Gebelikte Ayak Şişmesi Neden Olur ?

Gebelikte Ayak Şişmesi Neden Olur ?

Gebelik dönemi kadınların en yoğun hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemdir. Bunlardan en sık görüleni ise ayakların şişmesidir. Gebelik döneminde anne adayları hem fiziksel hem de ruhsal olarak birçok değişiklik yaşar. Fiziksel olarak vücudun biçim değiştirmesi, bebeğin anne karnında geliştiği dönemindir. Leğen kemiği bağları o bölgede bulunan eklemler hormonlara bağlı olarak gevşer. Bu gevşeme yalnızca leğen kemiğinde oluşmaz. Vücudun diğer bölgelerinde özellikle ayaklarda ve diğer eklemlerde de oluşur. Gebelikte ayak şişmesi  vücudun su tutmasıdır. Buna ödem denir. Bazı anne adayları hamilelik döneminde fazla kilo almışsa bu fazla kilolar da ayaklarda yağlanmaya dolayısıyla ayak şişmesine neden olur.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Normal Bir Durum mudur?

Hamilelik dönemi annenin vücudunun bütün dengelerinin değiştiği bir süreçtir. Bu değişiklik organları çok fazla etkiler. Organlar ile birlikte en fazla etkilenen ise hormonlardır. Hamilelikte el ve ayak şişmesinin temel sebeplerinden biri de hormonal değişikliklerdir. Hamile kadınların u’nde görülen ayak şişmesi gebelik kontrolünde normal seviyede olması durumunda sorun oluşturmaz. Ancak gebelik zehirlenmesi denilen bir durumun oluşması da olasılık dâhilindedir. Gebelik zehirlenmesi hamilelikte korkulan durumlardan biridir. Gebelik zehirlenmesinde ayaklarda ellerde şişmeler olurken başka birtakım değişiklikler de olur. böyle bir değişiklik olması durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekir

Hamilelikte Ödem Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde kadında kan ve sıvı miktarı sürekli artış gösterir. Haftaların ilerlemesi ile özellikle 28. hafta gebeliklerde rahim büyür. Rahimde oluşan baskıdan dolayı dolaşım doğal olarak yavaşlar ve yavaşlamaya bağlı olarak ayaklara giden kan geri dönüşünde zorlanır. Bu süreçte yalnızca ayaklarda değil ellerde de şişmeler olur. El ayak şişmesi bütün hamile kadınlarda oluşmaz. Genellikle gebelik öncesi fazla kilosu olan kadınlar, gebelikte hızlı kilo alanlar, düzensiz beslenen özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen anne adaylarında el ayak şişmesi daha fazla görülür.

Hamilelik Döneminde Ayak Şişmesi Nasıl Önlenir?

Anne adaylarının hamilelik döneminde öncelikle düzenli beslenmeleri ve bu beslenmeyi alışkanlığa dönüştürmeleri gerekir. Öğün atlamadan düzenli olarak protein ağırlıklı beslenilmesi özellikle fazla karbonhidrattan kaçınılması önemlidir. Bununla birlikte anne adaylarının fazla ayakta durmaması, sık sık uzanarak ayakların 20 dakika kadar yüksek kaldırılarak dinlendirilmesi gerekir. Egzersiz yapan kadınlarda el ve ayak şişmeleri daha az görülür. Bu dönemde yalnızca ayak şişmesi değil sırt ve bel ağrıları da buna bağlı olarak oluşur. Hamilelik döneminde özellikle bol su alınması şişlikleri azaltır. Tuzun minimal düzeye indirilmesi, sıkı kıyafetler giyilmemesi vücutta oluşacak şişlikler üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca hamilelikte ayak şişmesinin bir diğer sebebi de sıcaklıktır. Anne adaylarının daha çok serin ortamlarda bulunmayan dikkat etmesi, günde 1 kez ayakların tuzlu suda bekletilmesi ödemin oluşmasını belli ölçüde azaltır.

Hamilelikte Ödem Vücudun Hangi Bölgelerinde Oluşur?

Hamilelikte el ayak bileklerinde görülen şişmeler belli bir düzeye kadar normal kabul edilir. ancak bu şişme ile birlikte gelişen başka belirtiler varsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bunlar;

Yüzde şişme

 Gözlerin etrafında oluşan şişmeler

 El ve parmaklarda şişme

Bu gibi durumların normal ölçülerin dışında olması durumunda mutlaka hekime başvurulması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.