• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte Beslenme

 

Gebelik döneminde neler yemeliyiz neler yememeliyiz en sık karşılaştığımız sorunlardan biridir. Hayatımızın her döneminde sağlıklı beslenmek ne kadar önemli ise hamilelik döneminde daha çok önemlidir. Hamilelik döneminde tek taraflı beslenmemeli her sağlıklı besinlerden yeterince tüketilmelidir.

 

 Hamile Bayanların Beslenme Problemleri

 

Gebelikte Beslenme

Gebelikte aşırı tuzdan ve hazır yeklerden kaçınılmalıdır. Mineral ve vitamin kaynağı olan sebze ve meyvelerden yenmelidir, et ve süt ürünleri hamilelik sırasında vücuda gerekli proteini sağlamaktadır. Gebelik sırasında beyin gelişimi de çok önemlidir, haftada bir iki defa balık ve ceviz tüketilerek bebeğin beyin gelişimi sağlıklı gelişir. Gebelikte bol sıvı alınması da önemlidir, bu sudan karşılanır bol su içmek gerekmektedir. Gebelikte çay kahve içilmesi çok zararlı olup az tüketilmelidir, bunların yerine ada çayı papatya çayı, nane, ıhlamur, kuşburnu çaylarını içmek daha sağlıklıdır. Asla gebelik döneminde alkol içilmemeli onun yerine günde iki üç bardak süt içilmelidir Gebelik döneminde diyet kesinlikle yapılmamalıdır, anne adayları diyetten uzak durmalı ve beslenmelerini sağlıklı yapmalıdırlar. Anne adayları bebeklerinin sağlığını düşünmek zorundalar, anne sağlıklı olmazsa bebeğin sağlığı da riske girmektedir.

 

 Sağlıklı Bebekler

 

Hamile bayanlar ne kadar çok sağlıklı beslenirlerse hem kendi hamilelikleri sorunsuz geçer, hemde bebekleri sağlıklı dünyaya getirirler. Çiğ et, iyi pişmemiş sucuklar, kola, mayonez, iyi pişirilmemiş yumurta pastörize edilmemiş sütler bu gıdalardan uzak durmak gerekmektedir, bu gıdalar anne adayını ve bebeğinin sağlıklarının bozabilmektedir. Anne adayları beslenmelerine çok dikkat etmelidirler.