Gebelikte 37. Hafta

Bebeğiniz gebelikte 37. hafta ile artık 3 kilo ağırlığında (ancak haftada yaklaşık yarım kilo almaya devam edecek) ve baştan ayağa yaklaşık 50 cm uzunluğunda

Gebelikte 37. Hafta
37 Haftalık Gebelik
Gebelikte 37. Hafta

Bebeğiniz gebelikte 37. hafta ile artık 3 kilo ağırlığında (ancak haftada yaklaşık yarım kilo almaya devam edecek) ve baştan ayağa yaklaşık 50 cm uzunluğunda. Artık sizinle tanışmaya hazırlar! Çoğu bebek 37. haftadan daha geç doğar. Yine de bebeklerin bu haftada doğması da sık karşılaşılan bir durumdur. Bebeğinizin ciğerlerinin rahim dışındaki hayata uyum sağlama olasılığı yüksektir.

Bebeğiniz gebelikte 37. hafta ile artık 3 kilo ağırlığında (ancak haftada yaklaşık yarım kilo almaya devam edecek) ve baştan ayağa yaklaşık 50 cm uzunluğunda

Doğumda, bebeğinizin başı kalçaları, karnı ve omuzları ile aynı boyuttadır. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca başının şekli değişir. Son haftalara doğru leğen kemiğinize daha da ilerleyecektir. Vücutlarında az da olsa hala ince tüylü saçları ve rahimde onları koruyan mumsu beyaz tabakaları olabilir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi bu hafta gelişmeye devam ediyor. Doğumdan sonra ise anne sütü sağlıklı kalması için gerekli antikorları sağlayacak.

Gebelikte 37. Haftaya Dair İlginç Gerçekler

Gebelikte 37. Hafta
 • Bebeğiniz artık herhangi bir gün doğabilir.
 • Bebeklerin karınları dünyaya gelir gelmez dışkılayacakları mekonyumla doludur.
 • Bebekler bu hafta doğarlarsa, küçük ince saçları olabilir.
 • Bebeğiniz bu hafta kabaca bir kavun büyüklüğündedir.
 • Orgazm kasılmalara neden olabilir çünkü sperm prostaglandin içerir ve rahmi uyarabilir.

Hamileliğin 37. Haftasında Neler Oluyor?

Çoğu kadın 38 ila 42 haftalık hamilelik ile birlikte doktorları tarafından yakından izlenir. 40 haftayı aştığınızda ise suni sancı verilmeye başlanır. Suni sancı genellikle rahim ağzını yumuşatmaya yardımcı olmak için vajinaya bir peserin sokulmasıdır. Veya rahim kasılmasına yardımcı olması için yapay oksitosin damlası verilir. Bebeğinizle tanışmak için oldukça endişeli ve bebeğinizin biraz yıpranmış ve yorgun hissediyor olabilirsiniz. Bebeğinizin başı doğuma hazırlık için daha fazla hareket ettiğinizde sırtınızdaki ve leğen kemiğinizdeki ağrıda da bir artış görebilirsiniz.

Bu dönemde yan uyumayı unutmayın. Bebeğinizin normal hareket biçiminde herhangi bir değişiklik fark ederseniz daima doktorunuzu bilgilendirin. Doğuma uzun bir süre kalmadı, bu yüzden mümkün olduğunca rahatlayın ve ilk doğum belirtilerinin görünmesini bekleyin. Doğumdan önceki bir hafta içinde şunları fark edebilirsiniz:

 • Vajinal akıntıda artış
 • Yoğunlaşan kasılmalar
 • Rahim ağzını kaplayan mukus benzeri sıvı
 • Hafif bir ishal ( doğanın doğum başlamadan önce bağırsağınızı temizlemesinin yolu)
 • Doğum başladığında şunları fark edebilirsiniz:
 • Daha önce görünmediyse yoğun mukus
 • Otururken bel ağrısı
 • Hissedilen düzenli kasılmalar
 • Suyunuzun gelmesi

Gebelikte 37. Hafta Semptomları

Kordonu doğumdan hemen sonra kesmek, 50-60 yıldır rutin bir uygulamadır. Ancak son araştırmalar bebek için iyi olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, artık kordon kesimi en az 1-5 dakika ertelenir. Bu, plasentadaki kanın doğduktan sonra bile bebeğe aktarılmasını sağlar ve bebek % 30’a kadar daha fazla kordon kanı alabilir. İlk 24 saat içinde, bir sağlık uzmanı bebeğinize K vitamini enjeksiyonu yapmayı önerecektir. Bu, nadir fakat ciddi bir kan bozukluğunu önlemek için bebeğin kanının pıhtılaşmasına yardımcı olan bir enjeksiyondur. Bebeğinize ayrıca 5. günde topuk testi ve ilk birkaç hafta içinde yeni doğanlar için bir işitme tarama testi yapılır.

Deri Çatlağı

Derinleşmiş, kırmızı ve kaşıntılı çatlak izleri olduğunu fark ederseniz, Polimorfik Gebelik Erüpsiyonu adı verilen bir durumunuz vardır. Hamilelik sırasında her 150 kadından yaklaşık 1’i kurdeşen benzeri bir döküntü yaşar. Çoğu durumda hamileliğin sonuna doğru veya en azından doğumdan sonraki ilk birkaç haftada iyileşir. Doktorunuz kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için nemlendiriciler veya steroid yazabilir.

Kanama ve Lekelenme

Gebelikte daha sonra kanamaya neden olan plasental abrupsiyon (bebeğin eşinin erken ayrılması) (200 hamileliğin yaklaşık 1’inde görülür) neden olabilir. Plasentanın rahim duvarından kısmen veya tamamen ayrıldığı yerdir. Durum tehlikelidir; bebeği oksijenden yoksun bırakabilir ve bebeğinizin erken doğma riski artabilir. Gebelikte 37. hafta sırasında herhangi bir kanama veya lekelenme yaşamanız halinde doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.