• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik Döneminde Duygusal Çalkantılar

Hamilelikte duygusallık
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik Döneminde Duygusal Çalkantılar

Hamilelik dönemi kadınlar için harika bir süreç olmasının yanı sıra düşüncelerinize de artık çok farklı bir boyut getiren bir dönemdir. Hamilelik döneminde duygusal çalkantılar kadından kadına değişiklik gösterebilir.

Her kadının yaşadığı ve hissettiği ortak nokta bir bebeğinin olacağı ve tüm sorumluluklarını da yerine getireceği olgusudur. Ancak duygusal çalkantılar hamilelik döneminde çoğu kadında çok uç noktalarda hisler yaşatabilir. Bu duygular zamanla daha da pekişerek hamilelik içerisinde karakterinizde olumlu etkilerde yaratabilir. Hamilelik döneminde duygusal çalkantılar yaşayacağınız durumlar özellikle daha düşünceli, daha sorumluluk sahibi, daha özverili, daha kırılgan, ya da daha anlayışlı, daha içe dönük veya daha dışa dönük ya da daha çok kıyaslama yapan bir ruh haline bürünebilirsiniz. Bu durum hamilelik döneminde vücudunuzda zaten var olan bir hormonun daha da yükselerek sizin hormon yapınızı değiştirmesi ile alakalı bir durumdur.

 

Progesteron hormonu dediğimiz kadınlarda zaten hamilelik dönemi öncesinde de var olan hormon hamilelik ile birlikte ani bir yükseliş göstermekte ve bu hormon sayesinde çeşitli duygusal çalkantılar yaşanmasına olanak sağlamaktadır. Tabi ki geçici bir durum olmakla birlikte bu hormon sayesinde anneliği henüz hamile iken bile yaşıyor olursunuz. Hamilelik dönemi tüm güzellikleri beraberinde getirmekte ve sizi anne olmaya zaten teşvik etmektedir. Duygusal çalkantılar yaşayacağınız bu dönemde daha sinirli veya daha alıngan ya da daha stresli ya da daha rahat bir tutum içine girebilirsiniz. Çünkü eğer ilk kez yaşıyorsanız hamileliği yani ilk çocuğunuzsa bu durum sizde daha önce görülmeyen davranışları beraberinde getirecek demektir. İlk hamileliklerde yaşanılan duygusal çalkantılar ikinci hamileliklerde yerini daha çok mantıklı hareket etmeye bırakmaktadır.

 

Hamilelik dönemi içerisinde sizin elinizde olmadan verdiğiniz tepkiler tamamen bu hormon yapısı ile alakalı bir durumdur. Hamileyken annelik sürecini zaten yaşıyor olacağınız için çeşitli kitap ve dergilerden esinlenecek ve kendinizi bu güzel oluşuma zaten kaptırıyor olacaksınız. Hamilelik döneminde duygusal çalkantılar hemen her kadının yaşayacağı ve yaşadığı bir durum olmasından dolayı eşlerin bu konuda daha sakin daha verici daha anlayışlı ve daha feda kar olması kadınlar için çok daha etkili ve faydalı olacaktır. Hamilelik döneminde yükseliş gösteren ve sizin hamile olduğunuzu belirleyen Progesteron hormonu hamilelik döneminde kadınlarda bu tarz duygusal çalkantılara sebebiyet göstermekle birlikte hamilelik sonrasında lohusa dönemi adı verilen lohusalık döneminde de devam ediyor olacaktır. Lohusalık döneminden sonra duygu ve davranış yükselmeleri daha az sınırda kalacak ve hayatınızı daha rahat ve kolay geçiriyor olacaksınız.