• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

Hamilelikte Alkol Kullanımı
  • 1 Star
    Loading...

Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

 

Hamilelik döneminde veya hamile kalmaya çalışırken az ya da çok alkol tüketmenin anne bebek sağlığı açısından çeşitli zararları vardır. Alkolün tüm çeşitleri, tüm şaraplar ve biralar dahil aynı derecede zararlıdır. Gebe bir kadın alkol kullandığında, ondan beslenen bebeği de alkol alır.

 

Kadınlar cinsel yönden aktifse ve etkili doğum kontrol yöntemleri kullanmıyorsa alkol kullanmamalıdır. Anne karnında gelişmeye başlayan bir bebekte en ufak miktarda alkolün bile potansiyel zararları vardır. Hamile olduğunuzun farkına varmadığınız ilk dönemlerde içilen alkolün bile bebek için farklı sorunlara sebep olabilecek sonuçları vardır. Bu riski almayın!

 

Gebelikte Alkol Almak Neden Tehlikelidir?

 

Annenin midesine inen alkol, bebeğe ulaşır. Hamilelik sırasında alkol kullanmak, düşük veya ölü doğum ile bir dizi yaşam boyu fiziksel, davranışsal veya zihinsel özürlülüğe sebep olabilir. Bu durum, fetal alkol spektrum bozuklukları olarak bilinir. Bu sorunu yaşayan çocuklar aşağıdaki özelliklere ve davranışlara sahip olabilirler:

 

-Kafa boyu küçük kalabilir

-Boyu ortalamanın altında kalabilir

-Vücut ağırlığı düşük kalabilir

-Koordinasyon gücü zayıf olabilir

-Hiperaktivite oluşabilir

-Dikkat zorluğu yaşayabilir

-Asosyallik, otizm gibi psikolojik sorunlar oluşabilir

-Hafızada zayıflık görülebilir

-Başta matematik gibi sayısal zeka gerektiren dersler olmak üzere okul hayatı başarısızlıkla geçebilir

-Öğrenmede engeller oluşabilir

-Konuşma zorluğu yaşayabilir

-Zihinsel engellilik veya düşük IQ ortaya çıkabilir

-Akıl yürütmekte ve yargılama becerilerinde güçlükler yaşayabilir

-Görme veya işitme bozuklukları yaşayabilir

-Kalp, böbrek veya kemik sorunları oluşabilir

 

 Alkol Tehlikesi

 

Alkol içtiğiniz zaman hızla kan dolaşımınıza karışır. Plasentayı geçer ve bebeğinize ulaşır. İçmek, büyüyen bebeğinize çeşitli şekillerde zarar verir. Bazı araştırmalar, haftada bir içki içmek isteyen annelerin, daha sonra agresif ve tutuk davranış sergileyen çocuk sahibi olma olasılığının daha yüksek olduğunu kanıtlamıştır.

 

Haftada sekiz ya da daha fazla alkollü içki ya da herhangi bir seferde üç ya da daha fazla içki içmek bebeğinizin fetal alkol spektrum bozuklukları sebebiyle maruz kalacağı riski büyük oranda artıracaktır. Anneleri daha az içen bebekler bile bir bu riski taşırlar veya daha sonra zihinsel, fiziksel veya davranışsal sorunlarla karşılaşabilirler.

 

Hamilelik sürecinde alkol almak için güvenli bir zaman yoktur. Alkol hamilelikte, gebelik öncesi de dahil olmak üzere sorunlara sebep olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında alkol kullanmak, bebeğin anormal yüz özelliklerine sahip olmasına neden olabilir. Bebeğin büyümesi ve merkezi sinir sistemi problemleri gebelik sırasında herhangi bir zamanda alkol içilmesinden kaynaklı oluşabilmektedir. Bebeğin beyni hamilelik döneminde gelişir ve herhangi bir zamanda alınan alkolden etkilenebilir. Alkolü bırakmak anne adayı için de bebek için de en doğru karar olacaktır.

 

Yardım Almak

 

Hamileyseniz veya anne olmaya niyetiniz varsa ve içmeyi bırakmakta zorluk çekiyorsanız yardım alın. Doktorunuza veya alkol tedavi merkezlerine başvurun.