Gebelikte Korona Riski

Gebelikte Korona Riski

İçinde bulunduğumuz günlerde yaklaşık olarak 9 aydır somut olarak bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi özellikle yaşlı ve kronik hastalığı bulunan insanlar açısından risk oluşturmaktadır. Korona virüs konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımız için bu konuda kesin ve net olarak bir şey söylemek de pek mümkün değildir. Elimizde var olan veriler üzerinden baktığımızda korona virüsünün anne karnındaki bebeğe geçtiği konusunda bir bilgi henüz bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu süreçte gebelikte korona riski bulunmamaktadır. Ancak hamilelik sürecini genel olarak değerlendirdiğimizde anne adayının vücudunda bağışıklık sistemine yönelik bir takım fizyolojik değişiklikler yaşanır. Anne adayına korona virüs bulaşması durumunda semptomlar diğer normal insanlardan farklı olmayacaktır. Öksürük, Ateş, nefes darlığı, kusma, bulantı, halsizlik, ishal, eklem ağrıları gibi belirtiler gebelerde de görülür.

Gebeler Korona Virüsünden Nasıl Korunmalıdır?

Gebelikte korona riski bağışıklık sistemi baskılandığı için oluşur. Anne adayının bağışıklık sistemi güçlü ise hafif geçirir ve atlatır. Bunun yanı sıra gebelerde ilaç kullanımından sakınan doktorlar anne adayının virüs alması durumunda zorunlu olarak antibiyotik ve ilaç tedavisine başlar. Bu da hamilelik süresince istenen bir durum değildir. Dolayısıyla bu süreçte annenin herhangi viral enfeksiyonu alması bu açıdan risk olarak değerlendirilir. Bu nedenle gebelerin korona virüsten korunmasının temel koşulu hijyen kurallarına uymaktır. Ellerin sabunla yıkanması, dışarı çıkması gerekiyorsa mutlaka maske takarak dışarı çıkması, ellerin yüz göz ağız ve buruna dokundurulmaması gerekir. Zorunlu olmadıkça evden çıkmamak, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmak, sosyal mesafe kuralına uymak diğer insanlar gibi anne adaylarının de uyması gereken kurallardır. Bu süreçte anne adaylarının normal durumdan daha fazla kendine özen göstermesi şarttır. Sağlıklı beslenme ve uyku düzenine daha fazla dikkat edilmesi ve bol su tüketilmesi önemlidir.

Korona Virüs Döneminde Periyodik Gebelik Takibi Nasıl Olmalıdır?

Korona virüs döneminde jinekoloğu ile iletişim halinde bulunan anne adaylarının periyodik doktor kontrollerinde birtakım aksamalar olabilir. Hekimler bu süreçte anne adaylarının hastane ortamına girmesini çok fazla istemez. Sorunsuz ve normal yaşanan gebeliklerde bu süre hekimle iletişimde kalarak rahat atlatılabilir. Ancak riskli gebelik sorunu olan anneler de durum farklıdır. Jinekologlar gebeliği 12. haftaya kadar riskli kabul ederler. Bu dönem de düşük yapma riski diğer dönemlere göre daha fazladır. Jinekolog hamileliği riskli olan anne adaylarını belli haftalarda kontrollü olarak çağırabilir. Gebelikte korona riski sebebiyle anne adaylarının gebelik kontrolleri tamamen bırakılmaz. Normal koşullarda 34. haftaya kadar ayda bir kez periyodik gebelik kontrolüne giden gebeler doktoruyla çevrimiçi iletişim kurarak bu süreci karşılıklı bilgilendirme ile atlatabilirler. Böylelikle hekimde anne adayını kontrol etmiş olur.

Gebelikte Korona Virüse Yakalanan Anne Adayları Ne Yapmalı?

Anne adayları korona virüsü bütün önlemlere rağmen almışsa semptomlar oluştuğu andan itibaren hekime başvurmalıdır. Covit 19 test ile kontrol edilebileceği gibi solunum güçlüğü çekmesi durumunda hekiminde bilgisi dahilinde tomografi gibi radyoloji tetkikine de başvurulabilir. Tomografi gibi radyolojik tetkik özellikle hamilelik döneminde fazla tercih edilen bir durum değildir. O nedenle anne adaylarının mutlaka korona virüs döneminde sağlığına dikkat etmesi virüslü olabilecek kapalı ortamlardan kaçınması ve bulaş riskini ortadan kaldırabileceği bütün kuralları yerine getirmesi gerekir. Korona virüse yakalanan anne adayı bu süreçte hekimle iletişime geçerek hekimin önerisi doğrultusunda tedaviye en kısa sürede başlamalıdır. Anne adaylarının korona virüs salgını sebebiyle periyodik doktor kontrolünü aksatmamaları mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmaları kendileri için çok önemlidir. Bu süreçte yapılması gereken en doğru yöntem doktorla iletişimde olmak ve doktorun önerilerine uymaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.