• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelik Testleri
  • 1 Star
    Loading...

Gebelik Testleri Nelerdir?

 

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 

Kadınlarda aylık regl döngülerinin gecikmesi ve aktif cinsel hayatın olması akıllara ilk olarak gebelik durumunu getirmektedir. Kişinin hamile olup olmadığının kesinlik kazanması için ilerleyen tıp ile beraber hayatımıza giren çeşitli gebelik testi yöntemleriyle belirlenebiliyor.  Gebelik testleri  doktor gözetiminde yapılabileceği gibi eczaneden alınıp ev ortamında da yapılmaktadır. Evde yapılan gebelik testlerinde çift çizginin oluşması muhtemel gebeliğin habercisidir. Kesin gebeliğin tespit edilmesi için idrar ve kanın incelenmesi gereklidir.

Gebelik testi yaptırmadan önce gebeliğin kendini göstermesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. Özellikle evde yapılan gebelik testlerinde adetin gecikmesinden ortalama 1 hafta kadar sonra doğru sonuçlara ulaşılabilmektedir. Evde yapılmak istenmediği durumlarda gebelik testi hastanede, laboratuvarda ve klinikte doktor gözetiminde yapılabilmektedir. Doğru ve yüksek bir yargıya ulaşılabilmesi için regl gecikmesinin üzerinden en az 1 haftanın geçmesi şarttır.

 

 İdrar Gebelik Testi Nedir?

 

İdrar kullanılarak yapılan gebelik testi, eczanelerden temin edilerek evde yapılabilmektedir. Aylık regl döngüsünün gecikmesinin üzerinden ortalama olarak 1 hafta geçmesi yüksek oranda doğruluk payı içermektedir. Testin doğruluğundan şüphelenildiği taktirde hastanelere gidilerek doktorla iletişime geçilmelidir.

 

Eczaneden alınan idrar gebelik testi, içerisinden çıkan kılavuza uygun olarak kullanılmalıdır. Bu testin gerçekleşmesi için idrar bir kaba yapılmalıdır. Bu kabın plastik veya cam olmasının bir önemi yoktur. Satın alınan gebelik testi düz bir zemin üzerine konulmalı ve üzerine kılavuzda belirtildiği şekilde damlalık kullanılarak bir kaç damla idrar damlatılmalıdır. İdrar damlatıldıktan yaklaşık  5 dakika sonra sonuç bölümünde gebelik durumu gözükmektedir. Tek çizgi gebelik yok demekken, çift çizgi gebelik olduğu anlamına gelmektedir.

Hamilelik testleri

Gebelik Testlerinin Okunması

 

 Kan Gebelik Testi Nedir?

 

Hastane ortamında gerçekleştirilen kan testi ile gebeliğin kesinliği anlaşılabilmektedir. Testin doğru sonucu vermesi regl gecikmesinin gerçekleşmesine bağlıdır. Bu yöntemde hemşire tarafından anne adayından alınan kan, laboratuvara gönderilmektedir. Laboratuvardan alınan kan tahlil sonucuna göre gebeliğin varlığı veya yokluğu kanıtlanmaktadır.

 

Evde yapılan idrar gebelik testinin yapılamaması veya yanıltıcı sonuç vermesi durumlarında doktor ile temas haline geçilmelidir. Kan tahlili ile yapılan gebelik doğru sonuçlar vermektedir.