Gebelikte 15. Hafta

15. gebelik haftası muhtemel ağırlığı 45 ile 60 gram arasındadır. Boyunun uzunluğu ise 9 ile 15 santim arasında

05.05.2020
321
Gebelikte 15. Hafta

Gebelik her kadının dünyasında benzersiz yaşadığı günler arasındadır. Gebeliğin her haftasında bebeğinizde farklı gelişmeler ve günden güne büyüme yaşanır. Bu tarifsiz yolculuğun her haftasından birçok şey yaşanmaktadır. Anne adayında farklı değişimler yaşanırken ailenin yeni üyesi bebekte de oldukça farklı değişimler gözlemlenmektedir.

15 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

15 haftalık gebelik bebek ve annenin gelişimi.
15 Haftalık Gebelik

Gebeliğin her haftasında anne adayı yemesine özen göstermelidir. Çünkü bebek annenin yediklerinden beslenmektedir. Özellikle de günlük su içimine oldukça fazla dikkat etmelidirler. Hamilelik boyunca su tüketimi oldukça önemlidir. Hamileliğiniz boyunca aşırı miktarda kafein tüketiminden kaçının. Çünkü kafein plesenta yoluyla bebeğe ulaşır ve kalsiyum, metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Bu da bebeğinizin kilo almasını güçleştirir.

– Dişlerinizde bir problem yaşarsanız hamileliğin 12. haftasından sonra diş doktoruna gitmenizde bir sakınca yoktur.

– Gebeliğin 15. haftası ile birlikte artık kilo aldığınızı siz de fark edeceksiniz. Beliniz kalınlaşmaya başlayacak, göğüs ve göbek bölgenizden aldığınız hafif kilolar sebebi ile üst kıyafetlerinizi giymekte zorluk çekerken; Basen bölgesinden aldığınız kilolar sebebi ile pantolon ya da eteklerin içine sığmakta güçlük çekebilirsiniz. Bu sebeple hamileler için üretilmiş çok güzel badi ve hamile pantolonlarından satın alabilirsiniz.

– Hala bir çatlak kremi ya da zeytin veya badem yağı gibi çatlaklardan korunmak için bir ürün temin etmediyseniz; bu haftadan sonra daha çok kilo almaya başlayacağınız için edinmelisiniz.

15 haftalık gebelik döneminde yaşadığınız burun tıkanıklığı normaldir. Çünkü vücudunuzdaki kan miktarı oldukça artmıştır.

15. gebelik haftası itibari ile daha çok sol tarafınıza dönüp uyumanız kan dolaşımının rahat ilerlemesini sağlayacaktır. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

15 Haftalık Gebelik Bebekteki Değişiklikler

15 Haftalık Gebelik

– Bebeğiniz hala avucunuzun içine sığacak kadar küçüktür. Bu haftalarda muhtemel ağırlığı 45 ile 60 gram arasındadır. Boyunun uzunluğu ise 9 ile 15 santim arasında değişmektedir.

– Bebeğinizin gözleri hala kapalıdır ve göz kapaklarını açamaz. Ancak ışığı algılar.

– Hıçkırabilir, tekme atabilir, kolunu, bacağını ve ayaklarını oynatabilir ancak bunu henüz hissedemezsiniz.

– Bebeğinizin iç kulak yapısı da artık oluşmuştur. Ancak dışarıdaki sesleri henüz duyamaz.

– 15. haftalık gebelik bebeğinizin tüm vücudu tüylerle kaplıdır. Bu tüylere lanugo ismi verilmektedir. Bu kıllar ilerleyen zamanlarda dökülecektir.

15. gebelik haftası döneminde bebeğin dolaşım ve idrar yolları tamamen gelişmiştir.

– Bebeğiniz oyuncak olarak ilk defa göbek kordonunu keşfetmiştir.

– Bebeğiniz 15 haftalık gebelik oldukça hızlı bir şekilde büyür. Artık tırnakları uzamaya başlamıştır. haftalık gebe

– Bebeğiniz bu hafta ile birlikte eskisine oranla oldukça hareketlenmiştir. Güçlü kemik ve kaslara sahiptir. Bu haftada halen bebeğinizin hareketlerini hissedemezsiniz ama çok kısa bir süre sonra bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız.

– Bebeğinin cinsiyetini çok fazla merak eden çiftler için müjdeli haber de bu haftanın sonunda gelecektir. Bu haftanın sonunda artık bebeğinizin cinsiyeti belli olacaktır.

İkili tarama testini 14. haftanın sonuna kadar yapmanız gerekirdi. Eğer ikili testi yaptırmadıysanız bu haftadan sonra ikili test yapamazsınız. Ancak gebeliğin 16 ile 20 haftaları arasında üçlü veya dörtlü tarama testleri yapılır. Üçlü tarama testi güvenirlik açısından ikili tarama testinden düşüktür.

15 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüleri

15 haftalık gebelik ultrason
15 haftalık gebelik ultrason resimleri
15 haftalık gebelik bebek ultrason görüntüleri
15 haftalık gebelik bebek ultrason resimleri
15 haftalık gebelik kız bebek ultrasonu
15 haftalık gebelik kız bebek ultrasonu
15 haftalik gebelik kız bebek ultrasonu
15 haftalik gebelik kız bebek ultrasonu
15 haftalık ikiz bebek ultrasonu
15 haftalık ikiz bebek ultrason reimleri
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.