Gebelikte Güvenli Cinsel İlişki

Gebelikte Güvenli Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde anne adayları birbirinden farklı hormonlarla başa çıkmak zorundadır. Bütün bu hormonlar anne adaylarında bir takım sıkıntılara sebep olur. Bunun yanı sıra özellikle ilk anne adayları gebelikte cinsel ilişki konusunda istekli olsalar da bebeğinin zarar göreceği endişesi ile sağlıklı bir cinsel ilişkiye girmekten kaçınır. Oysa sorunlu bir hamilelik yoksa uzman doktoruyla bu konuyu görüşülerek gebeliğin sonlanmasına 4 hafta kalana kadar sağlıklı bir cinsel ilişki yaşamasında hiçbir sakınca yoktur.

Hamilelik Döneminde Kadınlarda Cinsel Dürtü Olur Mu?

Hamilelik dönemi anne adayları açısından farklı ve değişik bir süreçtir. Her ne kadar jinekolog kontrolüne düzenli gidilse de halk arasında bu konuyla ilgili kulaktan dolma yanlış bilgiler bulunur. Bu bilgilerin bilimsel açıdan geçerliliği yoktur. Hamilelik dönemi doğal koşullarda ilerlediği sürece ve anne bu süreçte kendini rahat hissediyorsa cinsel dürtülerin de artış olur. Ancak rahim her geçen gün büyüdüğü için cinsel ilişki doğal olarak zor gerçekleşir. Cinsel dürtü olsa da anne adayı cinsel ilişki sırasında zorlanabilir, ağrı ve acı hissedebilir. Bunun dışında her şeyin normal gitmesi durumunda doğuma bir ay kalana kadar cinsel ilişki sağlıklı bir biçimde yaşanabilir.

Son 4 Hafta Cinsel İlişki Açısından Neden Sakıncalıdır?

Gebelikte cinsel ilişki sırasında erkeğin salgıladığı bir sıvı vardır. Bu sıvıya prostaglandın denir. Prostaglandın sıvısı içeriğinde asit ve lipit bileşenleri bulunur. Bu bileşenler rahimde kasılmalara sebep olacağı için jinekologlar son 4 hafta kala cinsel ilişkiyi anne adaylarına önermez.

Hamilelikte Cinsel İlişkide Bulunmak Ne Zaman Sakıncalıdır?

Anne adaylarının normal hamilelik süreci içinde cinsel ilişkide bulunmalarında hiçbir sakınca yoktur. Ancak öncesinde erken doğum veya düşük yapan kadınlarda ilk 2 ay cinsel ilişki jinekolog tarafından yasaklanır. Bunun dışında süregelen hamileliğin herhangi bir döneminde düşük olasılığı veya erken doğuma sebep olacak vajinal kanama olması durumunda cinsel ilişki yasaklanır. Jinekolog tarafından konulan bu yasak anne açısından risk ortadan kalkana kadar devam eder. Bir diğer cinsel ilişki yasağını gerektirecek durum ise gerek erkekte gerekse kadında genital enfeksiyon olmasıdır. Bunun dışında sağlıklı hamilelik süreci geçiren anne adaylarının cinsel ilişkilerinde hiçbir kısıtlama olmaz.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Hamilelik sürecinin anne adaylarını gerek fizyolojik olarak gerekse psikolojik olarak değiştirdiğini kabul etmek gerekir. Öncelikle bu kabul partner tarafında olmalıdır. Dolayısıyla yaşanacak bir cinsel ilişkide partnerin anne adayına desteği çok önemlidir. Hamile kadınlar özellikle ilk gebeliklerinde bebeğine zarar gelecek endişesi yaşar ve bu durum psikolojik olarak onları rahatsız eder. Dolayısıyla bu süreçte partnerin hem anne adayına anlayışlı yaklaşması hem de cinsel ilişki konusunda zorlama olmaması gerekir.

Hamilelik Döneminde Kadınlarda Gelişen Psikolojik Durumlar

Kadınların hamilelik dönemi çok özeldir. Bu dönemde kadında hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişiklikler olur. Kadınlar hamilelik döneminde hem mutlu, hem olgun, hem de kendilerini geliştirirler. Annelik özverisi, hamilelik sürecinde bulantı, kusma, fiziksel stres, endişe, kaygı gibi durumlarla başa çıkarak gelişir. Bu süreç anne adaylarını aynı zamanda olgunlaştırır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.