Gebelik Hesaplama Cetveli

Gebelik hesaplama cetveli, bebek gelişimi hafta hesapları aya göre değil haftaya göre yapılır. Bu nedenle her ay belirtildiği hafta da bitmez. Yani 12 hafta da bebeğiniz net bir şekilde 3 aylık olmaz

Gebelik Hesaplama Cetveli

Son adet tarihinizin ilk gününü girerek gebelik haftanızı hesaplayabilir haftayla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

[GebelikHesapla]

Anne adaylarının en çok merak ettiği konu olan kaç aylık hamileyim, bebeğim ne zaman , hangi tarihte doğacak sorularının cevabını öğrenmek için kullanılan gebelik hesap cetveli otomatik olarak kaç aylık hamile olduğunuzu size gösteren ve bebeğinizin tahmini doğrum tarihini, hangi burca sahip olacağı konularında size bilgi veren bir hesap platformudur. Basit bir algoritması olan gebelik hesaplama cetvelinde son adetinizin başladığı tarih gebeliğinizin birinci günü kabul edilir ve hesaplama cetveline gebelik başlangıç tarihi olarak girilir. Bu tarihten itibaren 9 ay 10 gün sonraki tarih bebeğinizin normal doğum tarihi olarak karşınıza çıkar.

Gebelik hesaplama cetveli sadece bebeğinizin doğum tarihini veya kaç aylık hamile olduğunuz bilgisini veren bir uygulama değildir. Gebelik cetveli ile bebeğinizin hafta hafta gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilir, kendinizi takip edebilir ve hafta hafta vücudunuzda meydana gelen değişimleri takip edebilirsiniz. Gebelik cetvelinde yer alan bebeğin haftalık büyüme periyotunu da takip ederek bebeğinizin gelişimi ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Gebelik hesap cetvelinde;

1 – 4 hafta arası 1 aylık,

4 – 8 hafta arası 2 aylık,

8 – 12 hafta arası 3 aylık,

12 – 16 hafta arası 4 aylık,

16 – 20 hafta arası 5 aylık,

20 – 24 hafta arası 6 aylık,

24 – 28 hafta arası 7 aylık,

28 – 32 hafta arası 8 aylık,

32 – 36 hafta arası ise 9 aylık olarak kabul edilir.

Gebelik hesaplama cetveli, bebek gelişimi hafta hesapları aya göre değil haftaya göre yapılır. Bu nedenle her ay belirtildiği hafta da bitmez. Yani 12 hafta da bebeğiniz net bir şekilde 3 aylık olmaz, bu durum 13 haftaya sarkabilir. Bu nedenle aylık olarak değil haftalık olarak hesap cetvelini takip etmek daha faydalıdır. Gebelik hesap cetveli ilk tarih girişi için son adetinizin başlangıç gününü hatırlayamıyorsanız veya yumurta gelişimi yavaş ilerliyorsa yapılması gereken doktorunuza başvurmak ve ultrason ile bebek gelişimini takip etmektir. Bu durumda gebelik hesap cetveline doktorunuzun vereceği hafta sayısını girecek şekilde başlangıç tarihi girmelisiniz. Doktorunuzun size bebeğinizin 3 haftalık olduğunu söylediğinde bu günden geriye 3 hafta sayarak gebelik hesap cetveline tarih girmeli ve bebek gelişini hafta hafta takip etmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.