• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Hemoroid

Hamilelikte Hemoroid
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte Hemoroid

 

Gebelik döneminde hemoroidin ortaya çıkması ya da var olan hemoroidin neden olduğu sorunların artması özellikle gebeliğin altıncı ayının ardından gözlemlenir. Bu durum hamilelerin rahatsızlıklarının artmasına neden olur. Genel olarak dışkıyla görülen kanlanmayla kendini belli eden hemoroidde kanama uzun süreli olmayabilir, ancak kanama her dışkılamada kendini yenileyerek tekrar görülür.

 

Kanamanın haricinde dışkılama bölgesinde oluşan şişkinlikler ve ağrılar da hemoroidin belirtileri arasında gösterilir. Eğer hemoroid içindeki kan pıhtı haline geldiyse tromboze hemoroid meydana gelir. Böyle bir durumla karşılaşmak oldukça ağrılı bir sürecin başlangıcı olur. Hamileler bu şiddetli ağrı yüzünden, oturmaktan, tuvaletini yapmaktan ve hatta uyumaktan bile rahatsız olur. Hamilelerdeki iç hemoroidler ise az da olsa kanamaya neden olduğu için hamilelik sürecinde oldukça önemli olan demirin eksilmesine neden olabilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığı takdirde mutlaka uzman hekimlerin kontrolünde olmak gerekir.

 

 Neden Gebelerde Sıklıkla Görülür?

 

Hamilelikte Basur            Hemoroidin hamile olan kadınlarda artış göstermesinin sebebi olarak, bazı gebelik hormonlarının etkili olduğu bilinir. Progesteron hormonunun neden olduğu damar çevresindeki düz kaslar üzerindeki etki, hemoroidin artış sebebi olarak gösterilir. Ayrıca rahimin büyümesiyle ortaya çıkan kan hacmindeki artış da kalça kemiği içinde bulunan damarlar üzerinde baskı kurduğu için varis ve hemoroid şikayetleri ortaya çıkar. Gebelik sürecinde hemoroid tedavisi tamamen olmadığı için hemoroidin neden olduğu sıkıntıları azaltacak yöntemler hekimler tarafından hastaya bildirilir.

 

 Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

Sağlıklı bir dokuz ay geçirmek ve gebelikte hamilelikte hemoroid hastalığı sıkıntısı çekmemek için bazı önlemler alınabilir. Hamileliğin sonuna kadar, bol bol meyve ve sebze tüketmek, günde en az iki litre su içmek, acılı, ekşili ve mayalı yiyeceklerle çay ve kahveden uzak durmak, kepekli yiyecekler tüketmek, tuvaletten sonra kuru kağıt kullanmamak gerekir.