Hamilelik Haftası Hesaplama

Gebelik hesaplama işlemi yapılırken ilk etapta ovulasyon tarihini ele almak ve buradan itibaren başlangıç kabul etmek gereklidir.

05.05.2020
470
Hamilelik Haftası Hesaplama

Gebelik dönemi kadınlar için oldukça heyecanlı geçen bir süreçtir. Tatlı hayaller ve bir çocuk yetiştirecek olmanın mutlu düşünceleri ile geceliğin geçmesini isterler. Ancak gebeliğin bir de hesap yöntemi bulunur. Bu oldukça mühimdir. Çünkü bir gebeliğin hafta hafta ve ay ay takviminin belirleyici yapıda olması lazım gelmektedir. Bu vesile ile gebelik sürecinde meydana gelen birçok farklı gelişmelerin de gelişim takvimine uygun nitelikte olması için gebeliğin kaçıncı haftada olduğunu bilmek önemlidir.

Bir gebelik sürecinde gerçekleşecek olan testlerin, aşıların ve ultrason izlenimlerinin belirtilen hafta aralığında yapılması bebeğin fiziksel gelişiminin ön plana alınması açısından önem arz etmektedir. Bu sayede gebelik ile ilgili her gelişmeden haberdar olunması mühimdir.

Hamilelik haftası hesaplama işlemi yapılırken ilk etapta ovulasyon tarihini ele almak ve buradan itibaren başlangıç kabul etmek gereklidir.

Hamilelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

[GebelikHesapla]

Hamilelik haftası hesaplama işlemi yapılırken ilk etapta ovulasyon tarihini ele almak ve buradan itibaren başlangıç kabul etmek gereklidir.

Hamilelik haftası hesaplaması yapılırken genellikle kadınları en sık yaptığı hata ilişkiye girilen zamanı hesaplamak olmaktadır. Ancak gebelik hesaplamasının başlangıç tarihi kadının son adetinin ilk günü olarak hesaplanır. Çünkü son adet tarihinden itibaren yeni oluşmaya başlayan yumurta döllenmek için hazır haldedir. Bu nedenle o yumurtanın başlangıç tarihini yani son adetin ilk tarihini hesaplamak gereklidir. Bu da bizi hesaplama yaparken iki hafta geriye atmaktadır. Çoğu gebelik hesaplarında oluşan yanlış anlaşılma nedeni ile iki haftalık yanlış hesaplama ve sapmalar meydana gelmektedir. Gebelik hesaplaması ancak bu şekilde en doğru gün ve haftasını bizlere belirtir.

Zaman ilerledikçe bebeğin anne karnındaki gelişim süreçleri hesaplanarak ultrason bilgileri ile gebelik haftası ve ayı söylenebilmektedir. Ancak bebeğin gelişiminin ileride olması ya da gelişimin geride olması, bu dönem hakkında bizlere pek bir açıklayıcı bilgi sunmamaktadır. Net bilgi ancak takvimsel ovulasyon döneminin de hesaba katılarak hesaplanması ile yapılacak bir unsurdur. Bunun için online sitelerde gebelik hesaplama araçları da bulunmaktadır. Bu hesaplama araçları da son ilişki tarihini baz almaz. Son adetin ilk gününü baz alarak oluşturulmuş bir hesaplama yöntemini oluşturmaktadır. Sizler de hesaplama aracı kullanmadan takvim yardımı ile kolaylıkla gün ve hafta hesabını bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Kaçıncı Gebelik Haftasında Olduğunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Gebelik süresi normal şartlarda 9 ay 10 gün sürmektedir. Yani gebeliğin 40. Haftasında bebeğin doğmuş olması istenilen bir durumdur. Ancak bazı gebelikler 38. Hafta da doğmaktadır. Üstelik 38. Hafta doğum gösteren gebeliklerde bu hafta aralığı oldukça yaygın kabul edilmektedir. İşte hesaplama aracına bağlı olarak 38. Haftada ya da 40. Haftada dünyaya gelen bebeklerin o iki haftalık sapma payı, annenin son adet tarihi ile ilişkiye girmesi olağan dönem olan iki haftalık sürecini kapsamaktadır. yani son adet tarihinin iki haftasındaki yumurtanın oluşum sürecinin de hesaba katılması ile 40. Haftayı bulan gebelikler söz konusu olabilmektedir. Aslında hesaplama araçlarındaki farklılıklar 38 hafta gebeliği ile 40. Hafta gebeliğinin aynı kategoride yer aldığını bize iki haftalık sapma payı süreci ile gösterebilmektedir.

Günü gününe düzenli adet döngüsü olan kadınlarda gebeliğin kaçıncı haftada olduğu hatta kaçıncı günde olduğu dahi hata payı olmadan hesaplanabilmektedir. Ancak düzenli adet döngüsü olmayan kadınlarda ise ortalama beş günlük bir sapma payı ile gebelik hesaplaması ve planlaması uygun olarak yapılmaktadır.

Kaçıncı gebelik haftasında olduğumuz öğrenmek amaç ile en tutarlı yöntem kadın doğu uzmanı ile birlikte yapılan gebelik hesaplaması takviminin çıkarılmasıdır. Anne adayları bu takvimi kendileri de kolaylıkla çıkarabilmektedir. Bununla birlikte ne zaman adet olunduğunun bilinmemesi durumunda, ultrason görüntülerinden ya da gebelik sırasında yapılan birtakım testlerin de devreye girmesinden kaynaklı olarak, gebelik hesaplaması kolaylıkla yapılabilmektedir. Teknolojinin artık son dönemlerde ileri düzeyde gelişmesi gebelik hesaplama yöntemlerini çizelge boyutundan teknolojik imkanlar açısına da taşımıştır. Bu sayede gebeliğe dair bilinmezliklerin tamamı kolaylıkla ortadan kalkacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.