Gebelikte 39. Hafta

Sizin gibi bebeğiniz de gebelikte 39. hafta ile doğum sinyallerinin gelmesini beklemektedir. Bebeğiniz artık tamamen 50 cm’ye kadar

Gebelikte 39. Hafta
Gebelikte 39. Hafta
39 Haftalık Gebelik

Sizin gibi bebeğiniz de gebelikte 39. hafta ile doğum sinyallerinin gelmesini beklemektedir. Bebeğiniz artık tamamen 50 cm’ye kadar büyümüş ve ortalama 3.5 – 4 kilo ağırlığındadır. Baş aşağı durdukları yerde anneleriyle ilk kez temas etmeyi ve annelerinin onları beslemesini bekliyorlar. Henüz daha kendilerini koruyan beyaz mumsu tabakadan tamamen kurtulmuş olmayabilirler. Bebekler doğmak için oldukça büyük bir yolculuğa çıkarlar, böylece hayal ettiğiniz temiz yüzlü yeni doğan gibi görünmeyebilirler. Bu dönemde ayrıca fark edebileceğiniz bazı şeyler:

Bebeğinizin cildi hala mavimsi ve lekeli olabilir. Kafatasının kemiklerinin doğum kanalından aşağı inmek için üst üste geldiği kalıp nedeniyle başları biraz sivri olabilir. Kemiklerin henüz birlikte büyümediği bıngıldak adı verilen yumuşak lekeler buna yardımcı olur. Bebeğiniz büyüdükçe bunlar kapanırlar. Bebeğinizin karnına mavi-beyaz göbek kordonunun kısa bir kısmı hala bağlıdır. Bu kordon sıkışır ve yaklaşık bir hafta sonra büzülür ve düşer. Erkek bebek veya kız çocuğunuz, vücutlarındaki hormonlar nedeniyle kısa bir süre şişmiş göğüslere ve cinsel organlara sahip olabilir, ancak bu etkiler yakında geçer.

Bebeğiniz doğduktan bir ve beş dakika sonra sağlık personeli bebeğin nabzını, nefes almasını, kas dokusunu ve refleks tepkisini değerlendirecektir. Bu testler bebeğinizin doğum sırasında ne kadar iyi durumda olduğunu ve dünyaya ne kadar iyi uyum sağladıklarını kontrol eder. Erkek bebeklerin testisleri ve yeni doğanın gözleri de doğumdan kısa bir süre rutin kontroller kapsamında kontrol edilecektir. Yeni bebeklerin görüşleri ilk birkaç ay içinde yavaş yavaş gelişir.

Gebelikte 39. Haftaya Dair İlginç Gerçekler

  • Çoğu kadın bebek gelmeden önce bol miktarda uyarı işareti alır.
  • Bebeğiniz doğumdan sonra vücut ısısını kontrol etmeye yardımcı olmak için bir yağ tabakası oluşturmaya devam eder.
  • Bebeğiniz sinirsel bağlantılar geliştirir, saçları büyür ve hala kilo almayı sürdürür.
  • Doğum 3 hormon tarafından sağlanır: Oksitosin, endorfin ve adrenalin.

Hamileliğin 39. Haftasında Neler Oluyor?

39 Gebelik Haftası

Artık yaklaşan doğum dışında bir şeye odaklanmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çoğu kadın doğum yaklaştığında çok sayıda uyarı alır. Bu süreçte mümkün olduğunca eşinizle vakit geçirmeniz önerilir. Ayrıca araştırmalar, hazır hissettiğinizde ve doğum sonrası kanama durduğunda doğumdan sonra seks yapmanın sorun olmadığını göstermektedir. Bu süre doğumdan sonra yaklaşık 6 ila 8 hafta sonra olabilir. Regl dönemindeki kanamanın aksine, kadınlar lohusalık kanamalarında enfeksiyona daha yatkındır.

Gebelikte 39. Hafta Semptomları

Tüm doğum kitaplarını okumuş olabilirsiniz, ancak doğum yapmak fiziksel ve duygusal olarak zordur. İyileşmek için zamana ihtiyacınız olacak, bu yüzden sakinleşin ve doğumdan sonra kendinize zaman tanıyın. Bebeğiniz nasıl gelirse gelsin, bebeğinizin doğumundan hemen sonra kasılmalar gibi sancılar hissedebilirsiniz. Emzirdiğinizde bunlar daha güçlü olabilir. Sadece birkaç gün sürer ve rahminizin normal boyutuna geri döndüğünün iyi bir işaretidir.

Rahim genellikle doğumdan kısa bir süre sonra göbek deliğinizin seviyesine kadar küçülür ve sonraki 6 ila 10 hafta boyunca orijinal boyutuna geri döner. Bununla birlikte, cildin hamilelik öncesi durumuna geri dönmesi doğal olarak daha uzun sürer. Doğum işleminin kendisi ağrılı hissettirebilir. Oturmak için bir destek yastığına veya ağrı kesiciye ihtiyacınız olabilir. Yine de doğumdan sonra en kısa sürede hareket etmeye başlayın, çünkü hafifçe aktif olmak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. Siz ve bebeğiniz emzirmeyi öğrenirken, geçici olarak ağrılı meme uçları ve tıkanma yaşayabilirsiniz.

Sırt Ağrısı

Hamileliğiniz sırasında çok fazla sırt ağrısı yaşamış olsanız da, doğumla birlikte bu ağrılar geçecektir. Hamileliğinizden önce önceden var olan herhangi bir sırt sorununuz yoksa, doğum yaptıktan sonra sırt ağrınızın kaybolması muhtemeldir. Bebeğinizin doğumundan sonra hala sırt ağrınız varsa, masaj ve egzersiz yapmayı deneyebilir veya altta yatan herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için gebelikte 39. hafta içinde bir uzmanla görüşebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.