• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Döneminde Kaç Kilo Almak Normaldir?

Hamileyken ideal kilo alımı
  • 1 Star
    Loading...

Hamilelik Döneminde İdeal Kilo

 

Hamilelikte Kilo Alma

 

Gebelik dönemleri kadınların en hızlı kilo aldığı dönemlerin başında gelir. Bu nedenle hamile olan her kadın gebelikte kaç kilo alınır merak ederek araştırmaktadır.

Gebelik döneminde artan hormon seviyeleri ve bebeğin gelişimi nedeni ile anne adayı sık sık acıkmaktadır. Uzun süreli açlığa dayanamayan kadınlar, sürekli bir şeyler atıştırma isteği hissettiği için de çok çabuk kilo almaya başlar. Gebelikte ortalama olarak 4 ile 20 arasında kilo alınmaktadır. Bu miktarın  5-8 kg aralığı hamilelikte alınması gereken ideal ölçüdür. Çok nadir de olsa bu kadar kilo almayan anneler de vardır. Toplumda bilinen yanlış bir düşünce olan anne ne kadar kilo alırsa bebeğin de o kadar sağlıklı olacağı düşüncesi ile kilo alımları artmaktadır.

 

 Gebelik Döneminde Kaç Kilo Almak Normaldir?

 

Gebelik döneminde alınan kilonun normal olup olmadığı kişinin metabolizması ile yakından ilişkilidir. Fakat genel anlamda gebelikte kilo alımı 5 – 8 arasında normal karşılanmaktadır. Bu durumda en önemli nokta, anne adayının gebelik öncesindeki kilo durumudur. Gebelik öncesinde kişinin vücut kitle indeksi normal veya düşük olan kadınlar, gebelik döneminde ortalama bir kilo alır. Ancak normalde zaten kilolu olan bayanlar aşırı kilo alımına eğilimlidirler. Bunun temel nedeni de gebelik öncesinde sağlıksız beslenme düzenine sahip olan kadının gebelik süresince de bu durumu devam ettirmesidir.

 

Gebelik öncesinde kilosu çok olan bayanların, tüm hamilelik boyunca 7 ile 9 kilo aralığında kilo alması önerilir. Daha fazla alınan kilo anne adayı ve çocuk için tehlikelidir. Ayrıca doğum sırasında da bu durum sıkıntılara yol açabilmektedir. Vücudun yağ depolamasına sebep olan hastalıkları geçiren kadınlar da gebelik döneminde bu sebepten dolayı çok fazla kilo alırlar. Bu nedenle hamilelik düşünen kişilerin hamile kalmadan önce ideal kiloya düşmesi gerekmektedir.

 

 Gebelik Öncesinde İdeal Kilo Hesaplama

 

Gebelik döneminde alınan kilolar hem anneye hem de bebeğe zarar vermektedir. Bu nedenle kişinin vücut kitle indeksine göre ideal kiloya hamilelik öncesinde düşmesi sağlığı açısından gereklidir. Bu hesaplama için kişinin boyunun karesi alınarak kilo bu sayıya bölünür. Bu hesaplama sonucunda çıkan değer 18’in altında ise zayıf, 18 – 24,99 normal, 25 – 29,99 arası kilolu, 30 – 30 üzeri aşırı kilolu olmaktadır. Bu baremlere göre kişinin zayıflaması gerekir. Kilo ölçümü sabah  sabah aç karnına tartılmak yapılmalıdır.