• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Hesaplama Takvimi

Hamilelik hesaplama
  • 1 Star
    Loading...

Gebelik Hesaplama

 

Hamile olduğunu öğrenen herkesin merak ettiği ilk konu ne zaman hamile kaldığı ve kaç haftalık hamile olduğudur. Kadın Doğum Doktorları gebelik hesaplama yaparken döllenme tarihini baz almazlar. Son adet tarihinin başlangıç gününü hamileliğin ilk günü olarak baz alırlar. Döllenme tarihi adetin son tarihinden ortalama olarak 15 gün sonrasıdır.

 

Hamile olanlara genelde bebeğin kaç aylık gibi sorular sorulsa da tıbbi olarak hamilelik hesaplama yapılırken ay hesabına göre değil hafta hesabına göre yapılır. Doğum da hamileliğin 38. Haftası ile 40. Haftası arasında olur. Doğumların ortalama olarak % 5’i hesaplanan tarihte gerçekleşir. Her hamilelik her annenin kendine özeldir ve bebek en zaman hazır olursa o zaman doğar.

  Hamilelik Hesaplamalarında Sapmalara Neden Olan Durumlar

 

Bazı etkenler sonucunda hamileliğin tam günü ve haftası hesaplanamamaktadır. Bu etkenle şunlardır:

 

  • -Düzensiz adet dönemleri geçirilmesi
  • -Hamileliğin tüp bebek yolu ile gerçekleşmesi
  • -Ovülasyon tarihinde gecikme yaşanması
  • -Son adetin başladığı tarihin doğru hatırlanamaması

 

Yukarıda sayılan durumlardan dolayı anne adaylarının hamilelik haftalarında sapmalar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en mantıklı hareket, Kadın Doğum Uzmanına giderek ultrasonda ölçüm yaptırmaktır. Doktor gerekli ölçümleri yaparak bebeğin haftasını belirler ve her şeyin yolunda gidip gitmediğine bakmak için de bazı testler yapar. Hamilelik hesaplamada yardımcı olan diğer etmenler şunlardır:

 

-Bebeğin kalp atışlarının ilk kez duyulduğu tarih önemlidir. Genel olarak 9 ile 12. Haftada bebeğin kalp sesi duyulur.

-Bebeğin hareketlerinin ilk hissedildiği tarih de bilgi vermektedir. Çünkü bebeğin hareketleri genellikle -16. Hafta ile 22. Hafta arasında hissedilir.

-Doktor tarafından gerçekleştirilmiş olan eterus ölçümleri ve eterusun göbeğe ulaşma tarihi de gebeliğin haftası hakkında bilgi verir. Bu da yaklaşık olarak 20. Haftada gerçekleşir.

 

 Gebelik Hesaplama Takvimi

 

Gebelikte bebeğin gelişiminin hafta hafta daha rahat izlenmesi için her annenin gebelik hesaplama takvimi tutması gerekmektedir. Ayrıca anne adayı kendinde de meydana gelen bedenen ve ruhen değişmeleri bu hesaplamaya göre takip edebilmektedir.

 

Gebelik hesaplama takvimi, anne rahmine bebeğin düşmesinden itibaren başlayarak doğuma kadar devam eden süreci içerir ve üç bölüme ayrılır. Son adet tarihinin ilk günü bu takvime göre hamileliğin ilk günü olarak işaretlenir. Gebelik hesaplama takvimi ile bebeğin kaçıncı aya geldiği kolaylıkla bulunur ve o ay neler yapılması gerekiyorsa ya da hangi ilaçlarla besinlerin alınması gerekiyorsa bu takvim doğrultusunda hamileliğin haftası hesaplanarak belirlenir. Bu nedenle anne için de bebek için de hamilelik takibi önemlidir.