• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Aşerme

Gebelikte aşerme
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte AŞERME

Gebelikte Aşerme

Gebelikte Aşerme Nedir ve Neden Olur?

 

Hamilelikte bilinen en yaygın belirtilerden biri olan aşerme her hangi bir yiyeceği ya da maddeyi tüketmeyi çok isteme anlamına gelir. Hamile değilseniz bile bazen canınızın aniden alakasız bir şey çektiği olmuştur. Bu da bir aşerme durumudur. Peki aşermenin herhangi bir bilimsel yönü var mıdır? Genel olarak vücutta ne eksikse vücut onu ister, yani onu aşerir. Devamlı protein ağırlıklı beslenen bir insanın canı aniden şekerli şeyler çekiyorsa, büyük ihtimalle karbonhidrata ihtiyacı vardır. Gecenin bir yarısı aniden canınız süt çektiyse kalsiyum eksikliğinden dolayı olabilir. Eğer meyve çektiyse canınız, vücudunuz vitamine ihtiyaç duyuyor olabilir. Bu durum hamile bireylerde yüzde seksen beş oranında gerçekleşiyor.

 

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Gebelikte aşerme

Normal aşermelerde olduğu gibi bireyde vücudun ihtiyacı yönünde aşermeler olur. Hatta sadece yiyecek değil pika adını verdiğimiz yiyecek dışındaki maddeleri yeme isteği de ortaya çıkabilir. Toprak, kil, tebeşir, sabun gibi maddeler tüketilebilir. Aşerme mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte hormonlarla doğrudan bağlantılıdır. Özellikle ilk üç ayda çok fazla aşerme görülür. Gebelik hormonu olarak bilinen beta HCG ve östrojen hormonları yükseldiğinde ortaya çıkmaktadır. Sekiz, dokuzuncu haftalarda en yüksek düzeydedir. On dördüncü ve on sekizinci haftalar arasında ise yoğunluk tamamen azalır. Bu süre çok nadiren uzar. Vücut ihtiyaçları değiştikçe aşerme dönemleri ve çeşitleri değişebilir.

 

Aşerme ve Psikolojik Yönü

 

Anne adayının psikolojik olarak fazlasıyla hassas olması aşermeyi kimi zaman tetikler. Duygusal olarak desteklenmediğini hisseden anne adayı ilgi arayışına girebilir. Kalabalık, gürültü, kokulara karşı hassasiyet, sevgi ve saygı eksikliğinden, güven ortamından mahrum olması, psikolojik şiddete maruz kalması aşermeleri arttırabilir. Özlemini duyduğu anlarla bağlantı kurarak anısı olan yemekler ya da yiyecekler aşerebilir. Gebelik öncesinde kötü beslenen kişilerde, vücutta protein, vitamin ya da mineral eksiklikleri varsa gebelerde aşerme ya da pika yeme çokça görülür. Bazen gebelerde aşermenin tam tersi olarak iğrenme de görülebilir. Kimileri hamilelikteki aşermeyi menopozda yaşanan iştah artışı ya da azalışıyla bağdaştırmaya çalışır, ancak bu tartışmalı bir konudur.

 

Aşerme Hususunda Neler Yapılabilir?

 

Gebelikte aşerme hangi tip yiyeceklerde daha sık olduğuna bakıldığında kadınların yüzde kırkı tatlı, yüzde otuz üçü tuzlu, yüzde on yedisi baharatlı yiyecekleri arzu etmekte.Kalan yüzde altılık kısımda ise yeşil erik, yeşil elma, turunçgiller gibi ekşi meyveler yer almakta. Tatlılar çok tüketildiğinde sağlığınız açısından olumsuz olacağından bunu bastırma ya çalışmalı, yerine sağlıklı bir besin koymalısınız. Örnek olarak dondurma yerine pekmez ve yoğurdu karıştırıp dondurabilirsiniz Her gün düzenli kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltıda temel besin ihtiyaçları sağlanır. Düzenli egzersiz yapın. Ruh ve beden sağlığınızı dengede tutup aşerme krizlerinizi azaltırsınız. Duygusal yönde olan sorunlarınızı, doğru dışavurumlarla, doğru desteklerle gidermeye çalışın. Yemek yemenin sizin için bir uğraş ya da gel gitlerinizi dindirdiğiniz bir araç haline gelmesine izin vermeyin.