• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Güvenli Yolculuk

 • 1 Star
  Loading...

Gebelikte Güvenli Yolculuk

Anne adaylarının hamilelik döneminde en çok merak ettiği konulardan birisi de hamilelik döneminde yolculuk yapmanın riskli olup olmadığıdır. Hamilelik öncesinde çiftler yaptıkları tatil planlarını sürpriz bir hamilelik haberi ile ertelemeyi düşünüyorlar. Aslında doktorunuz ile görüştüğünüz zaman ve belli başlı bazı kurallara dikkat ettiğiniz zaman hamilelik sırasında yolculuk yapmak tehlikeli değildir.

 

Hamilelik sırasında mide bulantısı, kusma ve aşerme gibi sorunların yaşanması, ilerleyen dönemlerde alınan kilolar anne adaylarının seyahat etmesini zorlaştırmaktadır. Hamilelik sürecinde yolculuk yapmak için en ideal zamanlar hamileliğin ilk üç ayında 2. ay ve hamileliğin son üç ayına girilmeden önceki süreçtir.

 

Hamilelik sürecinde ilk üç ayında aşerme, mide bulantısı ve kusma sıklıkla yaşanır. Anne adayı bu nedenle yolculuk sırasında zorlanabilir. Özellikle uzun süreli yolculuklarda bu durum anneyi daha da çok rahatsız eder. Ama hamileliğin 2. ayında anne adayının mide bulantıları ve aşerme sorunları fazlalaşmamıştır. Bu süreçte doktorunda onayı alınarak yolculuk yapılabilir. Özellikle hamileliği riskli olanlar, düşük tehlikesi olanlar ve herhangi bir rahatsızlığı olanlar doktorlarının onayını almadan yolculuğa çıkmamalıdır.

 

Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde aşerme, mide bulantısı ve kusma sorunları ortadan kalkmış olsa da anne adayının karnı daha da büyüyecek ve kilo alacaktır. Karnı dışında bacaklar ve kollarında da şişmeler olacaktır. Bu durum anne adayının hareket etmesini dahi zorlaştırabilir. Bu süreçte anne adayının uzun süreli yolculuklar yapması ve uzun süre hareketsiz kalması çeşitli sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Uzun süre hareketsiz kalan anne adayında kan pıhtılaşması sorunu yaşanabilir. Bacaklarda görülebilen bu pıhtılaşma akciğerlere giderek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle anne adayının uzun süreli yolculuklardan kaçınması veya yolculuk yaparken uygun aracı seçmesi önemlidir.

 

Hamilelik döneminde yolculuk yaparken nelere dikkat edilmeli?

 

Hamilelik döneminde yolculuk yapmadan önce doktorunuza danışarak ve onun onayını alarak yolculuk yapmanız her zaman daha doğrudur. Hamilelik sürecini etkileyen bir rahatsızlığı olanlar doktorlarının uyarılarını dikkate alarak seyahat çıkmalıdır. Bunun dışında;

 

 • Yolculuğunuz uzun süreli bir yolculuksa ve otobüsle gidecekseniz molalarda lavaboya gitmeye ve kısa mola süresinde dahi hareket etmeye özen göstermelisiniz. Otobüs yolculuklarında molalar kısıtlı olduğu için sık sık hareket etmediğiniz de ayaklarınızda ağrılar ve şişmeler artabilir.
 • Kendi aracınız ile yolculuğa çıkmak elbette ki daha uygundur. İstediğiniz zaman molalar vererek hareket edebilirsiniz. Baldır ve uyluk kaslarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca araç içerisinde de daha rahat bir oturma pozisyonu oluşturabilirsiniz.
 • Uçak ile yolculuk yapmak anne adayları için güvenlidir. Ama bazı firmalar anne adaylarından doktor raporu istemektedir. Buna dikkat etmelisiniz. Uçak içerisinde hava basıncı değişmediği sürece anne adayı herhangi bir sorun yaşamaz. Anne adayı uçak içerisinde ara sıra hareket ederek kendisini rahatlatabilir. Kıtalararası uçak yolculuğu yapılacağı zaman bu durum doktor ile görüşülerek onayı alındıktan sonra yapılması daha doğru olacaktır.
 • Tren yolculuğu sırasında anne adayı tren içerisinde rahat hareket edebileceği için bu yolculuk sırasında çok fazla zorlanmaz.
 • Yolculuk sırasında anne adayları mutlaka yanlarında atıştırmalıklar bulundurmalıdır. Özellikle uzun süren yolculuklarda açlık nedeniyle sorun yaşamamak için yanlarında yiyecek bulundurmaları gerekir.
 • Daha rahat bir oturuş pozisyonu sağlamak için uygun bir seyahat yastığı yanınızda bulundurabilirsiniz.
 • Yolculuk sırasında rahat edilebilecek kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Mutlaka emniyet kemeri takılmalı ve yolculuğun güvenli bir şekilde geçmesini sağlayacak olan önlemler alınmalıdır.