Gebelikte Seyahat

Gebelikte Seyahat

Hamilelikte Seyahat Nasıl Yapılmalıdır

 

Hamilelik ile birlikte kişinin bütün dünyası, bütün düzeni değişebiliyor. Özellikle gezmeyi, başka yerlere seyahat etmeyi seven kadınlar, gebelikten sonra bunu nasıl yapacağı konusunda kararsız kalıyor. Oysaki bazı istisnai durumlar haricinde, belli başlı şeylere dikkat ederek, hamileyken seyahat özgürlüğünün kısıtlanması söz konusu değil.

 

 Hamileyken Seyahat Engeli Bulunan Gruplar

 

Hamilelikte doktorlar tarafından kesinlikle seyahat yapmaması söylenen gruplar; düşük riski yüksek olan, kanamalı hamilelik geçiren ve erken doğum yapması beklenen gruplardır. Hem kadının hem de bebeğin sağlığını kesin olarak tehdit ettiği için bu gruplarda mecburi bir seyahat engeli söz konusudur. Bunlar haricinde hamilelikte seyahat etmenin sakıncası yoktur.

 

 Hamileyken Seyahat Koşulları

 

Peki hamilelikte seyahat nasıl yapılmalıdır? Öncelikle bilinmesi gereken, hamileliğin hemen hemen her evresinde seyahate çıkılabilse de, özellikle 14. ile 28. hafta araları hamile kişinin en rahat olduğu dönemdir. Çünkü bu dönemde, başlarda sıkça görülebilen bulantı gibi hamileliğin bazı etkileri olabildiğince azalmıştır. Aynı zamanda cenin henüz çok fazla büyümediği için, kişiyi rahatsız edebilecek bir şişkinlik de olmaz.

 

 Hamileler İçin Güvenli Seyahat Araçları

Gebelikte Seyehat

Anne adayı için otobüs, seyahat için konforu en az olanıdır. Mümkünse, kısa mesafede özel araç tercih edilmelidir. Uzun mesafeli yolculuklarda ise, kısa sürede yolculuk bittiğinden, uçak tavsiye edilir. Bunlarda mühim olan, hamile kişinin daha rahat hareket edebilmesi için konforunun yüksek tutulmasıdır.

 

 Yolculuk Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Hamilelik döneminde sık sık idrara çıkma görülür. Bu yüzden her molada, mesanenin boşaltılması gerekmektedir. Ayrıca anne adayı uzun süre aç ya da susuz kalmamalıdır. Yolculuğa çıkmadan, gerekli miktarda yiyecek ve içecek depolanmalı, ihtiyaç duyulduğu her an vücudun yeme içme gereksinimleri ertelenmeden karşılanmalıdır. Uzun süre oturmak, hamile olmayan kişileri bile rahatsız ederken, hamile olan kişilerin bu konudaki hassasiyeti daha fazladır. Bunu dengelemek için mola zamanlarında araçtan inerek kan dolaşımının hızlanması adına küçük adımlarla yürüyüşler yapılabilir.

 

 Hamilelikte Araç Kullanımı

 

Hamileyken özel araç kullanılabilir, kullanırken emniyet kemeri bebeğe baskı yapmayacak şekilde, karın bölgesinin altından geçirilmelidir. Fakat özellikle son iki ayda artık bebek son derece büyüyüp karnı da büyüttüğünden, bu dönemde olası riskleri ortadan kaldırmak için araba kullanılmaması önerilir. Zira direksiyona yakın olan bebek, olası bir çarpma sonucu hasar görme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu hususlara dikkat ederek, kişi hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığını riske atmadan, istediğince seyahat etme özgürlüğüne sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.