• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Kıyafet Seçimi

  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte Kıyafet Seçimi

 

Bir bayanın yaşayabileceği en özel zamanlardan birisi hamilelik sürecidir. Heyecanlı bir bekleyişin sürdüğü bu dönemde anne adayları kendilerine dikkat ederek bu dönemi rahat geçirmek isterler. Anne adaylarının bu dönemde yaşadığı en büyük sorunlardan birisi artan kilolar nedeniyle uygun kıyafet seçememektir. Birçok marka hamileler için özel kıyafetler tasarlasa da hamilelik döneminde seçilecek olan kıyafetlere ayrıca özen göstermek gerekir. Peki gebelikte kıyafet seçimi nasıl olmalı, kıyafet seçerken nelere dikkat edilmeli bunlar hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışalım.

 

Hamileliğin ilk aylarında anne adayı fazla kilo almaz. Kimi anne adayları aynı kilolarını korumaya dahi devam eder. Bu dönemde gardırobunuzda bulunan kıyafetleri giymeye devam edebilirsiniz. Kilo almaya başladığınız süreçten itibaren ise daha bol tişörtlerinizi, tuniklerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

3.aydan sonra anne adayı kilo almaya başladıkça hamileliğe uygun kıyafetler seçmeye başlamalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi seçilen kıyafetlerin sıkı olmaması ve sentetik, naylon kumaşlardan yapılmış olmamasıdır. Anne adayı kilo aldıkça alınan sıkı kıyafetler bir süre sonra olmayacaktır. Bu gereksiz bir masrafın ortaya çıkmasına neden olacak ve anne adayı yeni kıyafetler almaya başlayacaktır. Ayrıca karın bölgesini sıkan kıyafetler sizi de bebeğinizi de rahatsız edecektir.

 

Seçilen kıyafetlerde kullanılan kumaşlar oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kilo alımından ve hormonlardan dolayı anne adayı terlemeye başlayacaktır. Sentetik ve naylon kıyafetler bu terlemeyi arttırarak anneyi rahatsız eder. Bunun yanında bu tarz kumaşlar kaşınma ve tahrişe yol açabilir. Daha çok doğal kumaşlardan yapılmış, pamuklu ve coton özellikteki kumaşlar tercih edilmelidir.

 

Kıyafet seçiminde kumaş seçimine dikkat ettikten sonra yapacağınız şey aldığınız kıyafeti hamilelik sürecinde rahatça kullanabileceğinize dikkat etmektir. Hamileler için özel olarak tasarlanmış beli lastikli pantolonları 3.aydan başlayarak doğum yapacağınız zamana kadar kullanabilirsiniz. Bu pantolonlarda bel kısımdaki lastiğin esnek olmasına ve bel bölgesinde ayarlanabilir, lastik, kendinden kemerlerin bulunmasına dikkat edin. Pantolonlarınızı seçerken bol paça olmasına dikkat edebilirsiniz. Bacaklarınız fazla kilo almadıysa dar paça pantolonlarda tercih edebilirsiniz. Hamilelik döneminde en çok kalça, bel ve basen bölgesi kilo alacağından pantolonu buna göre seçmeniz daha doğru olacaktır.

 

Bayanların hamilelik döneminde en çok tercih ettiği kıyafetlerden birisi de taytlar. Taytlar hem ev ortamında hem de dışarıda rahatlıkla kullanılabilecek kıyafetler. Rahatça esneyebildiği içinde bayanlar tayt içerisinde çok rahat ediyor. Taytlar üzerine bol bluz, gömlek, tişört veya tunikler giyerek harika bir kombin yapabilirsiniz.

 

Hamilelere özel olarak tasarlanmış elbiselerde hamilelik sürecinde özellikle yaz aylarında rahat etmenizi sağlayacaktır. Göğüs altından bollaşan elbiselerde daha çok diz hizasında boyları tercih ederseniz daha rahat edersiniz. Aynı şekilde hamilelik döneminde kullanılacak olan eteklerde de belden lastikli olan modelleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde karın bölgesinde artan kilolar nedeniyle erkek tişörtleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde daha rahat olursunuz ve sıcaklardan daha az etkilenirsiniz. Hamileler için tasarlanmış tunik ve gömleklerde dışarı çıkarken kombinlerinizi tamamlamanızda yardımcı olacaktır. Seçtiğiniz bu kıyafetler ne çok bol ne de çok dar olmalıdır. Hamilede olsanız kıyafetlerin formları kötü bir görüntüye neden olabilir.

 

Hamilelik döneminde seçilen iç giyim kıyafetlerine de ayrıca önem gösterilmelidir. Sıkı ve sert sutyenler kullanmak yerine yumuşak kumaşlardan yapılmış olan sutyenler tercih edilmelidir. Pamuklu kumaşlardan yapılmış iç çamaşırları tahrişi önler. Hamilelere uygun şekilde tasarlanmış külot ve sutyenler hamileliğin ilerleyen süreçlerinde rahat etmenizi sağlayacaktır.

 

Hamilelikte kıyafet seçimi dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ayakkabı seçimidir. Hamilelik döneminde çok topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır. Ayrıca seçilen ayakkabı çok düz, ince tabanlı bir ayakkabıda olmamalıdır. Tabanının biraz kalın olup ortopedik olmasına dikkat edilmelidir. Anne adayı duruşunu dengelemek için 2-3 cm yüksekliğinde topuklu ayakkabı tercih edebilir.

 

Birçok marka hamileler için özel kıyafetler tasarlamakta. Hamilelik sürecini daha rahat bir şekilde geçirmek için yukarıda saydığımız detayları dikkate alarak mağazaları gezerek hamilelik alışverişinizi yapabilirsiniz.