Gebelik Döneminde Hangi Sporlar Yapılmalı?

Gebelikte spor yapmak riskli midir? Hamilelikte hangi sporlar güvenli ve sağlığınızı riske atmadan hamilelik boyunca spor yapın.

Gebelik Döneminde Hangi Sporlar Yapılmalı?
Hamilelikte spor

Kadınların hayatları boyunca geçirdiği en hassas dönemlerden birisi olan gebelik dönemi, büyük bir titizlik ve özen gösterilmesi gereken zorlu bir süreç olarak da tanımlanabilmektedir. Zira 9 ay boyunca küçük bir canı olabilecek en kusursuz şekilde büyütmeye çalışan anne adayları, bu sorumluluğun ağırlığı altında çoğu zaman ezilebilmekte ve stres altına girebilmektedir. İşte bu anlarda pek çok uzman doktor tarafından da tavsiye edilen bazı egzersizler ile annelerin hem ruhsal hem de fiziksel açıdan rahatlamaları sağlanabilmektedir. Gebelikte egzersiz, doğru şekillerde yapıldığı takdirde anne için olduğu kadar bebek için faydalı olması ile de bilinmektedir.

.

 

 

Gebelik Döneminde Hangi Sporlar Ne Düzeyde Yapılmalı?

Uygun koşullarda yapılan gebelikte spor ile anne ve bebeğin sağlığını olumlu yönde etkilemenin yanı sıra doğumu kolaylaştırabilmek de mümkün olmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında gerçekleştirilebilecek olan tempolu yürüyüşler, birçok doğum uzmanı tarafından anne adaylarına verilen öğütler arasındadır.

Haftada 3 ila 5 gün ve 30 dakika boyunca hafif tempoda yapılabilecek yürüyüşlerin yanı sıra omurgayı güçlendirebilecek sırt egzersizleri de gebelik döneminde anne sağlığına büyük katkı sağlamaktadır. Nefes alışverişini düzenleyen yoga gibi aktivitelerden keyif alan anne adayları ise hamilelik yogası ya da pilates gibi egzersizlerle daha huzurlu ve sorunsuz bir hamilelik

süreci geçirebilme imkanlarına sahip olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra doğum uzmanları tarafından önerilen diğer gebelikte egzersiz türlerini merak edenlere de en popüler bazı egzersiz çeşitlerinden ve bunların anne ile bebek için öneminden bahsedilebilmektedir.

Gebelikte Spor egzersiz türleri ve hamileliğe etkisi

Egzersiz Türleri ve Gebelik Sürecine Katkısı

Yüzme: Hamileliğin üç ila altıncı aylarında yürüyüş ve pilates egzersizlerine ek olarak yüzme de tercih edilebilir. Gebelikte spor konusunda en çok tavsiye edilen egzersiz türlerinden birisi olan yüzme sırasında annenin gün geçtikçe artan vücut ağırlığının dengelenmesine ve bununla birlikte vücut ısısının daha eşit şekillerde dağılmasına imkân sağlanabilmektedir. Bu durum, doğrudan bebeğin vücut ısısının da dengelenmesine olanak vererek anne karnında ani değişimler yaşamasını engellemekte ve böylece bebeğin sağlığına olumlu katkıda bulunmaktadır.

Dans: Gebelikte egzersiz yapmak isteyenlere tavsiye edilebilecek bir başka seçeneğin de dans olduğu söylenebilmektedir. Özellikle oryantal dans, anneyi güçlendirmesinin yanı sıra vücut esnekliğini arttırmakta ve stres seviyesini azaltmaktadır. Bu nedenle bebeğiyle birlikte eğlenmek isteyen anne adayları için dans etmek iyi bir fikir olabilmektedir.

Squat: Gebelikte spor türleri arasında diğerlerine nispeten daha zor olan ancak anne adayları için oldukça faydalı sayılan squat, doğru şekillerde yapıldığı takdirde bacak kaslarını güçlendirmesi ile bilinir. Daha güçlü bacak kasları ise anne adaylarının her geçen gün büyüyen ve ağırlığı artan karınlarını çok daha rahat taşıyabilmeleri anlamına gelmektedir.

Gebelikte Yapılması Riskli Egzersizler

Gebelikte spor yapmak isteyen anne adaylarına en ideal bazı egzersiz türlerinden söz edildikten sonra gebelikte yapılması riskli egzersizlerin neler olduğuna da değinmek gereklidir. Buna göre doktorlar tarafından önerilmeyen ve anneye ya da bebeğe zarar verebileceği düşünülen egzersizler,

  • Bisiklet
  • Kaykay
  • Futbol
  • Basketbol
  • Kick Boks
  • Dağcılık
  • Dalış

Şeklinde sıralanabilmektedir.

Her Anne Adayı Egzersiz Yapabilir mi?

Gebelikte egzersiz yapmayı düşünen anne adaylarının akıllarına takılan en önemli sorulardan birisi de her anne adayının egzersiz yapıp yapamayacağı ile ilgilidir. Bu konuyla ilgili ilk olarak sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşaması ve herhangi bir düşük tehlikesi ile karşı karşıya olmaması durumunda her anne adayının egzersiz yapabileceği söylenebilmektedir. Ancak gebelik süreci oldukça önemli bir dönem olduğundan ötürü anne adaylarının spor yapmaya başlamadan önce bu konuda en doğru kararı verebilecek tek kişi olan doktorları ile görüşmeleri tavsiye edilir.

Gebelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte yapılabilecek egzersiz türlerinden bahsedildikten sonra gebelikte spor yapan annelerin hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin güvenliği için dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalardan söz edilebilir. Buna göre anne adayları;

Egzersiz esnasında zıplama ve ani yön değiştirme hareketlerinden kaçınmalıdır.

Başta bel bölümü olmak üzere vücudu sıkmayan ve kan dolaşımının rahatça gerçekleşmesine olanak veren giysi ve ayakkabı giymelidir.

Haftada en fazla 3-4 kez ve minimum 20 ila maksimum 60 dakika arasındaki sürelerle egzersiz yapmalıdır.

Sıcak yaz günlerinde ya da vücut ısısının yüksek olduğu zamanlarda egzersiz yapmamalıdır.

Yemek yedikten en az 2 saat sonra spora başlamalıdır.

Egzersiz öncesinde ve sonrasında bol bol su içmelidir.

Spordan önce mutlaka açma ve germe hareketleri olarak da bilinen ısınma egzersizlerini yapmalıdır.

Herhangi bir ağrı duyduğunda egzersizi derhal bırakmalıdır.

Beslenmesine daha fazla özen göstermelidir.

Nabız takibi yapmalı ve nabzının 140’ın üzerine çıkmadığından emin olmalıdır.

Gebelikte Aylara Göre Egzersiz Nasıl Yapılır?

Gebelikte egzersiz yapmayı düşünen annelere ilk 3 ay boyunca hafif tempolu yürüyüş, pilates ve hamile yogası yapabilecekleri söylendikten sonra devam eden aylarda hangi egzersizleri uygulayabileceklerinden de söz edilebilir. Buna göre 3 ila 6 ay arasındaki dönemlerde yürüyüş, pilates ve hamile yogasına alternatif olarak hafif tempolu grup egzersizleri ve yüzme tavsiye edilebilmektedir. Bu dönemde sırtüstü yatarak yapılan egzersizlerden ise bebeğe baskı oluşturarak nefes almasına engel olabileceğinden ötürü uzak durulması gerektiği dile getirilebilmektedir.

Son olarak gebelikte sporda 6-9 aylık dönemin en riskli evrelerden birisi olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu nedenle söz konusu dönemlerde bebeği korumak amacıyla yalnızca oturma pozisyonundaki egzersizlerin uygulanmasına dikkat edilmelidir. Bu süreçte yapılabilecek hafif tempolu yürüyüş ve pilates egzersizlerinin ise yaklaşan doğumun daha rahat ve kolay geçebilmesi adına büyük önem taşıdığı bilinmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.