Haftalık Gebelik

02.08.2017
636

Hamilelikte Haftalık Gelişimin Önemi Nedir?

Hamile kadınlarda gebeliğin sağlıklı ve doğru ilerlemesi için haftalık gebelik sürecinin izlenmesi gerekmektedir. Hafta hafta gebelik süreci olarak adlandırılan haftalık gebelik takibi, hamile bir kadının doktor gözetiminde izlenmesi ile gerçekleştirilir. Annenin karnında bebeğin gelişiminin hafta hafta hamilelik ilerleyişi ile beraber normal seyrinde oluşunun takibi bebeğin sağlıklı doğması ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Haftalık Gebelik

Haftalık Gebelik

 Hamilelikte Kullanılan Takip Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik sürecinin ilk haftasından başlayan haftalık gebelik takip süreci, bebeğin doğumuna kadar anne karnında devam etmektedir. Bu takip tıbbi ekipmanlar, testler, kontroller ve haftalık olarak hamilelik süreci ile yapılmaktadır. Bebeğin kilosu, boyu ve organ gelişimleri gibi bebek üzerindeki gelişimler ultrason yardımı sayesinde takip edilmektedir. Bebeğin cinsiyetinin tespitinde de rol oynayan ultrason, gebelik sürecinde anne karnının görülmesinde kullanılan tıbbi bir cihazdır.

Bebeğin dünyaya sağlıklı ve rahat bir şekilde getirilmesi için hamilelik boyunca bebeğin gelişimi veya annenin alması gereken kilo, rastlanılan alerjik durumlar, şişlikler gibi konularda doktor kontrolü altında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Ortalama olarak ilk oluşumdan doğuma kadar 40 hafta süren hamilelik süreci sırasında özellikle bebek gelişimi uzman doktor tarafından takip altında tutulmalı ve aylık olarak kontrollere gidilmelidir. Gerektiği durumlarda veya vakit buldukça haftalık olarak da kontrolün yapılması tavsiye edilmektedir.

 Hamilelikte Haftalık Gelişim Nasıl İlerler?

Anne adaylarının genelde aylık olarak kontrol altında tutulmaları ile bebeğin gelişimi rahatlıkla izlenmektedir. Bebeğin gelişimi 40 haftalık süreç içerisinde hafta hafta hamilelik süreci değişimleri ile sağlıklı bir şekilde ilerler. Bu hafta hafta gebelik değişimlerini genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

– İlk 2 hafta: Sperm ile yumurtanın döllendiği zaman kesin olarak tespit edilemediği için gebeliğin ilk günü olarak kadınların son regl döngüsünün ilk günü kabul edilmektedir. İlk 2 hafta içerisinde tespit edilen gebelik durumu regl gecikmesi, mide bulantısı, aşerme ve halsizlik olarak kendini göstermektedir.

– 3. ve 4. haftalar: Döllenmenin gerçekleştiği haftanın 3. hafta olduğu kabul edilmektedir. Döllenme sayesinde oluşan embriyo, 1 mm’den az boyutu ile henüz cenin görünümüne kavuşmamıştır. 4. hafta ile beraber embriyo cenin oluşumu için gruplara ayrılmaktadır.

– 8. hafta: Hamileliğin 2. ayında ceninin boyutu yaklaşık olarak 2 cm’ye denk gelmektedir. Bu haftadan sonra ceninin göz kapakları, kulakları, burunu ve birçok organı oluşum aşamasına geçecektir.

– 12. hafta: 3 aylık hamilelik sürecinin bitmesi ile beraber bebeğin el ve ayak parmakları oluşmuş, cinsiyet organları oluşmaya başlamıştır. Bebeğin sinir sistemi gelişmeye başlamıştır.

– 16. ve 20. haftalar: Hamileliğin 4. ve 5. aylarında sinir sistemleri gelişir ve organlar son halini oluşturmaya başlar. Bu dönemde bebek boy ve kilo olarak gelişiminde artış göstermektedir. 4. ayda bebeğin cinsiyeti öğrenilebilecektir.

– 28. ve 32. haftalar: 28. hafta ile beraber büyüyen göbek hamilelerde hareket kısıtlamasını arttırmaktadır. Bebek bu dönemde göz kırpma hareketlerini ve hareketlerini arttırmaktadır. Tekme atma 32. hafta ile beraber kendini göstermektedir.

– 40. hafta: Ortalama olarak 40 hafta süren hamilelik dönemi, bazı kişilerde 41 haftaya da çıkabilmektedir. Hamileliğin 42. haftadan fazla sürmesi doktor tarafından verilecek karar ile sezaryen ile bebeğin alınması gerçekleştirilip sonlandırılabilir. Yine de, yanlış başlangıç tarihi sebebi ile çoğu hamilelik geç sonuçlanmamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.