Gebelikte Midye Tüketilir mi?

 Gebelikte Midye Tüketilir mi?

Gebelikte beslenmeye dikkat etmek, hem anne adayları hem de bebekler için büyük önem taşır. Bazı besinler ekstra yarar sağlarken bazı besinler ise hamilelik döneminde zararlı olabilir. Peki midye bu besinlerden biri midir? Gebelikte midye tüketimi risk yaratabilir mi? Varsa riskleri nedir?

Bu gibi sorular anne adaylarının aklını karıştırabilir.

 Gebelikte Midye Tüketilir mi?

Gebelikte midye tüketimi, bazı durumlarda risk yaratabilir. Risk yaratan bu durumların en başında bakteri ihtimali gelir. Midye gibi kabuğu bulunan ve denizden toplanıp sokak satışı yapılan besinlerde hijyene dikkat edilmemiş olabilir. Bu gibi kabuklu besinlerde bazı farklı bakteriler bulunarak bebeğin zarar görmesine neden olabilir.

 Gebelikte Midye Yemek Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelikte midye yemek, öncesinde mutlaka doktora danışılarak olumsuz bir durum olup olmayacağından emin olduktan sonra gerçekleştirilmelidir. Buna ek olarak, midye tüketmek isteyen anne adayının mutlaka hijyeninden emin olduğu bir yerde yemesi iyi olacaktır. Aynı şekilde midyenin pişmiş olması da artı bir durumdur; iyi bir şekilde pişen midyelerin kabukları birbirinden ayrılmış olacaktır. Midyenin zararlı olabilecek kısımlarının kabukları olduğu unutulmamalı ve tüketirmek kabuklara olabildiğince değmeden iç bölümü yenmelidir. Doktorlar aksini belirtmedikçe ve tüketmeye engel teşkil edebilecek bir durum söz konusu olmadıkça hijyene dikkat edilerek tüketilen, iyi pişmiş ve abartmadan, dozunda yenilen her deniz ürünü omega 3 açısından bebeğe kaynak olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.