• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur

Hamileyken Grip aşısı yaptırmak
 • 1 Star
  Loading...

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur

 

Hamile bir kadın, diğer sağlıklı kadınlara oranla hastalıklara daha fazla yakalanma riski altındadır. Gebelikte bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde meydana gelen değişiklikler, gebe kadınları veya yakın zamanda doğum yapmış olanları gripten daha fazla etkilenmeye iter. Gebelikte gribe yakalanmanın, erken doğum ve doğum ameliyatı da dahil olmak üzere bazı gebelik komplikasyonları riskini arttırdığını ve fakat grip aşısının bu riski azaltabileceğini gösteren bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar, hamile bir kadının grip aşısı yaptırmasının, bebeği doğumdan sonra gribe karşı koruyabileceğini de göstermiştir. Aşı yaptıran anne, gelişmekte olan bebeğine doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca gribe karşı koruyacak antikorları iletmiş olur.

 

Sağlık Bakanlığı’mız da hamile kadınların gebeliğin herhangi bir trimesterinde kendilerini ve yeni doğan bebeklerini anne bebek sağlığını korumaya almak ve gripten korumak için grip aşısı yaptırmalarını tavsiye eder.

 

 Hamile Kadınlar ve Bebekleri İçin Grip Aşısı Yaptırmak Güvenli Midir?

 

Tabii ki evet. Grip aşısı, uzun yıllar boyunca milyonlarca anne adayına güvenle verilmiştir. Gebe kadınlarda ve bebeklerinde grip aşılarının güvenliğini destekleyen çok sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır.

 

Hamilelikte Grip Aşısının Yan Etkileri Var Mıdır?

 

Hamile kadınların yaşadığı en yaygın yan etkiler diğer insanlar tarafından yaşanan yan etkilerle benzerdir. Bunlar genellikle hafiftir ve şunları içerir:

 

 • -Yüzde kızarıklık veya şişme
 • -Bayılma
 • -Baş ağrıları
 • -Yüksek ateş
 • -Kas ve vücut ağrıları
 • -Mide bulantısı ve kusma
 • -Yorgunluk

 

Yukarıda sıralanan yan etkiler ortaya çıkarsa, genellikle aşı yapıldıktan hemen sonra başlar ve genellikle 1-2 gün kadar devam eder.

 

Nadiren de olsa, grip aşıları ciddi alerjik reaksiyonlar gibi sorunlara sebep olabilir. Aşı içeriğine karşı ciddi ve hayatı tehdit edebilecek bir alerjisi olan kimse aşı yaptırmamalıdır.

 

 Yumurtaya Karşı Alerjisi Olan Hamile Kadınlar Aşı Yaptırabilir Mi?

 

Yumurta alerjisi olan çoğu insan, bazı ilave güvenlik önlemleri alınarak aşılanabilir, bunda bir mahsur yoktur. Yumurta proteini de dahil olmak üzere herhangi bir aşı bileşenine karşı şiddetli alerjisi bulunan bir kişi, hamile olmasa bile aşı yaptırmamalıdır. Hamileler, eğer şiddetli bir alerjiniz varsa ya da grip aşısı yaptıktan sonra şiddetli bir alerjik reaksiyon başlamışsa, doktor kontrolü gerekli olabilir.

 Gebelikte Grip Aşısı Nerede Yapılmalıdır?

 

Gebe kadınlar için grip salgınını önlemeye yönelik pek çok seçenek mevcut. Bir sağlık ocağı, eczane, aile hekimliği veya hastanelerde güven içinde aşı olabilmektedir. Bu kuruluşlar, lisanslı grip aşıları verir. Eğer daha önce grip aşısı yaptırdığınızda hiç sorun yaşamadıysanız buralarda grip aşısı olmamanız için hiçbir neden yoktur.

 

 Emziren Anneler Grip Aşısı Yaptırabilir mi?

 

Evet. Emziren kadınlar, kendilerini grip olmaktan korumak için grip aşı olmalıdır. Aşı yaptırmak annelerin hastalığı kapma ve gribe maruz kalma riskini azaltır. Böylece gripten korunur.