• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Bacak Krampları

Hamilelik Krampları
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte Bacak Krampları

 

Hamileliğin ilk üç ayında genellikle de 6-7. aylarda hissedilir. Çoğunlukla gebelikte bacak krampları büyük şikayetlerden biridir. Genelde geceleri daha çok ortaya çıkar. Hatta bazı geceler büyük bir acıyla uykudan bile uyandırabilir.

 

 Gebelik kramplarına neler sebep olur?

 

Gün içinde yorgunluklar,

– Çok fazla ayakta kalmak,

– Sürekli büyümekte olan rahimin sinir sistemlerine baskı yapması,

– Daha önceden olan bacaktaki varisler,

– Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinde,

– Kilo alımı arttıkça kramplar çoğalmaya başlar.

 

 Gebelik krampları nasıl önlenebilir?

 

Kalsiyum yönünden zengin olmasından dolayı günde 2 bardak süt içmelisiniz. Ayrıca yeşil sebzelerden de beslenmelisiniz. Bölgesel olarak sıcak uygulayınız. Bunu kramp giren bölgelerinize sıcak havlu koyarak yapabilirsiniz. Otururken ayağınızı yuvarlak şeklinde çeviriniz. Bacaklarınızı uzatarak dinlenmelisiniz. Yatmadan önce ise bir duş alıp, sol tarafınıza yatınız. Eğer ağrı geçmiyorsa doktorunuza başvurmakta fayda var.

 

 Bacak kramplarının bebeğe zararı var mıdır?

 

Direk olarak krampların bir zararı yoktur. Yalnız kramplar magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için bebeğin sağlını etkileyebilir. Bebeklerde gelişim geriliği yapabilir. Erken doğumlara da sebep olabilir. Ayrıca annenin acıdan dolayı yaşadığı stres bebeğe yansıyabilir.

 

Gebelik, tüm vücutta değişikliğe sebep veren ve kas fonksiyonlarını etkileyen bir durumdur. Oluşan kramplar çok fazla tehlike taşımaz ama bazen fazlasıyla can yakıcı olabilir. Genellikle kalsiyum ve magnezyum desteği yapılır. Ama kesinlikle doktora başvurarak ilaç tedavisine başlamalısınız.

İlaç dışında yiyeceklerle magnezyumu karşılamaya çalışırsak kilo alımı artacağından dolayı çok sağlıklı bir hamilelik geçiremeyiz.

 

Bundan dolayı yukarıda verilen yöntemleri yaparsak krampları biraz daha hafifletebiliriz. Egzersizlerimizi yapmalı fazla ayakta durmamaya ve yorulmamaya özen göstermeli ve dinlenmeliyiz. Eğer kramplar daha fazla şekilde şiddetlenirse mutlaka doktorunuza gitmenizde ve damarlarınızı kontrol ettirmenizde fayda var.