Hamilelerin Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler

Hamilelerin Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler

Hamilelik döneminde beslenme şekli hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı bakımından son derece önemlidir. Bu nedenle mineral ve vitamin dengesini sağlayacak yönde beslenmek gerekir. Genellikle hamilelik istenilen her şeyin yenildiği bir dönem olarak algılansa da sağlıklı şekilde kilo almak için dengeli ve doğru şekilde hazırlanmış beslenme programına uygulanmalıdır.

Gebelik boyunca beslenme programında kalsiyum, demir, protein ve folik asit yeterli şekilde yer almalıdır. Uzmanlar yetişkin kadının günlük 1000 mg kalsiyum ihtiyacı olduğunu ifade eder. Bu ihtiyacı karşılamak için süt, yoğurt, peynir, brokoli, kara lahana ve portakal gibi yiyecekler tüketilebilir. Vücudun kalsiyum gereksinimini karşılamak bebeğin kemik gelişimi açısından önemlidir. Hamilelikte yaşanan demir eksikliği vücudun güçsüzleşmesine yol açar. Folik asit ise bebeğin genel sağlığını destekler ve hamilelikte ortaya çıkan kusurların gizlenmesini sağlar. Protein ise gelişim sürecinde olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Hamilelikte Yenilmesi Gereken Meyve Ve Sebzeler

Hamilelik boyunca anne adaylarının her renkte sebze ve meyve yemesi önerilir. Buna göre gün içerisinde yenilecek iki kâse meyve ve sebze yemeği son derece faydalı olacaktır. Ayrıca bir hafta içerisinde meyve ve sebzelerle birlikte mercimek, nohut, soya gibi baklagiller de beslenme programına dâhil edilmelidir.

Gebelikte tüketilmesi gereken meyveler içerisinde yaban mersini, karpuz, kayısı, mandalina, kiraz, ahududu, greyfurt, böğürtlen, mango, hurma ve armut gibi meyveler yer alır. Meyveye ilave olarak yenilebilecek sebzeler ise domates, kuşkonmaz, tatlı patates, avokado, bal kabağı, bezelye, ıspanak, kabak, maydanoz, marul gibi sebze çeşitleridir. Burada temel amaç vücudun vitamin, mineral ve diğer besin değerleri yönünden eksiklik kalmamasıdır.

Hamilelikte Ne Yenilmelidir?

Hamilelikte yenilmesi gerekenler arasında karbonhidratlar önemli bir yere sahiptir. Çünkü karbonhidrat vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Bu amaçla patates, ekmek ve makarna yeterli miktarda tüketilebilir.

Gebelikte beslenme denilince genellikle akla ilk olarak et çeşitleri gelir. Balık eti olarak hamilelerin somon balığına öncelik vermeleri önerilir. Çünkü somon omega 3 yağ asitleri, D vitamini ve cıva bakımından oldukça zengindir. Özellikle omega 3 yağ asitleri bebeklerde göz ve beyin oluşumunu destekler. Balık etine ek olarak sığır eti ve tavuk eti de anne adayları için önemli protein kaynaklarıdır. Genellikle hamileliğin ilk üç ayında vücudun demir eksikliğini karşılamak adına et tüketimi tavsiye edilir. Ayrıca hamilelik döneminde yeterli miktarda su içmeye de özen gösterilmelidir. Normal ölçü gün içerisinde sekiz bardak iken anne adaylarının bu ölçünün üzerine çıkması sorun teşkil etmez. Fazla su içmek başlarda zor gelse de zaman içerisinde kolayca alışılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.