden geri durmak isterler. Ancak düşük durumu hamilelikte cinsel ilişki ile değil, genelde bebeğin sağlık sorunları ya da genetik anormalliklerle ilgilidir. Bu yüzden kendinize ekstra duygusal yük yüklemenize ya da suçluluk hissetmenize gerek yoktur.

Gebelikte Cinsellik ile İlgili Hususlar

Hamileyken cinsel birliktelik sırasında maruz kalınabilecek enfeksiyonlar hem bebek hem de anne için büyük bir risk faktörüdür. Bu yüzden ilişki sırasında prezervatif kullanımı önemlidir. Ayrıca hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğiniz zarar görmez. Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı onu birçok dış etkenden korumaktadır. Ayrıca rahimdeki güçlü kas yapısı da bebeğin zarar görmesini engeller. Dahası orgazm olmak doğumu tetiklemez. Doğuma az bir zaman kala bile çiftler cinsel yaşamlarına normal bir şekilde devam edebilirler. Bunun doğum süresi ya da şekli üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.