Gebelikte Antibiyotik Kullanımının Riskleri Nelerdir?

Gebelikte Antibiyotik Kullanımının Riskleri Nelerdir?

Bebek anne rahminde oluşmaya başladığından itibaren vücut bu gelişmeyi kabullenmek için bazı değişimler gösterir. En büyük değişim ise bağışıklık sisteminde oluşur ve özellikle ilk dönemlerde bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bu ise beraberinde çeşitli enfeksiyonlar getirmektedir. En sık karşılaşılan enfeksiyonlar idrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, zatürre, ağız içi enfeksiyonlar ve ishal gibi yaygın rahatsızlıklardır. Hal böyle olunca bebek doğmadan başlayan annelik güdüsü ile gebelikte antibiyotik kullanımı riskli midir sorusunu hazırlıyor.

Antibiyotikler de diğer tüm ilaçlar gibi sağlık için son derece önemli ve tedavi edicidir. Gebelikte antibiyotik kullanımı ise dikkat gerektiren bir uygulamadır. Kendine göre riskler barındırsa da tedavi edilmeyen bir enfeksiyon çok daha sakıncalı olabilir. Eğer doktorunuz tedavi için antibiyotik öneriyorsa bu tavsiyeye uymanız daha doğru olacaktır. Burada unutulmaması gereken detay ise her hamileliğin kişiye özel olduğudur. Yani bebeğin durumu, annenin sağlık durumu, hamileliğin haftası ve hatta bebeğin kilosuna kadar birçok detay bu riskleri artırabilir ya da azaltabilir. O yüzden gebelikte antibiyotik kullanımı riskli midir sorusuna kesin bir cevap vermektense, gerekmedikçe kullanmamanızı fakat gerekiyorsa ihmal etmemenizi önerebiliriz.

Gebelikte Antibiyotik Kullanımının Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte antibiyotik kullanımı

Antibiyotik ve diğer ilaçlar bebeğe genellikle ikinci trimester yani ikici üç aylık dönem içinde etki etmektedir. Ancak bu konuda araştırmalar henüz tamamlanabilmiş değildir. Bilinen ve olası riskler şunlardır:

  •  Bebeğin bağışıklık sisteminde zayıflama,
  •  Bebeğin ileri zamanlarda astım olması,
  •  Fazla ya da eksik parmak gibi doğum anomalileri,
  •  Çok nadir de olsa zihinsel bozukluklara neden olabilmektedir.

Bu konuda en doğru bilgiyi de tavsiyeyi de doktorunuz verecektir. Eğer hamile olduğunuzdan emin değilseniz fakat hamilelik şüphesi taşıyorsanız bu bilgiyi de doktorunuzla paylaşmanız en doğrusu olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.