Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

İkinci veya üçüncü gebeliğini yaşayanlar için ise durum farklıdır. Deneyimli olmalarından dolayı bebek hareketlerini hissetme zamanı 16. hafta itibaridir.

Gebelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?
İlk gebeliğini yaşayan anne adayları için bebek hareketlerini hissetme süreci genellikle 21. haftadan itibaren başlar. Daha önceden hissetmeye başlayan anne adayları olsa da genellikle net olarak hissetmeye başlama zamanı ilk kez anne olacaklar için 21. hafta civarıdır. Bazı anne adayları daha önceki haftalarda da hissedebilir ancak deneyimsiz olduklarından ve bebek hareketleri yeterince kuvvetli olmadığından asıl hissetmeye başlama zamanı belirtilen haftalardır.
 
 
bebek hareketlerini hissetme
 
İkinci veya üçüncü gebeliğini yaşayanlar için ise durum farklıdır. Deneyimli olmalarından dolayı onlar için bebek hareketlerini hissetme zamanı genellikle 16. hafta itibaridir.
 
Bebek hareketleri her bebek için kendine özgü biçimde ve kuvvettedir. Bu yüzden diğer gebelerle kıyas yapılmamalıdır. Bazı bebekler daha kuvvetli, bazıları daha zayıf hareket edebilir; bazıları hareketlerini daha erken, bazılarıysa daha geç hissettirmeye başlayabilir.
Genellikle anne adayı hareketsizken bebek hareketlerini daha net hisseder. Özellikle 21-24. haftalardan sonra bebek hareketlerini dinlemek için gebenin yan tarafına uzanması etkili bir yöntem olacaktır.
 
Anne karnındaki bebek hareketlerinin artışı bebeğin kendine uygun pozisyon arayışına ya da annenin duygu durumuna göre stresli vs hissetmesine işaret olabilir. Hareketlerdeki artış sorun teşkil etmezken bebek hareketlerindeki azalma bazen ciddi sebepler sonucu olabilir ancak doktor tarafından bebek hareketlerinin sayılması ve takip edilmesi tavsiye edilmedikçe annenin bebek hareketlerinin sayısını çok fazla kafaya takmaması gerekir. Yine de bebek hareketlerini net ve düzenli bir biçimde hissetmeye başlayan bir anne adayı hareketlerde hakikaten azalma hissediyorsa durumu doktoruna danışmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.