Gebelikte 4. Hafta

25.04.2020
381
Gebelikte 4. Hafta

4 haftalık gebelik adet gecikmesi ile birlikte anne adayında kendini göstermektedir. Bu haftada embriyo hücre sayılıranda artış olmaktadır ve yerini daha sağlam hale getirmektedir. Embriyonun hücreleri genel itibari ile iki gruba ayrılır.

1-Bebeğin kendisi ve tüm organların oluşumu

2-Göbek Kordonu ve plesantanın oluşumu

Minik bebeğiniz bu hafta da rahimde ve plasenta da büyümeye başlar. Bebeğiniz şimdiden kafası, temel olarak beyni, ağzı ve kalbi olan küçük bir varlık olarak görünmektedir. Bu haftada anne adayı, HCG hormon ölçümü ile gebe olup olmadığını netleştirmelidir. 4 haftalık gebelik anne adayında hormonların artması ile birçok değişiklikler olmasına neden olur.

4 Haftalık Gebelik Belirtileri

  • Artık kalbiniz eskisine göre daha hızlı atmaya başlamıştır.
  • Göğüslerinize fazla kan gelmesi ile göğüs uçlarında hassasiyet meydana gelmektedir
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Göğüslerde dolgunluk hissi
  • Uykuya aşırı eğilim
  • Ruh halinde değişkenlik
  • Bel ağrısı, kasık ağrısı

Bu sayılan belirtiler, adet dönemi öncesinde yaşanılan belirtiler ile aynı olmaktadır. Bu nedenle bayanlar tarafından bu belirtiler çoğu zaman gebelik ile karıştırılmaktadır. Sadece bu belirtilere bakılarak hamileliğe kanaat getirmek yanlış olacaktır. Bunu öğrenmenin en iyi yolu HCG hormon testi yaptırmaktır.

4 Haftalık Gebelikte Beslenme Düzeni

  • Bol miktarda meyve ve sebze tüketilmelidir.
  • Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin ürünler tüketilmelidir.  
  • Demir içerikli yağsız et, tavuk, balık gibi besinler tüketilmelidir.

Bu dönemde folik asit kullanılması gerekir. Her kadın vücudu ve aldığı kilo miktarı farklı olmaktadır. Uzmanlar tarafından bütün hamilelik boyunca alınması gereken kilo 10 – 12 kg. fazla olmamalıdır.

4 Haftalık Gebelikte İlaç Alınması Gerekiyorsa

Bu dönemde herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı ilaç alıyorsanız veya tedavi görüyorsanız, bebeğinize nasıl etki edeceği konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bu dönem hamileliğin en kritik dönemidir, bu dönemde alınan ilaçlar bebeğin gelişimine olumsuz etki edebilir. Bu nedenle doktorunuza bu konuda mutlaka danışmalısınız.

4 Haftalık Gebelikte Anne Adayına Tavsiyeler

Bu hafta da artık vücudunuzda yaşanan değişikliklere daha hazır olmalısnıız. Adet gecikmenize göre evde idrar testi veya sağlık ocağında ya da hastanede Beta HCG testi yaptırabilirsiniz. Eğer gebelik varsa her ikisi de olumlu sonuç verecektir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, sigara kullanıyorsanız biran önce bırakmalısınız ve sigara kullanan kişilerden hamileliğiniz boyunca uzak durmalısınız. Bu dönemde mide bulantıları oluşabilir. Özellikle sabah saatlerinde görülen mide bulantıları, genellikle ikinci 3 aylık dönemde geçer. Sabah mide bulantıları için uyanır uyanmaz hızlı bir şekilde yataktan kalmak yerine, uyandıktan sonra bir müddet yatakta dinlenip kalmanız mide bulantılarınızın ve baş dönmelerinizin azalmasını sağlayacaktır. Eğer bu dönemde sürekli kusuyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 4 haftalık gebelik bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu dönemde anne adayının yediğine, içtiğine ve fiziksel hareketlerine dikkat etmesi gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.