Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Haftası Hesaplama

Online Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik haftası hesaplama,online gebelik haftası hesaplama modülü.

Son adet tarihinin ilk gününü girerek hesaplayabilirsiniz.

[GebelikHesapla]

Anne adayları, bir bebek sahibi olacaklarını öğrendiklerinde bebeğin cinsiyeti kadar ne zaman doğacağını da merak ederler. Çünkü bu tarihin belirlenmesi bebeğin burcunun ne olacağı, hangi mevsimde doğacağı, aile fertlerinden birinin doğum gününe denk gelip gelmeyeceği gibi merak edilen soruların cevap bulmasını sağlayacaktır.

Ayrıca gebelik, haftasına göre gelişme gösteren bir olay olduğu için jinekologlar da hangi haftada olunduğunu doğru olarak tespit etmek isterler. Sayılan bu nedenlerle gebelik haftası hesaplama konusu çok önemli olup bunu tespit etmenin birkaç yolu vardır:

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanıyor?

Gebelik haftası hesaplama, kaçıncı gebelik haftasında olduğunuzu online öğrenin.
Gebelik Haftası Hesaplama

Hamileliğin hangi haftasında olduğunu öğrenmenin en güvenilir yolu son adet tarihinin ilk gününü bilmektir. Ancak anne adayı, planlanmış bir gebelik yaşamıyorsa veya adet düzensizliği gibi problemleri varsa bu tarihi doğru olarak veremeyebilir. Eğer son adetin ilk günü tarih olarak biliniyorsa, kaçıncı haftada olunduğu ve bebeğin ne zaman doğacağı birkaç şekilde hesaplanır:

Vereceğimiz ilk yöntem en sağlıklı yöntem olup, iki adetin başlangıç tarihlerinin arasının kaç gün sürdüğüne göre belirlenir. Örneğin bu günlerin arası 28 gün ise doğum 280 gün sonra, yani 10 regl ayının bitiminde gerçekleşecektir. Bu, takvim üzerinde hesap edilirse 9 aydan fazla sürdüğü görülecektir.

Ancak adet başlangıcından 14 gün sonrası yumurtanın olgunlaştığı ve rahmin gebe kalmaya en müsait olduğu zamandır. Bu sebeple gebeliklerin çoğunlukla 265 gün sürdüğü ve bundan 15 gün sonra yani 280. günde gerçekleşen doğumların ‘geç kalmış doğum olduğu’ bildirilmiştir.

Eğer anne adayı sürekli kanama yaşadığı veya tamamen dikkatsiz olduğu için adet tarihini bilmiyorsa, bu durumda bebeğin anne karnında oynadığı ilk tarihe bakabilir. İlk çocuğunu doğuracaksa anne karnında oynadıktan sonraki yirminci haftada, daha önce doğum yapmış biriyse yirmi ikinci haftada bebeğini doğuracaktır.

Ancak bu hesap ultrason kullanmayı sağlıklı bulmayan kişiler için yardımcı bir bilgi olup, yanıltıcı olabilir. Zira annelerin bağırsak gazlarından meydana gelen hareketleri bebeğin hareketleriyle karıştırma ihtimali çok yüksektir. Aşağıdaki başlıkta ise tüm bu yöntemlere göre daha pratik bir yöntem verilmiştir:

Gebelik Haftası Hesaplama En Pratik Yöntem

Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu bilmeyen ve henüz ultrasona girme imkanı bulamayan bir bayan doğum tarihini pratik olarak şu şekilde hesap edebilir: Anne adayı son adetin ilk gününden üç ay geriye gider. (Bunun için takvimden yararlanarak, 28 veya 31 çeken günleri 30 gün kabul ederek hesap yapmak daha sağlıklı sonuç verecektir.)

Çıkan tarihe 10 gün ekleyerek bebeğini doğuracağı tarihi net olarak hesaplayabilir. Fakat bu tarih, normal bir gebeliğin sonlanacağı tarih olup sağlık sorunları olan bayanlar için daha erken bir doğum ihtimali olduğunu unutmamak gerekir.

Gebelik haftası hesaplama ve doğum tarihini tespit etme konusunda en pratik yöntem budur. İnternet üzerinde doğum tarihini hesaplayan programlar da bu yöntemi kullanmaktadır. Ultrason cihazları da bebeğin doğum tarihini bebeğin gösterdiği gelişime göre haftasını belirleyerek vermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.