• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Neleri Yemek ve İçmek Riskli?

  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik döneminde beslenilmesi gereken yiyecekler çok fazladır. Ne kadar karbonhidrat, ne kadar yağ ve protein alınması gerektiği önemli miktardadır. Yenmesi gereken yiyecekler kadar yenmemesi gereken yiyecekler de risk taşımaktadır. Çünkü vücutta bir insan yetiştirilmektedir. Onun beden ve beyinsel faktörlerinin mükemmel ölçüde çalışması ve zarar görmemesi açısından annenin bebeğine gereken özeni doğmadan önce vermesi gerekmektedir. Bu durum da anne adayının omuzlarında çok fazla bir yük olduğunu ve bu sorumluluklarının bilincinde olması gerektiğini göstermektedir.

 

Sakatat Ürünleri

 

Annenin yememesi gereken besin gruplarının başında sakatat ve şarküteri ürünleri gelmektedir. Bu sakatat ürünlerinin en risklisi karaciğerdir. Karaciğer A vitamini açısından oldukça zengin ve faydalı bir yiyecektir. Fakat anne karnındaki bebeğe aşırı miktarda A vitamini yüklenmesine ve bebeğin protein zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Bu da önemli bir risk faktörü teşkil etmektedir. Anne adaylarına hamileyken karaciğeri olası risklerden korunmak amacıyla hiçbir şekilde tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Şarküteri ürünleri kapsamında olan salam, sucuk ve sosis gibi ürünler nitrit ve nitrat bakımından zengin ürünlerdir. Bu maddeler bebeğin beyninde birikmeye sebebiyet vermektedir. bu birikim sonucu bebeğin beyinsel fonksiyonlarında sorunlar yaratabilmektedir. Bu besinlerin hiç yenmemesi faydalıdır. Fakat aş eren annelerin de bu besinleri az miktarda tüketmesine doktorlar tarafından izin verilmektedir. Ayda 3 – 4 dilim sucuk ya da bir miktar ciğer tüketmekte sıkıntı yoktur. fakat hamilelik boyunca bu ürünler sınır gözetmeksizin yenildiği takdirde bebeğin beyinsel fonksiyonlarına hasar verilmesi kaçınılmazdır.

 

Çiğ Ürünler

 

Çiğ olan süt, et ve et ürünleri, balık her türlü olarak hamile bayanlara ve bebeklere zarar vermektedir. Çiğ sütün pastörize şekilde tüketilmemesi bakterilerin açık olarak ortaya çıkmasına ve bebeğe zarar vermesine neden olmaktadır. Çünkü hamilelik döneminde hem annenin savunma sistemi hem de bebek tam gelişimsel özelliklerini tamamlamadığı için bebeğin savunma sistemi çok düşüktür. Bu nedenle bakteri almaya açık halde olabilmektedir. Çiğ balık da başka zararlı bakteriler içermektedir. Ayrıca dipte yüzen balıkların yenmemesi gerekmektedir. Dip balıkları denizdeki cıva maddesini içerdikleri için ve bu cıva da bebeğin beyin gelişimine zarar verdiği için tercih edilmez. Ayrıca büyük balıklar da deniz yaşamında daha uzun süre kaldıkları için bu cıvadan fazlasıyla bulundurmaktadır. Bu nedenle hamile olan bayanları dip balığı ve büyük balık yememeye özen göstermesi gerekmektedir. Daha çok küçük balık ve yüzey balığı tercih etmesi gerekmektedir. Özellikle en yasak balık kategorisinde somon balığı ve ton balığı gelmektedir. Bu iki balıkta da yüksek oranda cıva bulunmaktadır. Mevsiminde ve doğru balık tüketerek doğru miktarda Omega 3 alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Kafein

 

Sağlıklı bir bireyde kafein alımı 400 mg.dır. Yeşil çay, kola, kahve gibi kafein içeren gıdalar hamilelik döneminde 200 mg. I geçmemesi gerekmektedir. Gün içinde hamile bayanların 4 çay bardağı, 1 fincan türk kahvesi ya da 1 kupa nescafe ve 1 fincan yeşil çay tüketme hakkına tekabül etmektedir. Bunun dışı kafein alımı bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine de zarar vermektedir.