Gebelikte Bulantı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Bulantı Ne Zaman Başlar?

hamilelikte mide bulantısı

Gebelikte bulantı ve kusma durumu 2. haftadan itibaren başlamaktadır. En şiddetli olduğu zaman aralığı 10. ve 12. haftalar arasıdır. 12. haftadan sonra azalarak doğum zamanına kadar kaybolmaktadır. Gebelikte kusma ve mide bulantıları gebelik hormonunun kişilerde yansıtmış olduğu duyarlılıktan kaynaklanmaktadır. Bazı kişiler gebelik mide bulantılarını çok yoğun olarak yaşarlar. Almış oldukları ilaçlar kişiyi çözümsüz bırakabilmektedir.

Gebelik döneminde kişilerin mide bulantısının bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu durumda önem arz eden tek şey, anne adayının kusma sırasında sıvı kaybedip kaybetmediğinin kontrolünün sağlanmasıdır. Bu kontroller kadın doğum doktorları tarafından idrar tahlilleri ile takip edilmektedir. Eğer çok sıvı kaybedildiği anlaşılırsa doktorlar tarafından verilebilecek serum karışımlarında anne adayının hem mide bulantısına çözüm odaklı yaklaşılıp hem de kaybettiği sıvı kaybının tekrar yerine konulması sağlanır. Sıvı açığı dengeleme durumu anne adaylarının hastaneye yatışı ile normale dönecektir. Gebelikte mide bulantılarının sürekli olması bebeğin canlı ve hareketli, her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

Hamilelikte mide bulantısı

Anne mide bulantısı ve kusma ile bebeğinin beslenemediğini düşünür. İlk 3 ay bir şey yiyemez ve bununla birlikte kilo kaybı yaşayınca iyi bir hamilelik geçirmediği yanılgısına kapılabilir. Bu durumda endişe etmesine gerek yoktur. Çünkü bebek ilk üç aylık dönemde annenin karaciğer, cilt altı depolarından beslenmektedir. Anne adayı beslenemiyor olsa bile, sürekli aynı şeyleri yiyor olsa bile bebek anne karnında sağlıklı gelişimine devam eder. Bu mide bulantısı döneminde önemli olan bebeğin beslenememesi değil, sıvı kaybı yaşamamasıdır. Bu nedenle anne bol su tüketmeli ve gerekirse serumlarla sıvı açığını kapatmalıdır.

Gebelik Bulantılarını Hafifletmenin Yolları

  • Bulantısı olan anne adaylarının o dönemde yiyeceklerden bir süreliğine uzaklaşması gerekmektedir.
  • Anne adayı kokudan uzak durmalıdır. Sebze yemeye ağırlık vermelidir.
  • Anne adayı yemek konusunda bu ilk üç aylık dönemde canı ne istiyorsa onu yerse, yiyeceklerden tiksinmemiş olur.
  • Çok aşırı bulantıda, doktorlar tarafından önerilen bulantı önleyici ilaçların kullanımı sayesinde mide bulantısından kurtulunabilir.
  • Annenin troid hormonları kontrol edilerek çeşitli ilaç düzenlemeleri ile mide bulantısı yok edilebilir.
  • Anne adayının içmesine izin verilen bitki çayları bulantı döneminde tüketilirse, mideyi yatıştırıcı etki görülür.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.