Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. hafta içinde ortalama ağırlık 3 – 3.5 kilo civarındadır, ancak elbette bu her bebeğe göre değişir.

Gebelikte 38. Hafta
Bebeğiniz artık doğmaya tamamen hazırdır. Gebelikte 38. hafta içinde ortalama ağırlık 3 – 3.5 kilo civarındadır,
38 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz artık doğmaya tamamen hazırdır. Gebelikte 38. hafta içinde ortalama ağırlık 3 – 3.5 kilo civarındadır, ancak elbette bu her bebeğe göre değişir. Organları tamamen şekillenmiştir ve son 9 aydır bulundukları yerinde dışında yaşamaya hazırdır. Son bir değişiklik, bebeğinizin pigment eksikliğinden dolayı hala değişecek olan göz rengidir. Bebeklerin mavi veya gri gözlerle doğması yaygındır, ancak bunların doğumdan sonra yeşile veya kahverengiye dönüştüğünü görebilirsiniz.

Gebelikte 38. Haftaya Dair İlginç Gerçekler

Bebeğiniz artık doğmaya tamamen hazırdır. Gebelikte 38. hafta içinde ortalama ağırlık 3 – 3.5 kilo civarındadır,
  • Bebeğiniz nihayet sizinle buluşabilmek için kasılmalarınızın başlamasını bekliyor.
  • Bebek gelmeden önceki son birkaç gün içinde dinlenmelisiniz.
  • Bebeğin, ilk kez elini tuttuğunuzda sağlam bir şekilde kavradığını görebilirsiniz.
  • Leğen kemiği egzersizleri sadece doğuma kadar değil, doğum sonrasında da birçok fayda sağlar.
  • Kasılmalar 30 saniyeden fazla sürüyor ve her 5 dakikada bir geliyorsa doğum zamanı gelmiş olabilir.
  • 42 haftadan sonra doğan bebekler postmatüre, 37 haftadan önce doğan bebekler ise prematüre olarak tanımlanır.

Hamileliğin 38. Haftasında Neler Oluyor?

Doğum yapmaya ne kadar yakın olursanız, bebeğinizin hareketinin bu geç aşamada bile kendi düzenini izlemesi gerektiğini hatırlayın. Bu durumda herhangi bir değişikliği hemen doktorunuzla konuşmak önemlidir. Anormal bir durumu bildirmek için ertesi güne kadar ertelemeyin.

Perine (vajina ve anüs arasındaki doku bölgesi) masajı, bölgenin doğumda hasar görme olasılığını azaltabilir. İlk hamileliğinizde, masaj yaptırmanızın özellikle yararlı olacağını bilmelisiniz. Hiç şüphe yok ki, artık takvimdeki günleri sabırsızlıkla işaretliyor ve her sabah o günün doğum günü olup olmayacağını merak ediyorsunuz. Bebeğiniz gelmeden önce, yeni doğmuş bebeğinizle tanışmaya hazır olmak adına dinlenerek son birkaç gününüzden en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.

Gebelikte 38. Hafta Semptomları

Olması muhtemel erken doğuma hazırlık yapmak iyi bir fikirdir. Sırt ağrınıza yardımcı olacak gerekli ekipmanların, sıcak su torbasını doğum çantanıza eklemeyi unutmayın. Epidural olmayı seçerseniz göz önünde bulundurulması gereken birkaç risk ve yan etki vardır. Ancak bu yöntem belde daha az ağrı hissi hissetmenizde veya hiç hissetmemenizde güvenli ve etkili olarak kabul edilirler. Anestezik enjeksiyon alt sırta verilir. 20 dakika sürer ve hemen etkisi olur. Sizi şaşkın veya uykulu hale getirmez, ancak düzensiz bir etkisi olabilir ve doğumun ikinci aşaması daha uzun sürebilir. Doğumdan sonra baş ağrınız olabilir.

Düşük doz epidurala benzer bir mobil epidural seçeneği de vardır. Büyük bir ağrı giderici etki sunarken, bacaklarınızı hareket ettirmenize izin verir. Bu da bebeğinizin ilerlemesine yardımcı olabilir. Epidural olmayı seçerseniz yan yatmak doğuma faydalı olacaktır. Araştırmalar, epiduralı takiben doğumun ikinci aşamasında yan yatan kadınların vajinal doğum yapma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Yuva Yapma İçgüdüsü

Araştırmalar, yuva yapma isteğinin, bir annenin doğmamış bebeğini koruma ve dünyaya hazırlama ihtiyacından geldiğini göstermiştir. Temel olarak, doğuma kadar geçen haftalarda bir enerji dalgalanması elde edebilir ve evinizi temizleyip doğuma hazırlanmak isteyebilirsiniz. Birçok kadında bu içgüdüler oldukça kontrolden çıkabilir. Bazıları sadece temizleme dürtüsüne sahip olmakla kalmaz, her şeyi yeniden dekore etmek isterler. Yeni bebeğinizi getireceğiniz ortamı kontrol etmek, bu dürtüyü tetikleyen şeydir.

Mukus Tıpası

Gebelik boyunca rahim ağzını kaplayarak bir nevi tıpa görevi gören mukus tabakası, gebelikte 38. hafta içinde dışarı atılabilir. Genelde bu atılma doğum ağrıları başladıktan sonra olur. Ancak ağrının olmadığı durumlarda da artan vajinal akıntı ile doğumun yaklaştığını anlayabilirsiniz. Mukusun atılması aynı zamanda rahim ağzınızın açılmaya başladığının bir işaretidir. Doğum, bu olayı takip eden birkaç gün içinde gerçekleşebilir. Mukus, damla benzeri bir yumru veya parçalar halinde birkaç gün içinde atılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.