• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebelik Döneminde Çalışma Hayatı

  • 1 Star
    Loading...

Gebelik Döneminde Çalışma Hayatı

 

            Hamilelik zevkli olduğu kadar, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için emek verilmesi gereken bir süreçtir. Özellikle çalışan anne adaylarının bu süreci ev ve iş düzenini bozmadan geçirmesi gerekir.

 

 GEBELİK ERTELEME

Eğer çalışan bir kadın olarak gebelik döneminizi ertelemek istiyorsanız 35 yaşından sonra hamile kalmada zorlanma ya da gebelik esnasında da başka sorunların ortaya çıkma ihtimali artar.

 

Hamilelik ve İş ÇALIŞTIĞIM İŞ ÇOK YOĞUN FİZİKSEL AKTİVİTE İÇERİYOR

Sağlık açısından herhangi bir sorun yok ise ve rahat bir hamilelik geçiriyorsanız doğumuza çok az bir zaman kalana dek çalışmanızda hiçbir problem bunulmaz. Fakat iş yerinizde ağır kaldıran, uzun süre ayakta duran, iş saatleri çok düzensiz veya uzun ise işiniz ile alakalı birkaç çeşitli değişiklik yapmanız ve uyarlama yapmanız zorunlu olabilir.

Çünkü bu kadar yoğun fiziksel aktivitenin erken doğum yapma ve gebelikte tansiyonunuzun yüksek ve ya alçalması gibi tehlikelerin görülme olasılığı artar. Eğer böyle yoğun fiziksel aktivite içeren bir işiniz varsa elinizden geldiği kadar çalışma şartlarınızı yumuşatmaya çalışın. Eğer mümkün değilse bütün izinlerinizi doğumdan sonra değil parçalara bölerek aralıklarla kullanarak elinizden geldiği kadar dinlenmeye çalışmalısınız.

 

 ÇALIŞTIĞIM İŞ FİZİKSEL AKTİVİTE İÇERMİYOR BÜTÜN GÜN OTURUYORUM

Hamilelik ve İş Peki, işiniz fiziksel çok fazla fiziksel aktivite gerektirmiyor ya da sürekli oturuyorsanız iş yerinizde de dinlemenizi tavsiye etmekteyiz. Mümkünse işe servisle gelip gitmek, öğlen saatlerinizi şekerleme yaparak geçirmek, elinizdeki işi bir an önce bitirip geriye kalan boş zamanı dinlenerek geçirmek ya da işyerinden erken çıkmak çözüm olabilir. Fakat sürekli oturarak çalışan gebe kadınların 2 saatte bir 1 dakikalık ofis içinde dolaşmaları, dolaşım sistemi için oldukça önemlidir. Aksi durumda varis oluşumu, bacak krampları gibi ortaya çıkmasını istenmeyecek durumlar ortaya çıkabilir.